Προς το περιεχόμενο

Les Paul vs SG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω κάνει μια παρατήρηση: ότι γενικά οι les paul, σαν σχήμα έχουν αρκετά περισσότερο βάθος και όγκο στον ήχο σε σχέση με το SG σχήμα..ίσως γιατί είναι αρκετά πιο παχιές..

ξέρει κάνεις κάτι πιο συγκεκριμένο που να επιβεβαιώνει ή να καταρρίπτει την παρατήρηση μου?

Ομολογώ να πω πως παραξενεύτηκα λίγο.. :)

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι , με μια epiphone sg και μια epiphone les paul.

μετα ειδα και μερικα βιντεο στο youtube les paul vs sg και μου φανηκε και εκει το ιδιο πραγμα.

 

και οταν ο Les paul αρνηθηκε το ονομα του πανω στην sg--ενας απο τους λογους ηταν : οτι ειχε πολυ λιγο ξυλο.

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει παρόμοιο test -blind test- και νομίζω ότι

 

1) ο παραπάνω όγκος που περιμένει κανείς από μια Les Paul, και

2) το παραπάνω sustain που ομοίως περιμένει κανείς από μια Les Paul

 

δεν είναι ούτε τόσο προφανή ούτε τόσο "καλύτερα" για να φορτωθώ μια κιθάρα-βαρίδι. Άσε που αν αθροίσεις το μήκος της κοιλιάς μου με το πλάτος μιας LP, θα πρέπει να παίζω σαν να κρατάω...τιμόνι. ;D

 

Εννοείται ότι δεν έχω απολύτως τίποτα εναντίον των Les Paul, θεωρώ ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα βρεθώ με μία. Απλά πιστεύω ότι αν μιλάμε για τη μοναδική κιθάρα κάποιου, μεταξύ των δύο κερδίζει η SG. Και η ό,ποια ηχητική "θυσία", αν δεχτούμε πως υπάρχει, δεν με πτοεί.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ο παραπάνω όγκος που περιμένει κανείς από μια Les Paul, και

2) το παραπάνω sustain που ομοίως περιμένει κανείς από μια Les Paul

 

δεν είναι ούτε τόσο προφανή ούτε τόσο "καλύτερα"

 

δηλαδη και εσυ εχεις παρατηρησει οτι οντως εχει διαφορα στον ογκο και στο sustain..εστω και αν ειναι σε μικρο βαθμο?

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε παιδιά, στοιχειώδης διαφορά είναι εξαπανέκαθεν... το κάθε μοντέλο έχει πλεονεκτήματα που δεν τα έχει το άλλο, πχ. η SG είναι πιο "άμεση" - πιο "κουδουνιστή" - πιο "σαφής" - in your face επειδή δεν μπλέκεται η μεσαδούρα του μεγάλου, βαριού, με έξτρα καπάκι, παχύτερου και singlecut σώματος της LP.

 

(...όχι, δεν είπα τη λέξη που με κάνει να βγάζω σπυράκια, ότι είναι πιο σκ*#$%τή)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην πω τώρα τίποτα για τις συγκρίσεις που γίνονται μέσω του youtube και πόσο άστοχες είναι.

Α και ελπίζω οι μαγνήτες να ήταν οι ίδιοι έτσι;

Εξάλλου μόνο και μόνο το έξτρα πάχος/βάρος της lespaul φτάνει! Αυτό ήταν να υπάρχουν και διαφορές μεταξύ των σχημάτων ( έχω ακούσει κάτι τέτοιο, μαζί με το ότι κάποιος καταλαβαίνει αν μια κιθάρα έχει 22 ή 24 τάστα απλά και μόνο ακούγοντάς την!!!! )

 

Αν και για όγκο ρώτα τους Ντουμάδες με τι κιθάρα παίζουν!

 

(εξάλλου νομίζω ότι η sg σαν μια πιο "βαριά" lp ηθελε να βγει)

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ο παραπάνω όγκος που περιμένει κανείς από μια Les Paul, και

2) το παραπάνω sustain που ομοίως περιμένει κανείς από μια Les Paul

 

δεν είναι ούτε τόσο προφανή ούτε τόσο "καλύτερα"

 

δηλαδη και εσυ εχεις παρατηρησει οτι οντως εχει διαφορα στον ογκο και στο sustain..εστω και αν ειναι σε μικρο βαθμο?

 

Ναι. Αλλά, πράγματι, σε μικρότερο βαθμό απ'ότι θα περίμενα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην πω τώρα τίποτα για τις συγκρίσεις που γίνονται μέσω του youtube και πόσο άστοχες είναι.

 

μερικες ειναι πολυ πετυχημενες..αρκει να ξερει να ξεχωριζεις τα μυδια απο τα φιδια  :)

 

αυτο ειναι και καλο και ρεαλιστικο για παραδειγμα.

 

Α και ελπίζω οι μαγνήτες να ήταν οι ίδιοι έτσι;

ναι.

 

Αν και για όγκο ρώτα τους Ντουμάδες με τι κιθάρα παίζουν!

με τι κιαθαρες παιζουν? για πες κατι πιο συγκεκριμενο αν γινεται.

 

Εξάλλου μόνο και μόνο το έξτρα πάχος/βάρος της lespaul φτάνει! Αυτό ήταν να υπάρχουν και διαφορές μεταξύ των σχημάτων

 

οταν λεω διαφορα στο σχημα συνεπαγεται το scale, την περιεκτικοτητα σε ξυλο, το βαθος και αλλα...οχι αν εχει 2 ή τρια κερατα λολ

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορές μεταξύ των σχημάτων υπάρχουν - δεν είναι συγκλονιστικές ούτε καθοριστικές μπροστά στην τεραστια επίδραση των μαγνητών, αλλά όταν έχεις ένα μονοκόμματο (ή εν πάσει περιπτώσει δυο κολλημένα) στρογγυλό ξύλο (Les Paul, Telly) η διάχυση των κραδασμών γίνεται σε μεγαλύτερο βαθμό από ένα doublecut σώμα (SG, στρατ) που στις γωνίες του γίνονται μικροανακλάσεις που περιορίζουν τον συντονισμό. ¨Η μπορεί να λέω και κουταμάρες και να οφείλεται μόνο στη μεγαλύτερη μάζα.

 

Παρ'όλα αυτά, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, μπασάρουν πιο εύκολα τα στρογγυλά solid σώματα από τα doublecuts. Το καπάκι επίσης, όπως ανέφερα, έχει και αυτό την επίδρασή του, όπως και η συνολική μάζα.

 

(Aς μην ξεκινήσουμε πάλι τις ομηρικές μάχες πλζ (Whitenoise σε βλέπω να περιμένεις στη γωνία!!!  ;D :P ), εγώ αν θυμάστε δεν δίνω ηχητική δεκάρα για maple και rosewood και όντως πιστεύω ότι οι μαγνήτες ευθύνονται για το 80% αυτού που ακούμε στα solid bodies.)

 

Όλα τα ανωτέρω δεν βασίζονται σε καμία αντιστοιχία με αυτά που λέει η Φυσική, οπότε αν θέλετε να με διορθώσετε feel free.

 

 

 

ax1ss αν συγκρίνεις από το YouTube, ας μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν θα πας και πολύ μπροστά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου