Προς το περιεχόμενο

Fender 60th Anniversary Strat & B. Lawrence


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με Γεια και καλόπαιχτη Yameth.

Σαφώς με κέρδισαν οι Tex-Mex οι οποίοι "ματώνουν και ιδρώνουν" περισσότερο την "σάρκα". Του Bill οι μαγνήτες είναι πιο Hi fi αλλά υποτάσσονται πιο εύκολα στο compression και φλατάρουν χωρίς να ακούνε το χέρι σου τόσο πολύ. (αν και έχω μια υποψία ότι την ώρα που έπαιζες με τους mex ήσουν ήδη πιο φτιαγμένος κι εσύ ο ίδιος).

Τέλος να παινέσω κι εγώ με τη σειρά μου το όμορφο παίξιμο και την "έμπειρη" φρασεολογία.

+440 στους Tex Mex και τα ωραία fender μεσαία τους.

                                    cheers.

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχηγε καταρχην ευγε για το γκρουβατο καιμ ουσιαστικο παιξιμο!

 

Εμενα μου αρεσαν περισσοτερο οι Tex Mex (οχι βεβαια οτι ειχε τρομερη διαφορα,φανταζομαι ομως οτι στα ακκορντα,παιξε και κανα ακκορντο ρε αδερφε  :),θα εχουν το κλασσικο "μαζεμα" των διπλων αν και κρινοντας απο αρκετα σετ 280/290 που εχω βαλει σε τελε ειναι ελαχιστο σε σχεση με αλλους διπλους noiseless μαγνητες... )

 

Οι Tex Mex δεν ειναι καθολου κακοι μαγνητες (ελαχιστοι απο οσους παιρνουν την εξαιρετικα δημοφιλη Jimmy Vaughn τους αλλαζουν ;)) αλλα απο οτι καταλαβαινω θες το "κατι" παραπανω για απολυτο single coil ηχο (για αυτο αλλωστε δεν πηρες και τους BL?(οι οποιοι σημειωτεον ΚΑΜΜΙΑ σχεση δεν εχουν με τους SNC που φορανε οι Fender Deluxe).

 

Αν θες κατι τετοιο και βεβαια δεν θες να ξεπαραδιαστεις τοτε παρε αυτους ME KΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ

 

http://cgi.ebay.com/Tonerider-Classic-Blues-Stratocaster-Pickup-Set-TRS3_W0QQitemZ370038840905QQihZ024QQcategoryZ22670QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Για ακομα περισσοτερο "αερα" τσεκαρε και αυτους

 

http://cgi.ebay.com/Tonerider-Surfari-Alnico-III-54-Stratocaster-Pickup-Set_W0QQitemZ370038841155QQihZ024QQcategoryZ22670QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

και για full strat spank αυτους (η προσωπικη μου αγαπη)

 

http://cgi.ebay.com/Tonerider-Pure-Vintage-Stratocaster-Pickup-Set-TRS1_W0QQitemZ370038201884QQihZ024QQcategoryZ22670QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

 

ειμαι τοσο ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα σε ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΟΥΝ (για εμενα ειναι απλα οι καλυτεροι στρατ μαγνητες που εχω ακουσει ποτε μου,ναι ακομα καλυτεροι και απο αυτους του "θεου" Lindy Fralin) που αν ΔΕΝ σου αρεσουν δεσμευομαι να τους παρω ΕΓΩ πληρωνοντας σου το κοστος!!! :) :)

 

 

αλλά προτιμώ ν'αλλάξω τη γέφυρα με αυτό που φοράνε οι νέες στρατ καθώς η vintage μου τρυπάει το χέρι που ακουμπάω πάνω της.

 

αν καταλαβα καλα σου τρυπανε τα χερια τα βιδακια που εξεχουν απο τα saddles?

ε, δεν ειναι αναγκη να αλλαξεις ολη τη γεφυρα για αυτον τον λογο... :) υπαρχει πολυ καλυτερη λυση ή μαλλον λυσεις...

 

1.κανεις shim το μπρατσο ωστε να ανεβει ψηλοτερα και μετα ανεβαζεις τα σελακια ,αυξανοντας και τη γωνια της χορδης πισω απο αυτα και κερδιζεις και περισσοτερο sustain & spank αλλα και μπαινουν οι βιδες τελειως μεσα στα saddles & σταματας να τρυπας τα χερια σου..

 

2.με μια λιμα "τρως" τα βιδακια ετσι ωστε να κοντυνουν και τα ξανατοποθετεις ;)

 

ειδες τι ευκολα που ειναι τα πραγματα με τις κιθαρες τυπου Lego? (παιζω & μαθαινω!!) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Οντως  +1000  στον SF  για τους Tonerider Blues , τους εβαλα στην

νεα ΜΜ/ALLPARTS  και ειμαι ενθουσιασμενος  (σε απολυτα μεγεθη ,οχι σε σχεση τιμης -ποιοτητας)  , δυστυχως  δεν εχω την "τεχνολογια"  για να ανεβασω δειγμα .

 

Boss , μου αρεσε το παιξιμο σου , μεγεια και το νεο παιχνιδακι .

Εγω παντως ειμαι με τον ...Bill

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπηκα στο site του B. Lawrence,αλλα πουθενα δε μπορω να δω τους μαγνητες του και τις τιμες τους....

 

http://www.billlawrence.com/Pages/Pickup_Window/280.htm

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε chief θυμαμαι το παιξιμο σου απο την εποχη του sky 100.4 και παντα το ειχα σε εκτιμηση ποσο δε μαλλον τωρα που αποφασισες να γινεις ανθρωπος... ;).

Η γνωμη μου ειναι οτι  οι μαμισιοι μαγνητες ακουγονται πιο αυθεντικοι παρ ολα τα μειονεκτηματα τους (ηχος καρφιτσα)αλλα αυτα εκαναν και τις strat  διασημες.

Οι μαγνητες του Βασιλακη ακουγονται πιο σωστοι αλλα και πιο ''αποστειρωμενοι'' πιο στρογγυλοι αλλα και λιγοτερο strat :)Αν λοιπον θες παραδοσιακα πραγματα ξερεις τωρα βζζζζ,μπζζζ,ξξξξ,( κατι σαν DUCATI ας πουμε) αστην οπως ειναι. Απ την αλλη  ομως αν θυμαμαι καλα εισαι HONDAκιας... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ΜΠΡΑΒΟ για το παίξιμο!!!  8)

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το φίλο που είπε ότι έχεις "έμπειρη φρασεολογία" και θα συμπληρώσω λέγοντας ότι βγάζεις μια σιγουριά στο παίξιμό σου ;)

 

Ηχητικά, αν και τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση στους Bill Lawrence μαγνήτες, στο συγκεκριμένο κλιπ με κέρδισαν με διαφορά οι Tex-Mex.

 

Ήχος που είναι τσαμπουκαλίδικος όσο ακριβώς χρειάζεται, χωρίς να ξύνει ιδιαίτερα και με καλύτερο διαχωρισμό νότας. Ήχος FENDER._

 

Εντυπωσιακή ήταν και η ποιότητα εγγραφής με τον Roland!!! Αλήθεια πώς έστειλες τον ήχο στην κάρτα ήχου; Κατευθείαν με καρφί από την έξοδο του ενισχυτή ή με μικρόφωνο;

 

 

Όσον αφορά στη διαφορά στην ένταση στα 2 κανάλια, πώς είσαι σίγουρος ότι η τελική έξοδος της κάθε κιθάρας είναι ίδια; Δεδομένου ότι τα 2 set αποκλείεται να έχουν ακριβώς την ίδια impedance και επίσης σίγουρα παίζει ρόλο και σε τι ύψος έχεις ρυθμίσει τον κάθε μαγνήτη...

 

 

ΥΓ1: Η κιθάρα κούκλα, αν εξαιρέσεις το απαίσιο decal ...

ΥΓ2: Κάπου υπάρχει ένα tutorial από έναν τύπο στο TDPRI που δείχνει πώς να κοντύνεις τις βίδες που προεξέχουν από τα saddles. (Πώς τον λένε ρε SF εκείνον τον χοντρό που το έγραψε; Θυμάσαι;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος απο ολους??? :)

 

ΟΛΟΙ ειναι ΧΟΝΤΡΟΙ...εκει μεσα... :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος απο ολους??? :)

 

ΟΛΟΙ ειναι ΧΟΝΤΡΟΙ...εκει μεσα... :) :) :)

 

Αυτόν μωρέ που είναι και παιχταράς και έχει και guitar lessons στο site του...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια το οργανο Chief!  :)

 

Ακουσα το κλιπακι με ακουστικα και αφοτου το "περασα" καναδυο φορες σε στερεο μετα δοκιμασα να βγαζω το αντιστοιχο "αυτι" και να ακουω μονο το ενα καναλι.

 

Tex-Mex all the way!

 

Δεν τους "χωνεψα" ποτε τους ερμαφροδιτους singl_o_humbuckers και ιδιως αυτους του BL.

 

Οι κεραμικοι τεξμεξ δαγκωνουν μια χαρα γιατι ειναι αυτο που ειναι....  Δηλαδη true single coils!  ;)

 

Για το παιξιμο θα σε συγχαρω, αλλα επετρεψε μου να αστειευτω με το background track.

 

...απο τσοντα το πηρες?  ;D  ;D  ;D

 

Νομιζω οτι ενα overdub με φωνες και βογγητα θα κολλουσε γαντι!  ;D  ;D  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου