Προς το περιεχόμενο

Κουρδιαμα μπασσου σε ΣΙ (Β)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε ένα σετ πεντάχορδου (π.χ. 40-130) και πέτα την σόλ (την πιό ψιλή).

Στάνταρ θα πρέπει να ανοίξεις το Nut για να πάρει τις πιό χοντρές χορδές και ίσως έχεις πρόβλημα και με την γέφυρα.

Επίσης αν δεν έχεις ενισχυτή της προκοπής το μπάσο θα ακούγεται σαν κλανιά ιπποπόταμου που κλάνει μία έξω από το νερό και μια μέσα στο νερό.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

....το μπάσο θα ακούγεται σαν κλανιά ιπποπόταμου που κλάνει μία έξω από το νερό και μια μέσα στο νερό.

 

Μηπως φιλε mesime.... σε προλαβε ο Κωστας στις ....κλανιες; ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....το μπάσο θα ακούγεται σαν κλανιά ιπποπόταμου που κλάνει μία έξω από το νερό και μια μέσα στο νερό.

 

Μηπως φιλε mesime.... σε προλαβε ο Κωστας στις ....κλανιες; ;D

 

Ειτε κλανια πεις,ειτε πλαδαρος,ειτε flabby το νοημα ο ozmo το πιανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα....

 

Θελω να κουρδισω το ηλεκτρικο μπασσο μου σε σι (Β) ξερει κανεις τι παχος χορδων θα πρεπει να βαλω??????

 

επισης θα χρειαστει σεταρισμα  μολις μπουνε οι χορδες??????

 

Ευχαριστω

 

Πάρε το παχύτερο σετ 5άχορδου και βάλε τις 4 πρώτες. Αυτό κάνω στο precision μου. (το τι έχω κάνει βέβαια κατά καιρούς...αν είχε φωνή το κακόμοιρο)

 

Θέλει ξανά σετάρισμα αν πας by the book που λένε, αλλά μπορείς να κάνεις και την extreme ρύθμιση, δηλ να μην ρυθμίσεις τίποτα ;D.

Πάλι μπόμπα θα παίξει το εργαλείο.

 

 

Υγ. Εγώ χρησιμοποιώ τις φτηνές warwick από thomann.Πολύ καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα σετ πεντάχορδου (π.χ. 40-130) και πέτα την σόλ (την πιό ψιλή).

Στάνταρ θα πρέπει να ανοίξεις το Nut για να πάρει τις πιό χοντρές χορδές και ίσως έχεις πρόβλημα και με την γέφυρα.

Επίσης αν δεν έχεις ενισχυτή της προκοπής το μπάσο θα ακούγεται σαν κλανιά ιπποπόταμου που κλάνει μία έξω από το νερό και μια μέσα στο νερό.

 

ΕΕΕΕΕ σκατα τιναυτα νομιζα οτι θα ειναι πιο απλο..... ευχαριστω πολυ

 

 

ΥΓ οσο για τους υπολοιπους τους εξυπνακιδες δεν θα τους μιλαω οταν γινω διασημος  :P :P :P :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα σετ πεντάχορδου (π.χ. 40-130) και πέτα την σόλ (την πιό ψιλή).

Στάνταρ θα πρέπει να ανοίξεις το Nut για να πάρει τις πιό χοντρές χορδές και ίσως έχεις πρόβλημα και με την γέφυρα.

Επίσης αν δεν έχεις ενισχυτή της προκοπής το μπάσο θα ακούγεται σαν κλανιά ιπποπόταμου που κλάνει μία έξω από το νερό και μια μέσα στο νερό.

 

ΕΕΕΕΕ σκατα τιναυτα νομιζα οτι θα ειναι πιο απλο..... ευχαριστω πολυ

 

 

ΥΓ οσο για τους υπολοιπους τους εξυπνακιδες δεν θα τους μιλαω οταν γινω διασημος   :P :P :P :P :P :P :P

 

Κοιτα, το μπασο απο τη στιγμη που του αλλαζεις μεγεθος χορδων θελει ΣΙΓΟΥΡΑ σεταρισμα... Οποτε στο μαγαζι που θα σου το σεταρουν θα ρωτησεις κ τι χορδες θα βαλει για να μαθουμε κ εμεις... Ενω την κιθαρα μου την εχω σε Β, τα μπασα μου εχουν φυσιολογικο κουρδισμα κ δεν εχω ιδεα τι παιρνουν. Παιζεις Isis κ τετοια φαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα σετ πεντάχορδου (π.χ. 40-130) και πέτα την σόλ (την πιό ψιλή).

Στάνταρ θα πρέπει να ανοίξεις το Nut για να πάρει τις πιό χοντρές χορδές και ίσως έχεις πρόβλημα και με την γέφυρα.

Επίσης αν δεν έχεις ενισχυτή της προκοπής το μπάσο θα ακούγεται σαν κλανιά ιπποπόταμου που κλάνει μία έξω από το νερό και μια μέσα στο νερό.

 

ΕΕΕΕΕ σκατα τιναυτα νομιζα οτι θα ειναι πιο απλο..... ευχαριστω πολυ

 

 

ΥΓ οσο για τους υπολοιπους τους εξυπνακιδες δεν θα τους μιλαω οταν γινω διασημος  :P :P :P :P :P :P :P

 

Κοιτα, το μπασο απο τη στιγμη που του αλλαζεις μεγεθος χορδων θελει ΣΙΓΟΥΡΑ σεταρισμα... Οποτε στο μαγαζι που θα σου το σεταρουν θα ρωτησεις κ τι χορδες θα βαλει για να μαθουμε κ εμεις... Ενω την κιθαρα μου την εχω σε Β, τα μπασα μου εχουν φυσιολογικο κουρδισμα κ δεν εχω ιδεα τι παιρνουν. Παιζεις Isis κ τετοια φαση?

 

θα παω για setup τι αλλο να κανω και θα σας πω τι παιζει τελικα.

 

Σουηδικο death αλλα Haunted παιζω.... ή προσπαθω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν δεν έχεις ενισχυτή της προκοπής το μπάσο θα ακούγεται σαν κλανιά ιπποπόταμου που κλάνει μία έξω από το νερό και μια μέσα στο νερό.

 

Θεική απαντηση!!!

Μονο και μονο για την ευρηματικη φαντασια που εχεις να περιγραψεις τον ηχο +100 :).

Ακομα γελαω.

Να εισαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου