Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το Song> Mixing> στο Motif ES


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

 

ευχαρίστηση μου....

 

να θυμήσω εδώ ότι άλλο οι ήχοι που αποθηκεύουμε στο voice mode και άλλο στο mixing mode [ performance, pattern, song] . Αυτή είναι η μεγάλη μαγκιά του μοτίφ ότι σου επιτρέπει να αφήνεις τα factory presets απείραχτα ενώ αποθηκεύεις τα δικά σου voices μαζί με το pattern, performance ή song.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαρίστηση μου....

 

να θυμήσω εδώ ότι άλλο οι ήχοι που αποθηκεύουμε στο voice mode  και άλλο στο mixing mode [ performance, pattern, song] . Αυτή είναι η μεγάλη μαγκιά του μοτίφ ότι σου επιτρέπει να αφήνεις τα factory presets απείραχτα ενώ αποθηκεύεις τα δικά σου voices  μαζί με το pattern, performance ή song.

 

Όντως πάρα πολύ χρήσιμο, δεν το ήξερα. :)

 

Να φανταστώ ότι αυτό γίνεται και στο XS? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πάρα πολύ χρήσιμο, δεν το ήξερα. :)

 

Να φανταστώ ότι αυτό γίνεται και στο XS? ???

 

ακριβώς , οι διαφορές στις λειτουργίες μεταξύ των δυο μοντέλων είναι πολύ μικρές.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σοκαριστηκα οταν ειδα να μην εχει step recording στο Motif XS...ελα που εχω και τα 2..ES/XS ειναι πιο αναλυτηκο με περιτερα πραγματακια στο XS.. οχι οτι καθομαι στο οργανο πανω να γραψω..αλλα καμια φορα σε πιανει το αισθημα αυτο που λες "ολα με το motif (seq)θα τα κανω", εκανα ενα κοματι παιδια προσφατα που για να εχω περισοτερα εφε εκανα ανα 8αδες τα καναλια export σε wav και τα εστελνα στα τελευτεα καναλια 15-16...πλακα ειχε και τελικα η ποιοτητα κορυφαια! πιγκ πογκ κανονηκα...να ητανε και λιγο ελαφρια  τα μοτιφ(ES7 20κιλα περιπου, XS8 34 νομιζω περιπου)...θα αγορασω και ενα mo6 με 10 κιλακια να το περνω παντου.θλαση επαθα μια φορα που διανησα πολλα τετραγωνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σοκαριστηκα οταν ειδα να μην εχει step recording στο Motif XS...ελα που εχω και τα 2..ES/XS ειναι πιο αναλυτηκο με περιτερα πραγματακια στο XS.. οχι οτι καθομαι στο οργανο πανω να γραψω..αλλα καμια φορα σε πιανει το αισθημα αυτο που λες "ολα με το motif (seq)θα τα κανω", εκανα ενα κοματι παιδια προσφατα που για να εχω περισοτερα εφε εκανα ανα 8αδες τα καναλια export σε wav και τα εστελνα στα τελευτεα καναλια 15-16...πλακα ειχε και τελικα η ποιοτητα κορυφαια! πιγκ πογκ κανονηκα...να ητανε και λιγο ελαφρια τα μοτιφ(ES7 20κιλα περιπου, XS8 34 νομιζω περιπου)...θα αγορασω και ενα mo6 με 10 κιλακια να το περνω παντου.θλαση επαθα μια φορα που διανησα πολλα τετραγωνα..

 

To motif για μένα είναι η ραχοκοκκαλία της δουλειάς μου, χρησιμοποιώ πάρα πολυ τον sequencer του , τον οποίο έχω βουλευτεί πλέον πάρα πολύ. Έχω εγκαταλήψει ολικά το software εδώ και 1 χρόνο. Που και που χρησιμοποίω το ableton live για κάποιο editing στην μίξη.

 

Το step sequencer δεν το χρησιμοποιώ , θεωρώ όμως το XS ώς ενα απογοητευτικό απόγονο του ES , μιας και έχει προσθέσει πολύ λίγα πράματα. Σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά την αγορά του KURZWEIL PC3 (όχι PC3X μιας και προτιμώ τα semiweighted ) το οποίο πλέον θεωρώ εκ μακράν το κορυφαίο στην κατηγορία του. Αυτό και το Prophet 8 είναι 2 αγορές που σίγουρα θα κάνω.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To motif για μένα είναι η ραχοκοκκαλία της δουλειάς μου, χρησιμοποιώ πάρα πολυ τον sequencer του , τον οποίο έχω βουλευτεί πλέον πάρα πολύ. Έχω εγκαταλήψει ολικά το software εδώ και 1 χρόνο. Που και που χρησιμοποίω το ableton live για κάποιο editing στην μίξη.

 

Το step sequencer δεν το χρησιμοποιώ , θεωρώ όμως το XS ώς ενα απογοητευτικό απόγονο του ES , μιας και έχει προσθέσει πολύ λίγα πράματα. Σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά την αγορά του KURZWEIL PC3 (όχι PC3X μιας και προτιμώ τα semiweighted ) το οποίο πλέον θεωρώ εκ μακράν το κορυφαίο στην κατηγορία του. Αυτό και το Prophet 8 είναι 2 αγορές που σίγουρα θα κάνω. 

 

Κι εγώ θα μπορούσα να βασιστώ στο PC3 (ιδιαιτέρως στο PC361), αλλά με χαλάει η έλλειψη sampling.

Όχι τόσο πολύ για το sampling καθαυτό, αλλά για την έλλειψη εισαγωγής δειγμάτων σαν sample player.

Αν υπήρχε αυτό, μαζί με μία λίγο μεγαλύτερη οθόνη, θα ήταν ο παράδεισος του πληκτρά. ;D

 

Ποιος ξέρει, ίσως να δούμε κάποια στιγμή τον πολυαναμενόμενο διάδοχο της σειράς K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα μπορούσα να βασιστώ στο PC3 (ιδιαιτέρως στο PC361), αλλά με χαλάει η έλλειψη sampling.

Όχι τόσο πολύ για το sampling καθαυτό, αλλά για την έλλειψη εισαγωγής δειγμάτων σαν sample player.

Αν υπήρχε αυτό, μαζί με μία λίγο μεγαλύτερη οθόνη, θα ήταν ο παράδεισος του πληκτρά. ;D

 

Ποιος ξέρει, ίσως να δούμε κάποια στιγμή τον πολυαναμενόμενο διάδοχο της σειράς K.

 

Αν θέλεις να βάλεις κάποιο δείγμα , σίγουρα ο sampler είναι απαραίτητος , αλλά στον να δημιουργείς ήχους όταν συγκρίνεις την απλοική μηχανή του ΧS με το γεγονός ότι το PC3 έχει όχι μόνο ενσωματομένη μηχανή VA, όχι μόνο επιπλεόν την μηχανή VAST που είναι τελείως modular , αλλά το γεγονός ότι επιτρέπει 32 layers σε μόνο ένα ήχο , δεν είναι και τόσο δύσκολο να διαλέξεις μεταξύ των δύο . Και φυσικά απο εκεί και περά υπάρχει μια ολόκληρη στρατία απο εξτρά θετικών στοιχείων , πχ οι 16 arpeggiators vs 4 (XS) , 11 completely routable insert effect (8 non routable insert effects for xs ) με πάνω απο 500 Presets, unlimited midi tracks in sequencer etc. etc. Και φυσικά όλα αυτά σε μια τιμή που είναι 500 ευρώ λιγότερο. Δεν νομίζω ότι η μεγάλη οθόνη και ο sampler μπορούν να σε κρατήσουν.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να βάλεις κάποιο δείγμα , σίγουρα ο sampler είναι απαραίτητος , αλλά στον να δημιουργείς ήχους όταν συγκρίνεις την απλοική μηχανή του ΧS με το γεγονός ότι το PC3 έχει όχι μόνο ενσωματομένη μηχανή VA, όχι μόνο επιπλεόν την μηχανή VAST που είναι τελείως modular  , αλλά το γεγονός ότι επιτρέπει 32 layers σε μόνο ένα ήχο , δεν είναι και τόσο δύσκολο να διαλέξεις μεταξύ των δύο . Και φυσικά απο εκεί και περά υπάρχει μια ολόκληρη στρατία απο εξτρά θετικών στοιχείων , πχ οι 16 arpeggiators vs 4  (XS) , 11 completely routable insert effect (8 non routable insert effects for xs ) με πάνω απο 500 Presets, unlimited midi tracks in sequencer etc. etc. Και φυσικά όλα αυτά σε μια τιμή που είναι 500 ευρώ λιγότερο. Δεν νομίζω ότι η μεγάλη οθόνη και ο sampler μπορούν να σε κρατήσουν. 

 

Αν δεν κάνω λάθος, το PC3 διαθέτει και τη μηχανή KB3 για προσομειώσεις organ ήχων.

Το οποίο φυσικά είναι ακόμα ένα πλεονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, το PC3 διαθέτει και τη μηχανή KB3 για προσομειώσεις organ ήχων.

Το οποίο φυσικά είναι ακόμα ένα πλεονέκτημα.

 

είσαι αίλουρος, μου δίεφυγε εντελώς, όντως ένα ακόμα μεγάλο πλεονέκτημα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

δεν μπορω να καταλαβω που πηγε εκει το θεμα..να γινεται αυτη η ΒΡΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ MOTIF XS/PC3...

παιδια νομιζω ο καθενας περνει οτι νομιζει αυτος το καλυτερο,οπως εγω θεωρω καλυτερο απο ολα αυτα που λετε το motif ετσι αλλος το pc3..που νομιζω οτι στα αυτια μου κολαne τa motif...ετσι δεν κρατησα πανω απο 3 μηνες το Kurzweil K2661.

καθομαστε και μιλαμε για arp και χαζα τωρα(στην τελικη εχω αμετρητα αφου τα ηχογραφω σαν midi στο cubase..εχω μια γκαμα 6000 present στα arp και κανω την δουλεια μου ανετα με κρυσταλινο πειστικο ηχο οπως και παρα πολυ στις χιλιαδες σπουδεοτερες  παραγωγες του κοσμου με το Motif) ας ερθουμε λοιπον στα ισα μας και να μιλαμε με την ομορφια του καλιτεχνη και της δημιουργιας,και να μην μιλαμε οπαδικα.ειμαι σιγουρος οτι αμα ειμασταν εκατομυριουχοι θα ειχαμε ενα απο ολα και δεν θα ψαχναμε μονο τι μας ταιριαζει μα να μπορουμε ολα να τα εχουμε στο studio...αλλα τωρα ο καθενας κοιταει χαρακτηρηστηκα και βεβαια τα αποτελεσματα που μπορει να εχει το υποψηφιο synth που θελει να αποκτησει στα λεφτα αυτα.ειναι σαν να συγκρινουμε 2 γρηγορες μηχανες.στα καταληλλα χερια κανουν απιστευτες διαδρομες.ας μιλησουμε στον ενδιαφερομενο του post σε αυτο που θελει και να τον κατατοπησουμε και ισως καποιος με motif να τον βοηθουσε περισοτερο παρα να αρχιζουν τετιου ειδους ιστοριες..φυσικα μεχρι ενα σημειο να πουμε οτι θελουμε ετσι..ανθρωπη ειμαστε.καμια φορα εξαλου αμα δεν τα δομιμασουμε ολα νομιζουμε αλλα..

φιλικα Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου