Προς το περιεχόμενο

CSound


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχετο αλλα μηπως να κοιταξετε λιγο και την max msp την οποια την χρησιμοποιεις και realtime.Ειναι της Cycling '74.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ασχετο αλλα μηπως να κοιταξετε λιγο και την max msp την οποια την χρησιμοποιεις και realtime.Ειναι της Cycling '74.

 

 

Βασικά και η CSOUND Μπορεί να είναι realtime.

Μια χαρά είναι και η ιδέα της MAX MSP (δέν είναι όμως δωρεάν), απλώς μου αρέσει η ιδέα του προγραμματισμού περισσότερο στην CSOUND.

Aντίστοιχο αλλά freeware είναι η  PD.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Pure_Data

 

Βασικά μια ματία στο google , αποκαλύπτει πληθώρα εργαλείων ηχοσύνθεσης. Δεν έχει τόσο σημασία τι διαλέγεις να χρησιμοποιήσεις αλλά πώς το χρησιμοποιείς. Για την ώρα προτιμώ την CSOUND επείδη έχει μια συγγένεια με την C την οποία συμπαθώ τα μάλα. 

 

Σίγουρα όμως η CSOUND δεν είναι ούτε πρώτη ούτε η τελευταία λύση.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρήστες της CSOUND Φτιάχνουν ενδιαφέρον ήχους. Ανέβασα ένα κλιπάκι με ήχο μηχανής πλοίου το οποίο έχει δημιουργήσει ένα χρήστης της CSOUND. Ναι καλά ακούσατε. Κάντε κλίκ στην επισύναψη.

 

ΥΓ . για κάποιο λόγο στο iTunes ακούγεται σαν ξεκούρδιστο ρολοί , γαιτί? ΜΕ την τελευταί έκδοση του Media Player και το VLC παίζει μια χάρα. Περίεργο!!!!

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο editor του CSound book, Richard Boulanger, πριν από κάποιο καιρό ήταν στην Αθήνα σε κάποια σχολή, δεν θυμάμαι σε ποιά.. νομίζω ότι υπήρχε κάποιο πρόγραμμα μέσω του πανεπιστημίου που δίδασκε (Texas νομίζω) και της σχολής... ή κάτι τέτοιο. Μπορεί να υφίσταται ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο editor του CSound book, Richard Boulanger, πριν από κάποιο καιρό ήταν στην Αθήνα σε κάποια σχολή, δεν θυμάμαι σε ποιά.. νομίζω ότι υπήρχε κάποιο πρόγραμμα μέσω του πανεπιστημίου που δίδασκε (Texas νομίζω) και της σχολής... ή κάτι τέτοιο. Μπορεί να υφίσταται ακόμα.

 

Βασικά τα περισσότερα πανεπιστήμια διδάσκουν CSOUND . Στην Ελλάδα διδάσκετε στα ΤΕΙ Κρήτης , Ο συγγραφέας του βιβλίου που αγόρασα την διδάσκει εκεί. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι σε ιδιωτική σχολή, υπόψη..

 

για αυτό δεν γνωρίζω , γαιτί σε ενδιαφέρει , εξάλλου η CSOUND δεν είναι και τόσο δύσκολη.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου