Προς το περιεχόμενο

Ποια η γνώμη σας για αυτά τα δέρματα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο forum!Καλώς σας βρήκα!

Παρακολουθώ καιρό το forum και έχω διαβάσει τα κατά καιρούς θέματα που αφορούν τα δέρματα των τυμπάνων(καθώς και τους σχετικούς οδηγούς, τους οποίους βρήκα πολύ χρήσιμους!)

Κατ'αρχάς έχω ένα σετ Tama Imperialstar και δεν έχω αλλάξει δέρματα (έχει δέρματα της Tama). Οι διαστάσεις είναι bd 22x18, ft 16x16, tt 12x9,tt 13x10  και ταμπούρο 14x 5,5. Παίζω βασικά ροκ μουσική.Μου αρέσουν τα χαμηλά σχετικά κουρδίσματα(σε τομ-μποτα-βαθύ) και έχω τοποθετήσει σε όλα τα δέρματα O-rings και έχω mufflάρει την μπότα με μαξιλάρι.

Θέλω να αναβαθμίσω τον ήχο μου και με βάση τα όσα έχω διαβάσει προσανατολίζομαι στα εξής:

 

Για την μπότα: Remo Powerstroke 3 clear

Για τα τομ(και βαθύ) : πάνω Remo Emperor Clear ή Remo Pinrstripe clear και κάτω Remo Ambassador clear

Για το ταμπούρο : πάνω Remo Emperor X coated ή Remo Controlled Sound coated και κάτω Remo Emperor clear ή Remo Ambassador Clear

 

Για τα δέρματα λαδιού τι γνώμη έχετε?Θα ήταν καλύτερη περίπτωση για τα τομ(και το βαθύ).Έχει δέρματα λαδιού η Remo?

Γενικά τους συνδυασμούς πως τους βλέπετε?Ποιους συνδυασμούς μου προτείνετε για καλύτερο αποτέλεσμα?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

EDIT: Ορθογραφικό :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπότα Powerstroke 3

Τομ δοκίμασε pinstripe (εαν έχεις την όρεξη και το χρήμα εννοείτε , δοκίμασε και emperor coated με τα οποία έχω πάθει πλάκα)και αν θες πιο ανοιχτό ήχο δοκίμασε emperor πάντα με ambassador για reso δέρμα όχι emperor.Για το floortom ,εαν  βάλεις emperor στα τομ ,μπορείς να βάλεις pinstripe αντί για emperor.Μια καλή λύση είναι και full emperor με moongel που κόβουν τα overtones.

Ταμπούρο δοκίμασε την emperor X αλλά με reso δέρμα ambassador ή και πιο λεπτό όπως diplomat( υπάρχουν δέρματα ειδικά για αυτή τη δουλεία) αλλά όχι emperor. Η CS θα δώσει πιο ανοιχτό ήχο  λιγότερο muffled.

Σε κάθε περίπτωση διάβασε τα κατατοπιστικότατα άρθρα στο τομέα των κρουστών. Τα δέρματα έχουν καλυφθεί πάρα πολλές φορές διεξοδικά για τις όποιες απορίες σου. Δοκίμασε και πες μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Έχει δέρματα λαδιού η Remo?

 

Οχι ;)

Σε λαδί, δεν έχει... :)

Σε λαδιού όμως δέρματα έχει τη σειρά Pinstripe σε clear και black.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω υπαρχει μια παρεξηγηση,τα pin stripe ΔΕΝ ειναι δερματα λαδιου (δεν εχουν δηλ.ΛΑΔΙ μεταξυ των δυο Plies) ειναι απλα δερματα φτιαγμενα απο 2 plies millar

 

Επειδη η κολλα κανει αυτα τα "σχεδια" μεταξυ των δυο plies πολλοι νομιζουν οτι εχουν λαδι οπως τα hydraulic της Evans ;)

 

Το μονο 100% γεμισμενο με λαδι δερμα ειναι το (απαισιο) Evans Hydraulic ...οσο και να το..σντουμπας ηχου δεν βγανει... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχεις δίκιο αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Δηλαδή πετυχαίνουν το damping με 2 φύλλα και πιό έντονα στα Powerstroke.

http://www.remo.com/portal/products/3/8/49/156/cl_powerstroke3.html

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως για τη Remo το αποτελεσμα δεν ειναι ιδιο,τα evans ειναι τελειως "νεκρα" δερματα ενω τα pin stripe εχουν λιγη "νοτα" και αντιχηση (και τα δυο μαυρα χαλια ειναι κατα την ταπεινη μου αποψη αλλα anyway... ;D)

 

τα πιο κοντινα στα pin stripe δερματα της evans ειναι τα genera 2 ;)

 

βεβαια κατα την ταπεινη μου αποψη αν δεν εχει το ...τουμπανο coated Ambassador δεν κηλαειδαει!!.... :) :)  (αν το τουμπανο αντι για..."ντοινγκ" κανει "ντουφ" κλαφτα Χαραλαμπε.. :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το τελευταιο σχετικά με το κελάηδισμα ισχυει μονο σε καλα set γιατι σε entry level πρεπει να εισαι πολύ μαστορας στο κούρδισμα για να "κουλαντρίσεις" τις αρμονικές....

 

Παντως όντως ειναι άλλο πράγμα τα μονα δερματα στα τομ σε καλα κουρδισμενα καλα set..."Βηλούδο"....που λέει και ο απο πανω...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Έχουμε λοιπόν:

 

Μπότα: Remo Powerstroke 3 clear .

Ταμπούρο : Remo Emperor X coated με Remo ambassador clear από κάτω (θα κοιτάξω ισως και για κάτι πιο λεπτο από κάτω πχ diplomat, όπως αναφέρθηκε).

Τομ: Remo Emperor Clear με ambassador clear από κάτω (Θα το σκεφτώ για Emperor coated αντί για clear).

Βαθύ: Μπορεί να δοκιμάσω Emperor Clear πάνω και κάτω ή αλλιώς το ίδιο με τα τομ.

 

Απ' ότι κατάλαβα τα pinstripe και ιδιαίτερα τα δέρματα λαδιού δεν τα έχετε σε ιδιαίτερη εκτιμηση...

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας! Μόλις τα αγοράσω και τα δοκιμάσω θα σας ενημερώσω( ίσως αργήσω λίγο βέβαια... :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα pinstripes είναι λίγο μονοδιάστατα, αλλά αρέσουν σε πολλούς ντράμερς και ακόμη περισσότερους ηχολήπτες. Ο λόγος είναι ότι κόβουν αρκετά τους αρμονικούς και "γράφουν" καλά. Έχουν πολύ κλασικό ήχο (η μισή 10ετία του 70 και ολόκληρη του 80 πέρασε με pinstripes...), και έχουν το πλεονέκτημα ότι κάνουν τα μέτρια ή "ταλαιπωρημένα" σετ να ακούγονται καλύτερα - ακριβώς γιατί ακούς πιο πολύ το δέρμα από το κέλυφος.

 

Προσωπικά, πλέον προτιμώ πιο ανοικτό ήχο, και νομίζω ότι με τα Emperor θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα (και έχεις την επιλογή να τα "μαφλάρεις" περισσότερο αν θέλεις, ενώ δεν μπορείς να "προσθέσεις" αρμονικούς στα pinstripes).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου