Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση του ήχου απο Nuendo σε κάτι άλλο?


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεπόν, θέλω να πάρω όλο το κεντρικό κανάλι απο το nuendo και να το στέιλω κάπου να ηχογραφείτε.Δουλεύω με asio απο m-audio.

 

Ότι ακούγετε σε όλο το nuendo να το πάρω και να το στείλω π.χ. στο sound forge.Πώς γίνεται αυτό?Δοκίμασα με rewire στο flstudio αλλα φώς δεν είδα, δεν πολυσκαμπάζω κιόλας απ αυτά....

 

Δοκίμασα να κάνω λούπα μεσω κονσόλας για την onboard κάρτα ήχου αλλά κάτι γίνεται στην λούπα και βγάζει μικροφωνισμό(λούπα πάνω στη λούπα μάλλον).

 

Έχει κανείς ιδέα αν γίνεται αυτό το πράγμα αλλά χωρίς τη χρήση minidisk ας πουμε πάνω στην κονσόλα ή παρεμφερη εξωτερικά hardware.Η δουλεία πρέπει να γίνει εκ των έσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κεντρικο κανάλι που θες να πάρεις εννοεις το master μαλλον. Θα το κανεις File -> Export -> Audio Mixdown και μετα import απο το προγραμμα που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι export σε audio klp.Εννοει υποθέτω real time στο ιδιο μηχανημα να περνεις ουσιαστικα οτι ακους απο nuendo σε wavelab η cool edit κλπ. και να το γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να γίνεται σε real-time και ο λόγος είναι ότι το Cubase δεν υποστηρίζει driver-aggregation, τουλάχιστον όχι στις παρούσες εκδόσεις. Δηλαδή από την στιγμή που θα χρησιμοποιήσει τον driver όταν ξεκινάει η εφαρμογή μέχρι να κλείσει δεν τον *μοιράζεται* με άλλες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικολάκη την κάτσαμε την μαούνα φαίνεται....

 

Ρε συ απίστευτε ourdarkness αμα κάνω λούπα με την κονσόλα μπορώ να το ρίξω στην onboard?Αλλά τι κάνω λάθος και μου μικροφωνίζει?Το δοκίμασα κι αυτό αλλά χωρίς επιτυχία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα βάλεις στο κανάλι που ηχογραφείς για input το το wave out mix δε θα ηχογραφηθεί ό,τι βγαίνει από τα

ηχεία? με την onboard γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μικροφωνο κ κιθάρα πάνω στην κονσόλα.Τις εξόδους τις τις πάω στις εισόδους της m-audio για να μπορω να ακούω-ηχογραφώ.Την έξοδο της m-audio την δίνω στην κονσόλα σε 2Τ RTN είσοδο και μετά απο ένα άλλο output δίνω στα ηχεία γιατί κατευθύαν στην κάρτα δεν μπαίνουν τα 5.1.(μπαίνουν αλλά δεν ακούγονται παραμόνο μονοφωνικά λόγω stereo mini jack).

 

Μετά ρίχνω το output της onboard σε ένα άλλο input της κονσόλας για να τις ελέγχω στα playback και γενικά μαζί.Και τέλος παίρνω μια έξοδο REC OUT για να τη στείλω στην onboard και να έχω και εκεί σήμα ηχογράφησης.

 

Όλο αυτό, που άν το ζωγράφιζα 8α το καταλαβαίνατε καλύτερα, πώς το κάνω να γράψει απο το nuendo?Ιδού η ρόδος αλλά δεν ξεκολλάει απ το πήδημα και με έχει σπάσει τα νεύρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπόν, θέλω να πάρω όλο το κεντρικό κανάλι απο το nuendo και να το στέιλω κάπου να ηχογραφείτε.Δουλεύω με asio απο m-audio.

 

Ότι ακούγετε σε όλο το nuendo να το πάρω και να το στείλω π.χ. στο sound forge.Πώς γίνεται αυτό?Δοκίμασα με rewire στο flstudio αλλα φώς δεν είδα, δεν πολυσκαμπάζω κιόλας απ αυτά....

 

Δοκίμασα να κάνω λούπα μεσω κονσόλας για την onboard κάρτα ήχου αλλά κάτι γίνεται στην λούπα και βγάζει μικροφωνισμό(λούπα πάνω στη λούπα μάλλον).

 

Έχει κανείς ιδέα αν γίνεται αυτό το πράγμα αλλά χωρίς τη χρήση minidisk ας πουμε πάνω στην κονσόλα ή παρεμφερη εξωτερικά hardware.Η δουλεία πρέπει να γίνει εκ των έσω.

 

Φίλε μου (αν κατάλαβα καλά το πρόβλημά σου) η λύση του είναι πολύ απλή. Κατεβάζεις από ίντερνετ το Audacity (είναι free και μικρό και θα το βρεις πολύ εύκολα). Είναι το πιο εύχρηστο προγραμματάκι για real time εγγραφή από οτιδοίποτε εξωτερική πηγή θέλεις. Το βάζεις να γράφει και βάζεις το κομμάτι σου να παίξει στο Nuendo. Μόλις τελειώσεις την εγγραφή σου το κάνεις export σε ότι μορφή θέλεις (λόγω Nuendo υποθέτω σε wav). Το μόνο που θέλει να προσέξεις είναι το Audacity να το ανοίγεις πρώτο και μετά οποιαδήποτε άλλο πρόγραμμα ήχου. π.χ. Nuendo. Είναι πανέυκολο, εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια και μου έχει λύση τα χέρια για real time εγγραφές από τα πάντα. Μικρόφωνα, βινύλια, για να περνάω λάιβ εφέ σε κομμάτια, ότι γουστάρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερώτηση, ισως ακουστεί χαζη... αλλα γιατί δεν σας βολεύει το export του νουεντο?? γιατι να μπεί κανείς σε ολη αυτη την διαδικασία????

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου