Προς το περιεχόμενο

Wikipedia : Είστε πληροφορημένος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φροντίζω δε πάντα να διασταυρώνω κάποια πράγματα, όπως και οφείλουν όλοι να κάνουν.

 

συμφωνώ απόλυτα, νομίζω ότι αυτή είναι η απάντηση στο θέμα. Άποψη μου, Ο αναγνώστης ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να μην πιστεύει όσα διαβάζει η του λένε.

 

Δηλαδή γιατί να εμπιστευτώ ένα οποιοδήποτε βιβλίο με όσες σελίδες βιβλιογραφίας κ αναφορών να χει στο τέλος και να μην εμπιστευτώ τη Wiki ή κατι που έγραψε κάποιος σε ένα φόρουμ?

για μένα, αν θες να μάθεις κάτι, ποτε δεν αρκεί μια πηγή. Όπως δεν αρκεί κ μια απάντηση σε ένα ποστ  ;)

 

τώρα σε θέματα όπως: η φιλμογραφία του Σταλόνε, ή το πότε γεννήθηκε ο Miles Davis... δύο πηγές μπορεί να ναι αρκετες ;D

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη γνώμη ότι, χοντρικά, μπορούμε να δούμε τριών ειδών αναζητήσεις (στη Wiki ή ό,που αλλού):

 

1) Αναζήτηση κάποιας "ανώδυνης" πληροφορίας (φιλμογραφία Σταλόνε π.χ. ;)), η τυχόν διαστρέβλωση της οποίας μπορεί να γίνει αντιληπτή και από κάποιον μη σχετικό. Ποιός θα ισχυριστεί πως ο Σταλόνε έπαιξε π.χ. στην Απόδραση απ'το Αλκατράζ και δεν θα φάει γιούχα;;

 

2) Αναζήτηση κάποιας πολύ εξειδεικευμένης πληροφορίας, που απαιτεί εκτενείς γνώσεις από τον συντάκτη. Η διαφοροποίηση εδώ είναι ότι πιθανότατα κάποιος που δεν είναι π.χ. αρχιτέκτονας δεν έχει την ευχέρεια να διαπιστώσει το αληθές των ισχυρισμών για τη χρήση του οπλισμένου σκυροδέματος, ας πούμε.

 

3) Αναζήτηση όλων εκείνων των εννοιών (μάλλον των περισσοτέρων) στις οποίες μπορεί να υπάρξει, δόλια ή όχι, υποκειμενικός "χρωματισμός" από τον συντάκτη. Εδώ νομίζω ότι βρίσκονται οι περισσότεροι τεμέκ φωστήρες που γράφουν ό,τι γουστάρουν. Ιστορικά, θρησκευτικά, πολιτικά και άλλα θέματα, μπαίνουν κατ'εμέ σ'αυτή την κατηγορία.

 

Πιστεύω (και αυτό πράττω κιόλας) ότι η κάθε πληροφορία/άρθρο της Wikipedia, οφείλει να φιλτράρεται ανάλογα με τις δικές μας επιδιώξεις και με τις -εξωιντερνετικές κυρίως- δυνατότητες μας για διασταύρωση/επαλήθευση της.

 

 

Μέχρι στιγμής αναφορικά με ορισμένα ιστορικά θέματα, που και πεδίο των σπουδών μου αποτελούν και με ενδιαφέρουν πολύ, δεν έχω εντοπίσει κάποια καραμπινάτη ανακρίβεια ή κάποιον εξόφθαλμα υποκειμενικό υπαινιγμό. Η διήγηση του Eyeprotocol όμως μας φέρνει πάλι φάτσα-κάρτα με μια πραγματικότητα, πολύ παλιότερη της ό,ποιας wikipedia: Η προσέγγιση της αλήθειας είναι μια επίπονη διαδικασία που η ύπαρξη του Internet δεν μπορεί να αλλάξει.

 

Και στην πορεία μάλιστα μπορεί να διαπιστώσεις ότι η...μία αλήθεια είναι...πολλές.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω δεν χρειαζεται να δαιμονοποιησουμε την wikipedia....αρκει εξ'αρχης να τη δουμε στη σωστη της διασταση....αυτην μιας απλης εγκυκλοπαιδειας με τα πλεονεκτηματα κ τα μειονεκτηματα της.....κατι σαν την μεγαλη Σοβιετικη Εγκυκλοπαιδεια (οποιος την ειχε/εχει καταλαβαινει τι εννοω). Δεν ειναι ουτε επιστημονικη δημοσιευση σε καποιο ειδικο περιοδικο ουτε παν/κο συγγραμμα......και επιπλεον κουβαλαει και τα αμαρτηματα ενος κακου self moderation (οπως διαπιστωσε ο Wow!).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αντικειμένικη (παρα)πληροφόρηση στο θέμα του audio mastering και σε όλα τα θέματα γενικώς:

 

http://uncyclopedia.org/wiki/Audio_mastering

 

απόσπασμα:

After decades of unchallenged rule, these mastering engineers had settled into an exclusive oligarchy that would remain unchallenged well into the 21st century. Ruled by a man known only as Ludwig, these mastering engineers still guard the last step of the recording process and its secrets from the general public, not to mention their arch enemies, the artists and recording engineers.  ;D ;D ;D

 

On topic, στην πρόταση "There is a general consensus in the music industry that mastering is an art form and (therefore???) it should be relegated to a mastering engineer. This task should not be executed even by the best and most experienced multi-track audio and live music engineers" τα λογικά σφάλματα (λογικά χάσματα και επίκληση στην αυθεντία) και η προσπάθεια χειραγώγησης είναι εμφανή. Wow! νομίζω ότι υπήρξες ιδιαίτερα μετριοπαθής (και δεν το συνηθίζεις :P), η πρόταση ήταν για διαγραφή.

 

Ελπίζω πάντως ότι παραδείγματα όπως αυτό που παρατέθηκε και η όποια δυσκολία ελέγχου της ασυδοσίας να μην αποθαρρύνουν τελείως ανθρώπους με γνώσεις και κρίση να επιτελέσουν και στο μέλλον το έργο του editing, γιατί αυτό σημαίνει τον πλήρη εκφυλισμό του περιεχομένου της wikipedia. Παρότι η wikipedia έχει εγγενείς ατέλειες είναι ωραία ιδέα (ή το ανάποδο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άλλο άρθρο:

 

Vangelis is an analogue Greek rock musician with metaphysical tendencies who makes all these whooshing sounds for a living when some of us have to work in bakeries.

 

LOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLL...........

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιλάμε έχω πέσει από την καρέκλα απ' τα γέλια. Δείτε:

 

Depeche Mode's origins can be traced back to 1776, when Michael Bolton and Judge Reinhold formed a band known as "No Talent in General."  ;D ;D ;D ;D

 

Νομίζω ότι προτιμώ την uncyclopedia τελικά. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την φωτό στο άρθρο την πρόσεξες eye?

 

Mastering-studio.jpg

 

 

Description: Picture of a great mastering studio located in Manhattan, New York City.

Author: Jrod (ο φίλος σου)  ;D

Source: self-made

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΝΑ ΝΑΙ ΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΑΡΑΓΕΣ???  ;D ;D ;D ;D

 

Μου κάνει εντύπωση το ότι ενοχλήθηκες απο αυτό. Είναι η φύση της wiki έτσι. Κ εγώ μπορώ να μπώ τώρα, να τα σβήσω όλα και να γράψω ότι το μαστερινγκ είναι άχρηστο και όποιος το κάνει ειναι μ@λ@...

Μετά από κάποιες ώρες θα έχει διορθωθεί το λάθος, αλλα μέχρι να διορθωθεί, κάποιος θα προλάβει να "μορφωθεί" απο μένα και άμα είναι κ λίγο χαζούλης ή άσχετος, θα το πιστέψει και θα γυρίζει να το λέει.

Αυτό που λες για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού ισχύει, μου το έχουν πει φίλοι μου που σπουδάζουν έξω. Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα στο να μην λαμβάνεται υπόψη η wiki ειδικά όταν πρόκειται για κάτι σοβαρό (όπως μια εργασία για πανεπιστήμιο) για τον λόγο που είπα: Μπορεί να μπεί ο καθένας και να γράψει ό,τι θέλει.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα για το μαστερινγ συμφωνώ μαζί σου. Ψάξε να βρείς κάποιο βιβλίο που να έχει την ίδια άποψη και να απαιτήσεις να στο αφήσουν.  ;)

Απλώς τα 2 αυτά παλικάρια πρόλαβαν όπως φαίνεται απο νωρίς την θέση να γράψουν τον ορισμό και έχουν κάνει τη σελίδα κτήμα τους...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιλάμε έχω πέσει από την καρέκλα απ' τα γέλια. Δείτε:

 

Depeche Mode's origins can be traced back to 1776, when Michael Bolton and Judge Reinhold formed a band known as "No Talent in General."  ;D ;D ;D ;D

 

Νομίζω ότι προτιμώ την uncyclopedia τελικά. ;D

 

 

 

"Stoners have existed since the dawn of man (February 17, 82 BC), and the first reference is a cave painting, un-ironically on stone, in Lebanon. The picture depicts a stoner licking a medium sized rock, or possibly a extremely large goat testicle. But who are we to judge? I mean, everyone has "accidentally" slipped under a goat, just to see if there testicles are as tasty as they smell."

 

 

xaxxxaaxxaXAXAXAAXXAXAxaxaxakjsdjaihfuidsyga

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου