Προς το περιεχόμενο

fender noiseless pick ups installation??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σήμερα παρέλαβα 2 fender noiseless αλλά δεν ξέρω πως να συνδέσω τα καλώδια.

οι συγκεκριμένοι μαγνήτες βγάζουν 3 καλώδια έκαστος αντί 2 που βγάζουν οι συνηθισμένοι single's.

ο neck μαύρο-πράσινο-άσπρο και ο μεσαίος μαύρο-πράσινο-κίτρινο.

any help???

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πηγαινε στο site της Fender,εχει διαγραμματα για ολες τις κιθαρες που χρησιμοποιουσαν τους μαγνητες αυτους ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να κανεις ενα απλο wiring strat τα μαυρα/πρασσινα ειναι οι γειωσεις(βαλτα οπως και στο κλασσικο wiring των στρατ πανω σε καποιο ποτενσιομετρο)....και το hot (εξοδος) ειναι το εκαστοτε χρωματιστο καλωδιο (το ασπρο και το κιτρινο)

 

Αν θελεις να κανεις το S1 switching (σου ευχομαι υπομονη) τοτε δες το wiring των deluxe strats απο το site ths fender το οποιο ειναι αρκουντως πολυπλοκο για να το περιγραψουμε.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.fender.com/products/s1/pdf/AmericanDeluxeStratSSS010-1200.pdf

 

έχει κάποιος εμπειρία απο s1 switching?

για να καταλάβω, με το switch-up έχεις classic συνδεσμολογία έτσι?

και με down εναλλακτικές...

 

που μπορώ να ακούσω αυτές τις εναλλακτικές..?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να κανεις ενα απλο wiring strat τα μαυρα/πρασσινα ειναι οι γειωσεις(βαλτα οπως και στο κλασσικο wiring των στρατ πανω σε καποιο ποτενσιομετρο)....και το hot (εξοδος) ειναι το εκαστοτε χρωματιστο καλωδιο (το ασπρο και το κιτρινο)

 

Αν θελεις να κανεις το S1 switching (σου ευχομαι υπομονη) τοτε δες το wiring των deluxe strats απο το site ths fender το οποιο ειναι αρκουντως πολυπλοκο για να το περιγραψουμε.

σε ευχαριστω fenderiaris. ;)

εχω ηδη μπει στα διαγραματα του site της fender αλλα εφοσον εχει μονο της deluxe με το s1(που δεν με ενδιαφερει..) δεν μπορουσα να βγαλω ακρη. :(

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους τοποθετησα οπως ειπε ο φιλτατος fenderiarhs και ολα μια χαρουλα,thanks a lot

(αντιο hum..δεν θα μου λειψεις καθολου 8))

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συμπέρασμα του όλου ενχειρηματος είναι ότι με τους noiseless έχεις 100% τον ήχο των single's χωρίς το hum.

είμαι απίστευτα ευχαριστημένος με το ηχητικό αποτέλεσμα(δεν είμαι άσχετος από καλούς single coil’s..suhr v60’s είχα πριν...for sale)

συν της άλλης, οι μαγνήτες είναι εξαιρετικής κατασκευής(διώροφος για το humcanceling,εντυπωσιακά στιβαρή κατασκευή με πλακετιτσα από πισω )και θεωρώ πως πωλούνται σε πολύ λογική τιμή για τον ήχο και την κατασκευή τους.

στο παρακάτω βίντεο ο τυπας παίζει με την blackie(θα ήθελε πολύ να ήταν η γνήσια :P) με noiseless μαγνήτες.

Ακούστε τα υπέροχα καθαρά που βγάζουν….

 

ΥΓ : παλιότερα αναφερόμουν στους noiseless ως κομπρεσαρισμενους λόγο δοκιμής  σε άθλιο ενισχυτή και σαφέστατα επηρεασμένος από την γενικότερη παραπληροφόρηση σχετικά με αυτούς τους μαγνήτες..

Τραγικό μου λάθος!!!!!!!

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....για να μην ανοιγω νεο θεμα....

Ξερει καποιος την διαφορα  μεταξυ Fender noiseless  και Fender SCN

(παλι) noiseless  ??    διαφορα ηχου στους μαγνητες εννοω  :-\

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι εντελως διαφορετικοι μαγνητες,σχεδιασμενοι απο διαφορετικους ανθρωπους και με διαφορετικα υλικα.

 

προσωπικα δεν μου αρεσουν ουτε οι μεν ουτε οι δε (καπως καλυτεροι ειναι οι καινουργιοι,αλλα τελικα παρολο που στην αρχη με ψιλοψησανε τελικα εμπιπτουν στην κατηγορια "close but no cigar") οι μονοι διπλοι noiseless μαγνητες που με εχουν  ικανοποιησει  ειναι οι www.billlawerence.com αλλα ακομα και αυτοι σιγουρα δεν συγκρινονται ηχητικα με εναν καλο πραγματικο single coil .

 

Γενικα κατα τη γνωμη μου οι περισσοτεροι "διπλομονοι" μαγνητες συνηθως αποτυγχανουν στο σημαντικοτερο μερος δηλ. στα ωραια ,καθαρα ΑΚΚΟΡΝΤΑ (αυτο δηλ.που παιζει την περισσοτερη ωρα ενας κιθαριστας σε μια μπαντα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου