Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Focusrite Saffire


Pipis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

Παρακολουθώ πολλούς μήνες της συζητήσεις σας εδώ στο noiz και ομολογουμένως κάποιες είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Αποφάσισα και εγώ λοιπών να γράψω. Αγόρασα μία Focusrite Saffire, από τον Bon Studio. Στην αρχή εντυπωσιάστηκα από τον ήχο, τον εύκολο τρόπο λειτουργίας, και την πληθώρα επιλογών που παρέχει "dsp 7.1 κτλ", όλα αυτά σε ένα σχετικά λογικό κόστος απόκτησης, για home studio. Μέχρι εδώ όλα καλά... Έλα όμως που η μοίρα το έφερε να είμαι λάτρεις του 24 dit 96000khz. Και  εδώ ξεκινούν τα προβλήματα... Τοποθετούμε για να μην παρεξηγούμε. Απλά δεν δουλεύει πάνω από τα 24bit 48000khz, δεν κλειδώνει το s/rate . Η κάρτα έχει σοβαρότατο πρόβλημα. Αφού λοιπών επικοινώνησα επανειλημμένος με το Bon Studio και αφού έκανα όλα όσα μου πρότειναν βήμα προς βήμα, την πήρα παραμάσχαλα και πήγα από εκεί. Διεπίστωσαν το πρόβλημα και με τα δικά τους μηχανήματα και μου πρότειναν μια καινούργια! ''Ώ τι θαύμα'' αναφώνησα! Έπλεα σε πελάγη ευτυχίας. Επιτέλους  είχαν λυθεί τα προβλήματα μου. Ο δαίμων όμως μ΄έβαλε να ξεστομίσω τα εξής λόγια:"Να την δοκιμάσω πριν φύγω"; Ανοίγουμε λοιπών την κάρτα βγάζουμε της ζελατίνες συνδέουμε ένα μικρόφωνο και παθαίνουμε ομαδικά και επανειλημμένα εγκεφαλικά ... Η ταλαιπωρία μου διαρκή τρεις εβδομάδες τώρα. Το τελικό αποτέλεσμα είναι να μου πουν από τον Bon, ότι έθεσαν το ερώτημα στην Focusrite και τους απάντησε ότι γνωρίζει το πρόβλημα και θα βγάλει σύντομα καινούργιους drivers. Αν κάποιος φίλος έχει αυτή την κάρτα και μπορεί να με βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων. Αν τώρα  κάποιος  θέλει να την αγοράσει για να δουλεύει από τα 24bit 48000khz και πάνω, μακριά παιδιά θα μπλέξετε... και άκρη δεν θα  βρείτε.  Συγνώμη για την μακρολογία μου και ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ. Έστειλα e-mail στην Focusrite και ακόμα περιμένω απάντηση. sos παιδιά.                                                         

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το κτάλαβα... Συγνώμη αλλά με μπέρδεψε η αγγλική στίξη. Αυτή την saffire. http://www.focusrite.com/products/saffire/saffire/

Τι έγινε ρε παιδιά μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα; Δεν υπάρχει κανείς να βοηθήσει; Μην με αφήνετε μόνο μου, θα βάλω τα κλάματα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου