Προς το περιεχόμενο

Ετοιμος για δράση !!!


sakisthegr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεύτερη προσπάθεια με το Ableton !!! Αυτή τη φορά σε hiphop club κομμάτι....

To drumkit από samples δικά μου, τα synth από freeware vsti και η φωνή του φιλαράκου μου Τάκου γραμμένη με ένα μικρόφωνο Phillips karaoke των 10 ευρώ. Εq και επεξεργαστές από τα εργαλεία του Ableton. Επίσης στον "ράπερ" ανήκουν και οι στίχοι (Τρέμε 50 Cent  :D) !

 

http://www.box.net/shared/udk02x4isg

 

Όπως πάντα, κάθε γνώμη δεκτή !!!

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία γνώμη ? Μάλλον σας έχω αφήσει άφωνους  :D !

Γνωρίζω πως το γενικό άκουσμα του site κλίνει προς ροκ μεριά αλλά πείτε μια κουβέντα βρε παιδιά να ξέρω και εγω αν βαδίζω σωστά....

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω πως το γενικό άκουσμα του site κλίνει προς ροκ μεριά....

 

Εδω εχεις κανει τραγικο λαθος.Βαλε κανενα λαικο και θα δεις  ;D

 

Το κομματι ηταν αρκετα καλο για το ειδος του.

Τρελλοι στιχοι,πλοκη,σασπενς κ.λ.π. ;D

Δεν ειμαι οπαδος του συγκεκριμενου ειδους αλλα μου ακουστηκατε ευχαριστα.

Η μονη ενστανση ειναι οτι στα ρεφρεν και καποιες φορες στα κουπλε ο ηχος που ακουγατανε μαζι, ηταν κουραστικος και τραβαγε την προσοχη (αρνητικα).

Καλη συνεχεια.Παντα φιλικα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε πολύ. Με την έννοια του "θα μπορούσε άνετα να κυκλοφορεί" όχι με αυτήν την παραγωγή φυσικά (δεν καλοακούγεται η φωνή - ζορίστηκα να καταλάβω τί λες) αλλα είναι πολύ κοντά (έως ταυτίζεται) με το club hip hop που ανθεί στη χώρα μας αυτόν τον καιρό.

 

Γενικώς με αυτό το στύλ (Nivo, Υποχθόνιος και λοιποί) έχω πρόβλημα επειδή προσπαθούν να μιμηθούν τους ξένους R&B και Hip Hop (50 cent) μέχρι και γκόμενες με κωλάρες βρήκανε για να κοτσάρουνε στα βίντεο κλιπ για να είναι πιστή η αντιγραφή.

 

Κανείς δεν μπορεί να πεί ότι το συγκεκριμένο στύλ έχει μεγααααάλη πέραση και εσύ έφτασες πολύ κοντα.

 

Μπράβο σου φίλε.

 

Μην το ακούσει ο Trigga θα σε μαλώσει...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx παλικάρια...

 

Όσον αφορά την φωνή δεν γραφτηκε σε εμένα αλλά ο τραγουδιστής μου την έφερε έτοιμη όπως εξήγησα και παραπάνω. Ίσως ήθελε να τον ανεβάσω σε μερικά σημεία.

 

Για το στυλάκι του ήχου τι να πω κι εγώ? Στην ουσία αγγαρία έκανα γιατί κι εγώ όσον αφορά το συγκεκριμένο είδος προτιμώ τις παραγωγές 80s και 90s. Εγώ απλά έκανα το beat στα γούστα του τραγουδιστή κι αυτός έβαλε στίχους και φωνή.

 

Χαίρομαι πάντως που ακούω πως δεν απέχει και πολύ από παραγωγή εταιρίας.... Συνεχίζω για το καλύτερο!

 

Σχόλια και συμβουλές σχετικά με το mixing για την βελτίωση του τραγουδιού ΟΛΑ ευπρόσδεκτα !!!!!

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό μου ακούγεται... αν και δεν είναι καθόλου μέσα στα μουσικά μου γούστα, οπότε αφήνω να μιλήσουν για τις φόρμες του στυλ κάποιοι πιο αρμόδιοι. Ρυθμό έχει, το mixing και η παραγωγή ακούγονται προσεγμένα, ίσως μόνο να το σκάλιζα με κάποιο exciter (για πιο "λαμπερά" και ενδιαφέρονται στο αυτί πρίμα - προσοχή να μην μπουν σε περιοχές ξυρίσματος όμως) και vintage warmer (για πιο μουσικά και πιο "μπροστά" μεσαία).

 

Περί μουσικής όρεξης κολοκυθόπιτα βέβαια, και δεν πολυπρόσεξα τους στίχους, αλλά πάντως ακούγεται ολοκληρωμένο κομμάτι και δεν νομίζω ότι του λείπει κάτι.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hihat ιδίως.... Ένα clip είναι ....Βρε να κάνουμε και κάτι διαφορετικό του έλεγα του ράπερ ... Όχι καλό είναι έλεγε εκείνος... Anyway θα προσθέσω κάτι και επίσης θα δοκιμασω τις "ματωμένες" συμβουλες για το exciter με after shave και βαμβακι δίπλα μου... Τωρα για vintage warmer .... δηλαδή ? Τι είναι τούτο?

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSP Vintage Warmer: http://www.pspaudioware.com/indexen.html?url=http://www.pspaudioware.com/plugins1.html;

 

Υπόψιν ότι όλα αυτά που σου είπα θα ανεβάσουν το κομμάτι κατά μερικά db οπότε πρόσεχε μην βρεθείς στα... κόκκινα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου