Προς το περιεχόμενο

Fender 60th Anniversary Strat & B. Lawrence


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΕΝ ειναι μονος μαγνητης ο SCN.hum canceling , με ΔΥΟ πηνια ειναι.

με ενα πηνιο χωρισμενο σε δυο,τυλιγμενο το καθενα με αντιθετη 'φορα' τα οποια δυο 'μισα' πηνια ειναι τυλιγμενα στα ιδια 6 rods θελεις να πεις.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Σόρι whitenoise, διαφωνώ κάθετα... και συν τοις άλλοις, είναι σαν να λες "δεν είναι κύριος υπεύθυνος η μηχανή του εκάστοτε αυτοκινήτου για την ταχύτητα και την επιτάχυνσή του, αλλά μόνο η ροπή που δίνει στους τροχούς". Είναι κάπως οξύμωρο, methinks...  :(

σορρυ και από εμένα αλλά δεν είναι δικά μου λόγια,αλλα του bill lawrence

(χωρίς να σημαίνει πως δεν το βρίσκω και εγώ απολύτως λογικό...δεν θα πάω να πηδήξω απτό γκρεμό επειδή το λέει ο bill ;D)

2)οι noiseless των deluxe είναι άλλη κατηγορία single coils,hot output,οπότε είναι εντελώς άστοχο να συγκρίνονται ηχητικα με low output single’s!!!!

 

Kαι πάλι διαφωνώ... λες δλδ ότι συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια; Aφού και τα δυο είναι απολύτως ομοειδή μεγέθη...  ??? ???

 

ένας low output και ένας high out-put έχουν ομοειδή μέγεθος?(δεν αναφέρομαι στην συγκεκριμένη σύγκριση του yameth αλλά στις λάθος τακτικές πολλών που οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)οι μαγνήτες αυτοί καθ'αυτοι δεν έχουν ήχο ούτε συμβάλουν σε αυτόν,

απλά διαμορφώνουν το μαγνητικό πεδίο και δίνουν ήχο  συνεργαζόμενοι με τον κύριο υπαίτιο του ηχητικού αποτελέσματος, το πηνίο!!!!!(οπότε ειδικά όταν μιλάμε για single coils ξεχάστε τις κατηγορίες.alnico 5-2-3 ceramic κλπ)

 

Χωρις ιχνος επιθετικοτητας η ειρωνιας θελω να σου πω οτι οσο και αν σεβομαστε καποιους "guru" και οντως μαθαινουμε απο αυτους δεν χρειαζεται και να υιοθετουμε παντα και ολα οσα λενε. Προσωπικα (και μακαρι να μπορουσα να στο αποδειξω........ ισως μαλιστα να ακουστει και λιγο αυταρεσκο αυτο που θα πω αλλα πιστεψε με δεν εχω αυταπατες για τα ακουστικα μου ταλεντα......) ακουω απο χιλιομετρα μακρια τοσο τους κεραμικους-Α2-Α5......To oτι καποιος "μεγαλος λεει αυτα που λεει δεν μου στερει την δυνατοτητα να κρινω αν αυτα που λεει ειναι μπουρδες η οχι.....Κατεμε η παραπανω προταση που εγραψες (εσυ η ο B.L δεν εχει σημασια ποιος) ειναι λαθος.....και γιατι ειναι λαθος???? Γιατι το πειραμα στην πραγματικη ζωη λεει αλλα....Γιατι οντως ο μαγνητης δεν εχει ηχο (οπως δεν εχει ηχο ουτε το καλωδιο γυρω απο το πηνιο, ουτε η γεφυρα της στρατ σου, ουτε το συρμα μεταλλου που πηγαινει απο τη γεφυρα στα κλειδια και το λεμε χορδες) αλλα απο την εμπειρια μου ΚΑΡΑ-διαμορφωνει τον ηχο......και οσο η προσωπικη μου εμπειρια μου επιβεβαιωνει το παραπανω και μαλιστα με επαναλαμβανομενο τροπο ο Πατηρ Αλνικος με τις 100000 περγαμηνες του να μου λεει οτι "οι μαγνήτες αυτοί καθ'αυτοι δεν έχουν ήχο ούτε συμβάλουν σε αυτόν" θα τον αγνοησω....

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σόρι whitenoise, διαφωνώ κάθετα... και συν τοις άλλοις, είναι σαν να λες "δεν είναι κύριος υπεύθυνος η μηχανή του εκάστοτε αυτοκινήτου για την ταχύτητα και την επιτάχυνσή του, αλλά μόνο η ροπή που δίνει στους τροχούς". Είναι κάπως οξύμωρο, methinks...  :(

σορρυ και από εμένα αλλά δεν είναι δικά μου λόγια,αλλα του bill lawrence

(χωρίς να σημαίνει πως δεν το βρίσκω και εγώ απολύτως λογικό...δεν θα πάω να πηδήξω απτό γκρεμό επειδή το λέει ο bill ;D)

 

Πάλι καλά που δεν το λες εσύ, γιατί έτσι μπορώ να εκφραστώ λίγο πιο ελεύθερα: κολοκύθια τούμπανα!! (μετά συγχωρήσεως). Είναι εντελώς οξύμωρο αυτό. Σαν πάλι να λέμε ότι ο φούρνος μας δεν λειτουργεί λόγω του ηλεκτρικού αλλά λόγω της ακατάπαυστης... ροής ηλεκτρονίων. Είναι εντελώς, μα εντελώς οξύμωρο... Σόρι αν φαίνομαι επιθετικός αλλά κάπως πρέπει να το σχολιάσω αυτό.  :-\

 

2)οι noiseless των deluxe είναι άλλη κατηγορία single coils,hot output,οπότε είναι εντελώς άστοχο να συγκρίνονται ηχητικα με low output single’s!!!!

 

Kαι πάλι διαφωνώ... λες δλδ ότι συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια; Aφού και τα δυο είναι απολύτως ομοειδή μεγέθη...  ??? ???

 

ένας low output και ένας high out-put έχουν ομοειδή μέγεθος?(δεν αναφέρομαι στην συγκεκριμένη σύγκριση του yameth αλλά στις λάθος τακτικές πολλών που οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα)

 

 

Ε κάτσε βρε καλέ μου άνθρωπε... αφού είναι και οι ΔΥΟ single coils... μην τρελαθούμε κιόλας... αυτό με τα μήλα και τα πορτοκάλια καλό αλλά ας εφαρμόζεται εκεί που πρέπει, πχ. σε μια σύγκριση μιας BC Rich και μιας Strat, ή ενός Triple Rectifier κι ενος Twin Reverb...  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις ιχνος επιθετικοτητας η ειρωνιας θελω να σου πω οτι οσο και αν σεβομαστε καποιους "guru" και οντως μαθαινουμε απο αυτους δεν χρειαζεται και να υιοθετουμε παντα και ολα οσα λενε. Προσωπικα (και μακαρι να μπορουσα να στο αποδειξω........ ισως μαλιστα να ακουστει και λιγο αυταρεσκο αυτο που θα πω αλλα πιστεψε με δεν εχω αυταπατες για τα ακουστικα μου ταλεντα......) ακουω απο χιλιομετρα μακρια τοσο τους κεραμικους-Α2-Α5......To oτι καποιος "μεγαλος λεει αυτα που λεει δεν μου στερει την δυνατοτητα να κρινω αν αυτα που λεει ειναι μπουρδες η οχι.....Κατεμε η παραπανω προταση που εγραψες (εσυ η ο B.L δεν εχει σημασια ποιος) ειναι λαθος.....και γιατι ειναι λαθος???? Γιατι το πειραμα στην πραγματικη ζωη λεει αλλα....Γιατι οντως ο μαγνητης δεν εχει ηχο (οπως δεν εχει ηχο ουτε το καλωδιο γυρω απο το πηνιο, ουτε η γεφυρα της στρατ σου, ουτε το συρμα μεταλλου που πηγαινει απο τη γεφυρα στα κλειδια και το λεμε χορδες) αλλα απο την εμπειρια μου ΚΑΡΑ-διαμορφωνει τον ηχο......και οσο η προσωπικη μου εμπειρια μου επιβεβαιωνει το παραπανω και μαλιστα με επαναλαμβανομενο τροπο ο Πατηρ Αλνικος με τις 100000 περγαμηνες του να μου λεει οτι "οι μαγνήτες αυτοί καθ'αυτοι δεν έχουν ήχο ούτε συμβάλουν σε αυτόν" θα τον αγνοησω....

 

 

όπα όπα όπα όπα.....(΄σ'αγαπω και ας μην σου το'πα ;D)

φυσικά και αν αλλάξεις τον μαγνήτη πχ σε έναν humbacker από alnico 5 σε 2 θα αλλάξει ο ήχος δραματικά εφόσον το πηνίο παραμένει το ίδιο.

όπως επίσης είναι απολύτως λογικό να έχεις τελείως διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα από έναν single coil αν του βάλεις alnico 5 η alnico 2 εφόσον χρησιμοποιήσεις ακριβώς την ίδια 'συνταγή'  πηνίου.

ο bill (ναι...αυτός που φτιάχνει μαγνήτες και παίζει κιθάρα 50 χρόνια) μας λέει κάτι πολύ λογικό.

ότι αν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις με ένα πηνίο σε κάθε περίπτωση (και τι είδους χαλκοσυρμα να χρησιμοποιήσεις ανάλογα)μπορείς να έχεις ότι ηχητικό αποτέλεσμα θέλεις ανεξάρτητα ποιον μαγνήτη θα χρησιμοποιήσεις.

δοκιμάζοντας λοιπόν 2-3-5-8 version του dankan με διαφορετικό μαγνήτη αλλά με το ιδιο πηνίο ακούς το ήχο που σου δίνει το συγκεκριμένο πηνίο σε διαφορετικά μαγνητικά πεδία.

 

ΥΓ : δεν ειναι καθολου αυταρεσκο,οι περισσοτεροι που παιζουμε αρκετα χρονια κιθαρα τις ακουμε τις διαφορες. ;)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κάτσε βρε καλέ μου άνθρωπε... αφού είναι και οι ΔΥΟ single coils... μην τρελαθούμε κιόλας... αυτό με τα μήλα και τα πορτοκάλια καλό αλλά ας εφαρμόζεται εκεί που πρέπει, πχ. σε μια σύγκριση μιας BC Rich και μιας Strat, ή ενός Triple Rectifier κι ενος Twin Reverb...  ;)

οσον αφορα τα λογια του bill μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι λεει ο ανθρωπος...

στην πορεια της κουβεντας θα καταλαβεις.

οσο για την παραθεση που εβαλα..

ολοι οι πραγματικοι single coils εχουν τον ιδιο ηχητικο χαρακτηρα?ΝΟ!

οποτε οταν συγκρινουμε εναν single coil ενως κατασκευαστη με εναν  single coil αλλου κατασκευαστη ειναι λογικο να υπαρξουν ηχητικες διαφορες.

ποσο μαλλον να ειναι και διαφορετικου κατασκευαστη και να μην ειναι καν ιδιου ηχητικου χαρακτηρα μαγνητες! :o :o :o

(εχουν καμια σχεση οι πραγματικοι single coils της dimarzio με τους πραγματικους single coils της fender?εχουν καμια σχεση οι texas special με τους custom shop 54?θα τρελαθουμε τελειως?γιατι θα επρεπε να εχουν ιδιο ηχο οι bill lawrence με τους tex-mex?ανεξαρτητα αν ειναι noiseless οι πρωτοι η οχι)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eί-ναι Σι-νγκλ Κο-ι-λς!!!!!  :o ???

 

Και βέβαια θα τους συγκρίνουμε, και μόνο τότε θα πούμε "ναι, αυτός είναι πιο hot, αυτός όχι, αυτός είναι βιντατζιάρικος, αυτός κάνει και για Maiden, αυτός για Dire Straits κλπ κλπ". Όχι πριν.

 

Κανείς δεν είπε ότι θα έπρεπε οι Lawrence να έχουν τον ίδιο ήχο με τους Tex Mex. Όχι μόνο έχουν πολύ διαφορετικό αλλά προσωπικά εγώ (και εκατομμύρια παίκτες ανά τον κόσμο) απολαμβάνουν αυτή την διαφορετικότητα.

 

Ας μην παίζουμε βρε Whitenoise με τις λέξεις και με τις αδιέξοδες συγκρίσεις... έχεις ορισμένες αιρετικές απόψεις και κατά τη γνώμη μου, όταν τεμαχίζεις τόσο την μουσική τεχνολογία σε επιμέρους τομείς και περισσσότερο επιμέρους τομείς και ακόμη παραπέρα, χάνεις την συνολική εικόνα... τόση κβαντοποίηση είναι εντελώς ανώφελη, αχρείαστη και κομματάκι αποπροσανατολιστική, πάλι methinks...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην παίζουμε βρε Whitenoise με τις λέξεις και με τις αδιέξοδες συγκρίσεις... έχεις ορισμένες αιρετικές απόψεις και κατά τη γνώμη μου, όταν τεμαχίζεις τόσο την μουσική τεχνολογία σε επιμέρους τομείς και περισσσότερο επιμέρους τομείς και ακόμη παραπέρα, χάνεις την συνολική εικόνα... τόση κβαντοποίηση είναι εντελώς ανώφελη, αχρείαστη και κομματάκι αποπροσανατολιστική, πάλι methinks...

δεν χανω καμια συνολικη εικονα και ουτε αποπροσανατολιζομαι καθολου πιστεψε με..

το σαββατο εχω ενα ακομη live αδελφε μου και εισαι καλεσμενος ;)(αν δεν εχεις τιποτα καλυτερο να κανεις :))

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω μπερδευτει παρα πολυ απο ολα αυτα που λες και τελικα νοημα δεν βγαζω... :) (ισως βεβαια να φταιει και ο ...καμενος απο τις δυο δεκαετιες χρησης...μονων μαγνητων εγκεφαλος μου.. ;D)

 

οποτε ισχυει αυτο που σου ειπα και σε αλλο Thread απο τη στιγμη που αρεσουν σε ΕΣΕΝΑ εμεις περισσευουμε.... ;)

 

εμενα παντως ποτε δεν με "ψησανε" και ουτε θα με "ψησουν" ποτε ειδικα σε side by side συγκριση με πραγματικους μονους (και οχι ενας μαγνητης  με 2 πηνια ειτε ειναι πανω ,ειτε ειναι κατω ειτε ειναι πλαϊ-πλαϊ :) μονος ΔΕΝ ειναι)

 

ειπαμε οτι γουσταρει ο καθενας ομως ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μαγνητης ειναι hot λεμε οποτε χανει σε λαμψη!!!!

 

Και λοιπόν;  ??? ??? 

 

...εφοσον μιλαμε για δυο διαφορετικα πραγματα.

 

Άι γκιβ απ... να αφήσουμε και το θρεντ στην ησυχία του.  :)

 

Πολύ θα ήθελα να έρθω, να σε γνωρίσω κι από κοντά  :) :) αλλά είμαι μερικά χιλιάδες km μακριά... αν κάνετε κάτι μέχρι παραμονή Πρωτομαγιάς που θα είμαι για λίγες μέρες κάτω ευχαρίστως, και pm me...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου