Προς το περιεχόμενο

μοντέλα Fender Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη φορά αποφάσισα να ρίξω μια ματιά στις fender και ομολογώ πως τα έχω χαμένα, με όλα αυτα τα άπειρα μοντέλα που έχει.

Οι διαφορές μεταξύ τους είναι σημαντικές ή απλά στην εμφάνιση? Γενικά δε μπορώ να καταλάβω αν κάποιος ήθελε να αγοράσει stratocaster με ποια κριτίρια θα διάλεγε.. και το site της fender δεν σε βοηθάει και πολύ στο "browsing" των specs, και έχω ακούσει κατα καιρούς οτι δεν είναι και τα σωστά specs παντα..

 

Αν ας πούμε ήθελα να αγοράσω μια στρατ με budget μεχρι το πολύ 800 ευρώ εσείς από την εμειρία σας τι θα μου προτείνατε? Για μουσική από funk/blues μέχρι και metal. (σε περίπτωση επιλογών "αλλαζεις τον bridge με ένα μονου μεγέθους διπλό" σας παρακαλώ να συμπεριλάβετε τα επιπλέον έξοδα)

 

Το ξέρω πως το θέμα για τους παλιούς θα έχει καταντήσει γραφικό, αλλα παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου δε κατάφερα να βγάλω άκρη από τις άπειρες αναφορές του φορουμ σε στρατ κιθάρες.. Επιπλέον ελπίζω το θέμα αυτό να αποκτήσει συμπυκνωμένες πληροφορίες για τα "καλά" μοντέλα srtat (παρατηρώ πως δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με την baja στον τομέα strat  ;D ) για να βοηθιούνται εύκολα αυτοί που βρίσκονται στη διαδικασία εκλογής strat..

 

ευχαριστώ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ας πούμε ήθελα να αγοράσω μια στρατ με budget μεχρι το πολύ 800 ευρώ εσείς από την εμειρία σας τι θα μου προτείνατε? Για μουσική από funk/blues μέχρι και metal. (σε περίπτωση επιλογών "αλλαζεις τον bridge με ένα μονου μεγέθους διπλό" σας παρακαλώ να συμπεριλάβετε τα επιπλέον έξοδα)

 

Το ξέρω πως το θέμα για τους παλιούς θα έχει καταντήσει γραφικό, αλλα παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου δε κατάφερα να βγάλω άκρη από τις άπειρες αναφορές του φορουμ σε στρατ κιθάρες.. Επιπλέον ελπίζω το θέμα αυτό να αποκτήσει συμπυκνωμένες πληροφορίες για τα "καλά" μοντέλα srtat (παρατηρώ πως δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με την baja στον τομέα strat  ;D ) για να βοηθιούνται εύκολα αυτοί που βρίσκονται στη διαδικασία εκλογής strat..

 

ευχαριστώ

 

 

Για μια ακομα φορα..........υπαρχει κατι αντιστοιχο με τις baja και στον τομεα στρατ.......αν κοιταζες πιο καλα το site της fender θα εβλπες πως τοσο η baja οσο και οι 50's/60's classic player strats ανηκουν στη σειρα Classic player. Για τη μουσικη που λες μεχρι 800€ λοιπον classic player all the way.....Φυσικα δεν παιζουν μεταλ οπως λες.........αλλα κοστιζουν τοσο ωστε αν περιλαβεις και εναν διπλο σε  μεγεθος μονου στη bridge pos. θα παρεις και ρεστα απο τα 800€ που ειναι το οριο σου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εννοούσα την κατηγορία, προφανώς ανήκουν στην ίδια σειρά αφού ειναι classic αυτό που εννοούσα ήταν οτι γενικά δεν εμφανίζεται η "ταδε" στρατ ως πανακεια στην αρκτά ευρύτερη κατηγορία τιμών της όπως έχω παρατηρήσει με τη Baja. Η τουλάχιστον εγώ απλά δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αποκλειεις το ενδεχομενο κατασκευης strat απο parts?μετα ιδια χρηματα (η και λιγοτερα)θα εχεις κατι πολυ καλυτερο απο οποιαδηποτε κιθαρα του εμποριου και μαλιστα οπως ακριβως την ονειρευεσαι

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η classic player ειναι η "πανακεια" που λες αλλα μεταλ δν παιζει....βαζεις βεβαια εναν διπλο σε μεγεθοσ μονου αλλα γιατι να το κανεις αυτο???καλυτερα να σταματησεις να παιζεισ μεταλ !!!:D :D jk guys!!!

 

παντως και η λυση  partcaster ειναι πολυ καλη , ειδικα τωρα με την ισοτιιμια ευρω δολλαριου και αν δν ξερεις ακριβως τι υλικα να διαλεξεις εδω ειμαστε εμεις...;)

 

και ξαναλεω οτι αν ελεγες 500 τοτε σιγουρα classic player...αλλα με 800 φτιαχνεις partcaster που ουτε εσυ δν θα πιστευεις ποσο καλη βγηκε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αποκλειεις το ενδεχομενο κατασκευης strat απο parts?μετα ιδια χρηματα (η και λιγοτερα)θα εχεις κατι πολυ καλυτερο απο οποιαδηποτε κιθαρα του εμποριου και μαλιστα οπως ακριβως την ονειρευεσαι

 

+1!δε θα χρειαστει καν να αλλαξεις μαγνητες!!!βαζεις οποιους θελεις εσυ!!!και θα σου μεινουν και πολυ περισσοτερα χρηματα για αλλες επενδυσεις ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! θα ρίξω και μια ματια στο διαδυκτιο και οταν αποκτησω μια ιδεα θα συνεχίσω τις ερωτήσεις εδώ! (ειμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετος με fenderoειδή  :P ;D )

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! θα ρίξω και μια ματια στο διαδυκτιο και οταν αποκτησω μια ιδεα θα συνεχίσω τις ερωτήσεις εδώ! (ειμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετος με fenderoειδή  :P ;D )

 

Κουραγιο και εγω ημουν εντελως ασχετος (οχι οτι δεν ειμαι ακομα :P)!ενα ακομα καλο αυτης της διαδικασιας ειναι οτι μαθαινεις πολλα πραγματα σχετικα με το οργανο σου!αξιζει τοσο το "ταξιδι" οσο και η "Ιθακη" για εμενα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! θα ρίξω και μια ματια στο διαδυκτιο και οταν αποκτησω μια ιδεα θα συνεχίσω τις ερωτήσεις εδώ! (ειμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετος με fenderoειδή  :P ;D )

 

Κουραγιο και εγω ημουν εντελως ασχετος (οχι οτι δεν ειμαι ακομα :P)!ενα ακομα καλο αυτης της διαδικασιας ειναι οτι μαθαινεις πολλα πραγματα σχετικα με το οργανο σου!αξιζει τοσο το "ταξιδι" οσο και η "Ιθακη" για εμενα! :)

πραγματι,η ολη διαδικασια επιλογης parts και η συναρμολογηση σε συνεργασια με εναν καλο τεχνιτη ειναι απιστευτα απολαυστικη και επικοδομιτικη ;)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι,η ολη διαδικασια επιλογης parts και η διαδικασια ειναι απιστευτα απολαυστικη και επικοδομιτικη ;)

 

και μετά, τι κάνεις? μπορει κάποιος άσχετος (πχ που να ξερει να κανει καμια κόλληση με το κολλητηρι μονο) να τα συναρμολογήσει? Σε αυτο το σταδιο ειναι ακομη εποικοδομιτικη η εμπειρια ή ολέθρια ??  ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου