Προς το περιεχόμενο

Les Paul vs SG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ax1ss αν συγκρίνεις από το YouTube, ας μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν θα πας και πολύ μπροστά...

 

---Έκανες κάποια πρόσφατη δοκιμή και παρατήρησες κάτι τέτοιο;

 

---ναι , με μια epiphone sg και μια epiphone les paul.

μετα ειδα και μερικα βιντεο στο youtube les paul vs sg και μου φανηκε και εκει το ιδιο πραγμα.

 

απο οτι καταλαβες δεν αρκουμαι μονο στα βιντεακια  ;)

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δοκιμή με μόνο μια από κάθε μια (και μάλιστα ούτε καν με τις "αληθινές") έχει τόση βάση, με όσες δοκιμές είδεςαπό το youtube. Δηλαδή μηδέν! Και για πολλούς αντικειμενικούς λόγους δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

 

Όσο για τι σχήμα είναι άλλο πράμα η μέθοδος κατασκευής (1/2/3/4/5... κομμάτια vs μονοκόμματα) και άλλο το σχήμα ως σχήμα! Δεν νομίζω ότι με ίδιο hardware, αλλά και ίδια ξύλα  (για τους αλλόπιστους) και κομμάτια, αν παίξει κάποιος, θα παρατηρήσει κάποια διαφορά μεταξύ μιας starοκιθάρας και μιας lp φάσης!

Εγώ πάντως δεν διακρίνω κάποια ( εκτός και αν κουφάθηκα!  :o )

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια..συμφωνα με τα λεγομενα σας..το δειγμα δεν ειναι επαρκες..και  δεν με ενδιαφερει να αντιπαρατεθω για το αν οντως είναι ή οχι επαρκες (γιατι δεν ειναι αυτο το θεμα)..απλα για παραδειγμα εσυ bouka πιστευεις οτι υφισταται οντως η διαφορα που διέκρινα?, μηπως ειναι ιδεα μου, μηπως υπαρχει, αλλά σε πολυ μικρο βαθμο?

 

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα ρε Μπούκα... μα χρειάζεται καν να το συζητάμε για το ΥouTube; Σου δίνει μόνο το φάντασμα της πραγματικότητας, είναι εντελώς μα εντελώς στοιχειώδες και ευκόλως εννοούμενο ότι αν δεν παίξεις ο ίδιος με μια κιθάρα στον ενισχυτή σου, όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες. Σαν τις παλιές συζητήσεις στο φόρουμ για την... αξιοπιστία του Harmony Central!!!!  ;D ;D :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο sustain ίσως λόγο τις διαφοράς του όγκου/βάρους στις 2 κιθάρες. Για τον "όγκο" στον ήχο καθεμιάς, απλά να σου θυμίσω ποια από τις 2 προτιμούν η doomαδες/stonerάδες σε βαθμό μονοπωλίου!

 

Σαν τις παλιές συζητήσεις στο φόρουμ για την... αξιοπιστία του Harmony Central!!!!

 

Πέταξες τη μαγική κουβέντα τώρα! Για να βρεις σωστή κριτική εκεί μέσα πρέπει να ψάξεις με τις ώρες. Πάμπολλα μηχανήματα (και ιδίως τα όσα περί dist για παράδειγμα) έχουν αναχθεί σε θεϊκά και όταν τα δοκίμασα μου γύρισαν τα μάτια από το απαίσιο πράμα που άκουγα!  ::)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο sustain ίσως λόγο τις διαφοράς του όγκου/βάρους στις 2 κιθάρες. Για τον "όγκο" στον ήχο καθεμιάς, απλά να σου θυμίσω ποια από τις 2 προτιμούν η doomαδες/stonerάδες σε βαθμό μονοπωλίου!

 

Ελπίζω να εννοείς την SG γιατί επειδή ασχολούμαι με το είδος, αυτομάτως μου ήρθαν περισσότερα παραδείγματα σε SG από ότι σε LP... ακόμη και φίλοι μου άσχετοι με μουσική έρχονται και με ρωτάνε "η SG δεν είναι η στονεράδικη κιθάρα";

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ίσως ισχύει ότι πιό μικρά σώματα δίνουν πιό πριμαριστό ήχο (π.χ. μια Flying V ακούγεται λιγάκι πιό "ξερή" από μια Les Paul), αλλά από την στιγμή που

 

α) τέτοιες διαφορές υπάρχουν ακόμα και σε ολόιδιες κιθάρες και

β) γουστάρεις πολύ περισσότερο εμφανισιακά την μια έναντι της άλλης, π.χ. την V

 

τέτοιες συγκρίσεις είναι αστείες.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως εν γένει συμφωνώ για τα τεστ στο youtube ότι δεν πρεπει να είναι το απολυτο μετρο συγκρισης..αλλά επαναλαμβάνω πως αν ψάξεις βρίσκεις κάποια πραγματικά καλά..όπως είναι αυτό ας πούμε για την Baja

 

και οποιος εχει baja ας βγει να πει οτι το video δεν είναι αντιπροσωπευτικο.

Το ίδιο ισχύει και για το harmony central και το musicians friend..1/70 είναι σωστή άποψη..άπλα πρέπει να βρεις ποια είναι …αν και δεν είναι και δύσκολο..αρκει  πολύ άπλα να διαβάζεις απαντήσεις με δομημένα επιχειρήματα και όχι απαντήσεις του στυλ..η κιθάρα είναι για πέταμα γιατί την συνδέω στο μάτι  με firewire και δεν ψήνει καφέ.

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει μια παρατήρηση: ότι γενικά οι les paul, σαν σχήμα έχουν αρκετά περισσότερο βάθος και όγκο στον ήχο σε σχέση με το SG σχήμα..ίσως γιατί είναι αρκετά πιο παχιές..

ξέρει κάνεις κάτι πιο συγκεκριμένο που να επιβεβαιώνει ή να καταρρίπτει την παρατήρηση μου?

Ομολογώ να πω πως παραξενεύτηκα λίγο.. :)

 

 

συμφωνω με την παρατηρηση αυτη . δεν ξερω αν ειναι ο κανονας αλλα παντως ισχυει στις δικες μου LP - SG

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως εν γένει συμφωνώ για τα τεστ στο youtube ότι δεν πρεπει να είναι το απολυτο μετρο συγκρισης..αλλά επαναλαμβάνω πως αν ψάξεις βρίσκεις κάποια πραγματικά καλά..όπως είναι αυτό ας πούμε για την Baja

Έχεις απόλυτο δίκιο. Υπάρχουν περιπτώσεις που η ηχογράφηση είναι πιο προσεγμένη και δεν τα ισοπεδώνει όλα. Το βιντεάκι που έβαλες το έχω ξεχωρίσει και εγώ (αν και ο τύπος είναι λίγο καραγκιόζης) και οδηγεί σε σωστά συμπεράσματα.

 

Το ίδιο ισχύει και για το harmony central και το musicians friend..1/70 είναι σωστή άποψη..άπλα πρέπει να βρεις ποια είναι …αν και δεν είναι και δύσκολο..αρκει  πολύ άπλα να διαβάζεις απαντήσεις με δομημένα επιχειρήματα και όχι απαντήσεις του στυλ..η κιθάρα είναι για πέταμα γιατί την συνδέω στο μάτι  με firewire και δεν ψήνει καφέ.

Άσε καλύτερα. Από το να βγάζεις τα μάτια σου, καλύτερα να πας σε ένα σχετικό forum για να ξεμπερδέψεις. Στις κριτικές του Harmony Central δεν ξαναμπήκα από τότε που διάβασα μία κριτική μίας σελίδας - με συνοχή και δομημένα επιχειρήματα παρακαλώ - και στο τέλος υπήρχε η πρόταση "είμαι 12 ετών και αυτή είναι η δεύτερη κιθάρα μου..." :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου