Προς το περιεχόμενο

Νέο ορχηστρικό κομμάτι. Δώστε μου τα αυτάκια σας, σας παρακαλω!


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επίσης λάμπρο: ΆΛΛΑΞΕ ΘΕΣΗ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΣΟΥ.όταν είχα έρθει σπίτι ς τα είχες σε απόσταση 30 εκατοστά μεταξύ τους που το προτεινόμενο όπως ξέρεις είναι 2 μέτρα.που να κάνεις μίξη έτσι..[και με την 1η ευκαιρεία πέτα και εκείνο το behringer μίκτη ;D ;D]

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας! Είχα αρχίσει να απογοητεύομαι επειδή δεν του έδωσε κανείς σημασία.  :'(

 

μεχρι το 1:30 μια χαρα.Soundtrack-ικη εισαγωγη που αφηνει ελπιδες οτι θα μπει σε ενα ωραιο θεμα.Κραταω τις επιφυλαξεις μου για το τελος που δηλωνεις οτι μεταλιαζει,αλλα δυστυχως το κανεις απο τη μεση του.Το χειροτερο ειναι οτι ειναι ολόιδιο με ενα παλιο κομματι του καρβελα (το μεταλ μερος).Αφηνω τους ειδικους να πουν ποιο ειναι.

 

 

Είπα ψέμματα για το που μεταλιάζει για να μην το κόψεις απο νωρίς!  ;D

Με πληγώνεις πολυ με αυτό που λες για τον Καρβέλα. Είναι σίγουρο? Ποιο κομμάτι είναι? Που μπορούμε να το βρούμε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω blue ρεζιλίκι...

Όντως μοιάζει πάρα πολυ (στο 60-70% μπορώ να πώ). Τουλάχιστον οι συγχορδίες δεν είναι ίδιες και η μελωδία διαφέρει σε μερικά σημεία.

 

Το ρεφραίν το είχα ακουστα. Είναι πολύ γνωστό τραγούδι. Την εισαγωγή όμως δεν την είχα ξανακούσει ποτέ. ΤΟ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης λάμπρο: ΆΛΛΑΞΕ ΘΕΣΗ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΣΟΥ.όταν είχα έρθει σπίτι ς τα είχες σε απόσταση 30 εκατοστά μεταξύ τους που το προτεινόμενο όπως ξέρεις είναι 2 μέτρα.που να κάνεις μίξη έτσι..[και με την 1η ευκαιρεία πέτα και εκείνο το behringer μίκτη ;D ;D]

 

Έχω αλλάξει φίλε! Τα έχω πάει όλα στο μέσα δωμάτιο που έχω χώρο και τα έχω στην σωστή θέση.  ;) Επίτηδες περίμενα να κάνω την μετακόμιση πρώτα και μετά να μιξάρω αυτό το κομμάτι που είναι κάπως περίεργο.

 

Δεν έχω λεφτά να πετάξω το μπλιάχρινγκερ και μου χρειάζεται.

 

Δέχομαι δωρεές όμως.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι ,πολυ λυπαμαι, αλλα Λαμπρο μου, εκδηλωθηκες. ;D

Να θες να γινεις Καρβελας στη θεση του Καρβελα;

Βεβαια καταλαβαινω, σου βγηκε τελειως αυθορμητα(χα χα χα )

αλλα οχι και ετσι. ;)

Μετα ελεγες για μενα.(χα χα χα χα).

Παντως στα σοβαρα,δεν ειχα ιδεα για το κομματι το συγκεκριμενο, αλλα προσωπικα, μου επεσε ...καπως βαρη.

Δεν το γυρνας στις μεταλλιες να εχεις ησυχο το κεφαλι σου;

Μαζι σου θα ειμαι ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι ,πολυ λυπαμαι, αλλα Λαμπρο μου, εκδηλωθηκες. ;D

Να θες να γινεις Καρβελας στη θεση του Καρβελα;

Βεβαια καταλαβαινω, σου βγηκε τελειως αυθορμητα(χα χα χα )

αλλα οχι και ετσι. ;)

Μετα ελεγες για μενα.(χα χα χα χα).

Παντως στα σοβαρα,δεν ειχα ιδεα για το κομματι το συγκεκριμενο, αλλα προσωπικα, μου επεσε ...καπως βαρη.

Δεν το γυρνας στις μεταλλιες να εχεις ησυχο το κεφαλι σου;

Μαζι σου θα ειμαι ;D

 

Βαρτάνη όντως την πάτησα... Τουλάχιστον οι μεταλιές είναι πιο πολλές και δεν μπορείς να τις ξέρεις οοοοοολες για να καταλάβεις αν κάποιο μοιάζει με άλλο!  ;) ;D

 

Παρακαλώ να το ξεχάσετε το κομμάτι. Εγώ το έχω σβήσει απο την καρδιά μου. Δεν είναι παιδί μου πια.

 

θα ακολουθήσει καινούριο διατηρώντας την αρχή του με παρόμοια συνέχεια. Χωρίς μεταλλιές. Και θα είναι και σε 5.1 surround!  :D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οι ήχοι είναι απο EWQL βιβλιοθήκες. Είναι εκπληκτικοί ήχοι, άρα μάλλον εγώ δεν τους χειρίστικα σωστά.

Στο μέταλ μέρος το velocity των σόλο βιολιών το είχα μόνιμα στο 110. Αλλιώς χανόταν τα βιολιά μεσα στα υπόλοιπα όργανα. Στα υπόλοιπα μέρη (ειδικά στο πρώτο μέρος) έδωσα μεγάλη σημασία στις δυναμικές των ορχηστρικών οργάνων (3 μέρες midi editing που λέω)  ;)

 

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος αναφέροντάς μου συγκεκριμένα χρόνους απο το κομμάτι?

 

 

 

Δυστυχώς εννούσα όλο το κομμάτι. Όντως η EWQL έχει φοβερούς ήχους , αυτην χρησιμοποιούσα και εγω πριν πάω στο ΜΟΤΙΦ. Γενικώς η κλασική μουσική είναι ευθραυστη μουσική , αύτο που πρέπει να δέις ειναι το Volume , περα απο το Velocity. Η ένταση στα strings είναι συνεχώς μεταβαλόμενη , αυτό όμως εσύ δεν το χρησιμοποιείς . Πάντως για να είμαι δίκαιος η κλασική είναι δύσκολη , κάποιοι νομίζουν οτι το να παίζεις ορχηστρικούς ήχους είναι σαν να παίζεις ηλεκτρονικούς. Λάθος μεγάλο. Θέλει δουλεία για να βγάλεις το όγκο και τον πλούτο μιας ορχήστρας. Έκανες πάρα πολυ καλά που επένδυσες στο MIDI . Για μένα η συμβουλή μου είναι απλή άκου κλασικά κομμάτια - soundtrack και δές τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται. Διάβασε άρθρα ενορχήστρωσης . Αυτά κάνω και εγώ.Κανένα δεν γεννήθηκε σοφός. Είμαι σίγουρος οτι θα βελτιωθείς. 

 

Και εγώ ακόμα το παλεύω , μιας και αν ακούσεις τις μουσικές μου θα δείς οτι μου αρέσει να παίζω με ορχηστρικούς ήχους. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου φίλε Kilon, αλλα μια διόρθωση:

 

Δεν είναι κλασσική μουσική. Η κλασσική μουσική έχει ήδη γραφτεί και έχει τελειώσει και δεν μπορέι να γραφτεί άλλη (να μιμηθεί σίγουρα, αλλα κλασική ΚΛΑΣΣΙΚΗ δεν θα είναι)

 

Ορχηστρική μουσική λέγεται και φαντάζομαι ότι κάνεις και εσύ το ίδιο για να ζείς το 2008!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου φίλε Kilon, αλλα μια διόρθωση:

 

Δεν είναι κλασσική μουσική. Η κλασσική μουσική έχει ήδη γραφτεί και έχει τελειώσει και δεν μπορέι να γραφτεί άλλη (να μιμηθεί σίγουρα, αλλα κλασική ΚΛΑΣΣΙΚΗ δεν θα είναι)

 

Ορχηστρική μουσική λέγεται και φαντάζομαι ότι κάνεις και εσύ το ίδιο για να ζείς το 2008!  ;)

 

Νομίζω ότι κάποιο θα διαφωνήσουν μαζί σου και κάποιοι θα συμφωνήσουν. Είναι καθαρά θέμα ορολογίας.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου φίλε Kilon, αλλα μια διόρθωση:

 

Δεν είναι κλασσική μουσική. Η κλασσική μουσική έχει ήδη γραφτεί και έχει τελειώσει και δεν μπορέι να γραφτεί άλλη (να μιμηθεί σίγουρα, αλλα κλασική ΚΛΑΣΣΙΚΗ δεν θα είναι)

 

Ορχηστρική μουσική λέγεται και φαντάζομαι ότι κάνεις και εσύ το ίδιο για να ζείς το 2008!  ;)

 

Νομίζω ότι κάποιο θα διαφωνήσουν μαζί σου και κάποιοι θα συμφωνήσουν. Είναι καθαρά θέμα ορολογίας.

 

 

Λάθος και πάλι λάθος.Ο λάμπρος έχει απόλυτο δίκιο και δέν χωράει πιστεύω συζήτηση στο θέμα.Αυτοί που θα διαφωνήσουν απλά δεν έχουν φένεται διαβάσει ιστορία της μουσική.Η κλασσική μουσική ήταν ταυτόχρονα και ορχηστρική γιατι απλά αυτά ήταν τα όργανα τα στανταρ της ορχήστρας τότε.δέν υπήρχαν και πολλά άλλα βέβαια..Η ορχηστρική με τίποτε δεν σημαίνει οτι είναι και κλασσική.Υπάρχει απλώς συνήρησή της και ίσως και μίμιση.Τις μουσικες λέμε οτι έχον αρχή και τέλος γιατι απλά μετα απο ένα χρονικό περιθώριο φτάνει σε κορεσμό και δέν έχει να προσφέρει κάτι άλλο οπότε και υπερκαλύπτεται απο άλλο είδος μουσικής τάσης.το ρόκ τελείωσε π.χ και όλοι το ξέρουν.ακούμε ρόκ αλλα τα ροκ της εποχής της.αν φτιάξει κάποιος ένα κομμάτι ροκ αυτή τη στιγμή θα του πείς,φίλε καλό αλλα είσαι πίσω ή α μου θυμίζει εκείνο,πράγμα που σημαίνει οτι έχουμε συνδεδεμένες κάποιες μουσικες με το χρόνο.Φτιάχνει κανείς αυτή τη στιγμή ποπ 80's με τα reverbata χαρακτηριστικά ταμπούρα και τους DX ήχους?οχι.άσχετα αν υπάρχουν πόσα μαγαζιά που παίζουν μόνο 80's.όπως τώρα έχουμε τους emo και σε 5 χρόνια θα έχουμε κάτι άλλο που θα είναι η "φάση" ναι μεν θα υπάρχουν εμο λίγοι  αλλα θα έχει περάσει η εποχή τους,δέν θα εξελίσσονται άλλο,δέν θα βγαίνουν ρούχα στο στίλ τους.θα τους θεωρούμε κατάλοιπα.Ξεκάθαρα πράγματα

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου