Προς το περιεχόμενο

Νεα κομματια part 2!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φανταζομαι οτι τα περι "πενιας" σε αυτον αναφερονται μια και εγω ειμαι αν μη τι αλλο "αστειος" κιθαριστας :)

 

Όοοχι... σε σένα.

Άκουσα όλα τα κομμάτια σου και αυτό το "subtleness" (σόρρυ αλλά δεν μου 'ρχεται στα ελληνικά) στην πενιά σου είναι μια τέχνη ολόκληρη... Χαμένη τέχνη βέβαια... Μου κάνει εντύπωση που δεν το ακούν / σχολιάζουν άλλοι πιο έμπειροι κιθαρίστες. Είναι χαρακτηριστικότατο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου θυμιζουν...Κρινα γιατι σε δυο απο αυτα ΠΑΙΖΟΥΝ τα ΚΡΙΝΑ :) :) :) :) (στο Boiling Point o Νικος στο slide & στο Down the road ο Κυριακος στις...μισες lead κιθαρες ;)) επισης στο Hip παιζει ο πολυ καλος μου φιλος (και κατα την ταπεινη μου γνωμη ο σημαντικοτερος Ελλην κιθαριστας ever & ο μοναδικος πραγματικα "λογιος" κιθαριστας που εχω γνωρισει στη ζωη μου..) Γιωργος Bandoek Αποστολακης ;) (δεν υπηρχε βεβαια περιπτωση να παιξει ενας κουλος σαν κι εμενα την απιστευτη κιθαρα που παιζει στο κομματι αυτο :))

 

A, μάιστα!  ;) Καλή ευκαιρία να το μάθουν αυτό τα "Κρινάκια"... α, επ'ευκαιρία είδα στο Avopolis ότι έχουν δυο ημερομηνίες στο Κύτταρο, κρίμα που δεν θα είμαι κάτω.

 

Καλά, τον Μπαντούκ την πρώτη φορά που τον είχα δει με τους Blues Wire έκανα μια βδομάδα να αγγίξω την κιθάρα. Σχεδόν μίσησα τον εαυτό μου που θυμήθηκα ότι γρατζουνάω. Κάποια στιγμή θυμάμαι σε ένα ατελείωτο τζαμ, πάνω στο τσακίρ κέφι που έπαιζε slide πάνω στα τραπέζια, είχε ζητήσει αντί για το bottleneck:

(α) ένα ποτήρι,

(β) ένα μπουκάλι μπύρας,

(γ) 2 μπουκάλια μπύρας,

(δ) ένα μπουκάλι ουίσκυ,

(ε) μια καρέκλα,

(στ) το... γοβάκι μιας γοητευτικότατης δεσποινίδος που καθόταν στο τραπέζι που είχε ανεβεί,

(ια) έναν ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑ που θα ζύγιζε καμιά δεκαριά κιλά στο νερό (και που ξεκόλλησε από τον τοίχο ΚΑΘΩΣ έπαιζε (εννοείται ότι σταματούσε μόνο για λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να πάρει το επόμενο αντικείμενο)...

 

Βεβαίως, το κουφό δεν ήταν τόσο ότι τα χρησιμοποιούσε αντί για το bottleneck, αλλά ότι δεν έχανε νότα και ποτέ δεν βαριόσουν να τον ακούς.  :o ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι τα περι "πενιας" σε αυτον αναφερονται μια και εγω ειμαι αν μη τι αλλο "αστειος" κιθαριστας :)

 

Όοοχι... σε σένα.

Άκουσα όλα τα κομμάτια σου και αυτό το "subtleness" (σόρρυ αλλά δεν μου 'ρχεται στα ελληνικά) στην πενιά σου είναι μια τέχνη ολόκληρη... Χαμένη τέχνη βέβαια... Μου κάνει εντύπωση που δεν το ακούν / σχολιάζουν άλλοι πιο έμπειροι κιθαρίστες. Είναι χαρακτηριστικότατο.

 

Εεεεεε... :) τα παραλες λιγακι δεν νομιζω να εχω καποια ιδιαιτερη τεχνικη...(ισα-ισα μαλλον ΚΑΘΟΛΟΥ τεχνικη δεν εχω...μια και κατα βασην...πιανιστας ειμαι οποτε η "τεχνικη" μου στην κιθαρα ειναι εντελως ανορθοδοξη... :) :)) παντως οντως οσο περνανε τα χρονια "μαλακωνω" και "καθαριζω" οσο περισσοτερο μπορω το παιξιμο μου (και φυσικα παιζω οσο ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ νοτες μπορω...) ,εχω καταλαβει οτι εγω τουλαχιστον ακουγομαι "δυνατοτερα" και καθαροτερα αν αφηνω τις χορδες να αναπνευουν παιζοντας απαλα και ηρεμα (παλαιοτερα ημουν τελειως κανιβαλος ;D) για αυτο αλλωστε εχω κατεβασει και νουμερα χορδων (επαιζα με 11αρες και 12αρες και τωρα παιζω με 10αρες) αλλα και χρησιμοποιω medium πεννα αντι για τις heavy που χρησιμοποιουσα παλαιοτερα.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια Superfunk,ατμοσφαιρικοτατα και ταξιδιαρικα τα κομματια σου χωρις ιχνος υπερβολης και αναμασησης...

 

Καλά, τον Μπαντούκ την πρώτη φορά που τον είχα δει με τους Blues Wire έκανα μια βδομάδα να αγγίξω την κιθάρα. Σχεδόν μίσησα τον εαυτό μου που θυμήθηκα ότι γρατζουνάω

 

Τι μου θυμισες τωρα....και εγω οταν ειχα δει τους blues wire πριν 5 περιπου χρονια καταλαβα οτι δεν υπαρχει μονο metal,arpeggios και 32α!Ειναι και οι 2 καταπληκτικοι κιθαριστες (Ζαικος,Μπαντουκ)!Κριμα που χωρισαν,παντα ελπιζω σε ενα reunion!!!Επισης ο Μπαντουκ εχει ιδιαιτερη σκηνικη παρουσια, σχεδον θεατρικη θα ελεγα!!νιωθεις οτι η μουσικη κυλαει μεσα στις φλεβες του και τον χτυπανε οι νοτες σαν ηλεκτρικο ρευμα!!Μαλλον ειναι αυτος συνδεδεμενος στον ενισχυτη τελικα και οχι η κιθαρα του....

 

και φυσικα παιζω οσο ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ νοτες μπορω

 

Ακριβως!Silence has it's own sound!σημασια δεν εχει μονο τι παιζει καποιος αλλα και τι δεν παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου