Προς το περιεχόμενο

Les Paul vs SG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

... το οποίο είναι οι πολλές πορτοκαλάδες!!!  ;D

 

Η βάση που θα πρέπει να αρχίσεις είναι ένα φαζζζζζ και κάποιο ελαφρύ modulation effect (διαλέγεις και παίρνεις, καλύτερα phaser). Μετά προσθέτεις κανα οβερντραιβ/ντιστορσιον για να δεσει το γλυκο αν θες, αλλά εφόσον δεν ψάχνεις να αντιγράψεις τον ήχο κάποιου συγκροτήματος, οι επιλογές σου είναι άπειρες.

 

Με λίγα λόγια πάρε κιθάρα παραμάσχαλα και τα αφτιά σου και βόλτα για να δοκιμάσεις πεταλάκια και τους συνδυασμούς αυτων.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... το οποίο είναι οι πολλές πορτοκαλάδες!!!  ;D

 

Η βάση που θα πρέπει να αρχίσεις είναι ένα φαζζζζζ και κάποιο ελαφρύ modulation effect (διαλέγεις και παίρνεις, καλύτερα phaser). Μετά προσθέτεις κανα οβερντραιβ/ντιστορσιον για να δεσει το γλυκο αν θες, αλλά εφόσον δεν ψάχνεις να αντιγράψεις τον ήχο κάποιου συγκροτήματος, οι επιλογές σου είναι άπειρες.

 

Με λίγα λόγια πάρε κιθάρα παραμάσχαλα και τα αφτιά σου και βόλτα για να δοκιμάσεις πεταλάκια και τους συνδυασμούς αυτων.

 

Όντως, τα περισσότερα fuzz που δοκίμασα έκαναν καλή δουλειά, αν και δεν είμαι fan των phaser, flanger κλπ... Ευχαριστώ πάντως, θα δώ πως θα την παλέψω. Ίσως το λάθος μου να ήταν πως έψαχνα τον συγκεκριμένο ήχο μόνο σε ενισχυτή και κιθάρα, και όχι σε συνδυασμό με κάποιο fuzz. Θα δείξει...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο μυστικό είναι να έχεις το phaser σε πολύ ήπιες ρυθμίσεις, έτσι ώστε ίσα-ίσα να το ακούς ότι υπάρχει!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς που δεν βάζετε για σύγκριση και την explorer..

κλάσεις ανώτερη απτήν sg με όλα τα θετικά της πρώτης αλλά πολύ πιο καλά ζυγισμένο όργανο.

η επόμενη μου αγορά 8) 8)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, τα περισσότερα fuzz που δοκίμασα έκαναν καλή δουλειά, αν και δεν είμαι fan των phaser, flanger κλπ... Ευχαριστώ πάντως, θα δώ πως θα την παλέψω. Ίσως το λάθος μου να ήταν πως έψαχνα τον συγκεκριμένο ήχο μόνο σε ενισχυτή και κιθάρα, και όχι σε συνδυασμό με κάποιο fuzz. Θα δείξει...  :)

 

Και εγω το ιδιο κανω οταν θελω να παω προς στονερ ηχο. Εχω ενα soulbender και ενα tubezone και τα ανοιγω μαζι. Και τα 2 τα εχω σε ρυθμισεις που χρησιμοποιω ξεχωριστα μιας και δεν παιζω στονερ και μια χαρα μου φαινεται ο ηχος αν θελω να παω τετοια κατευθυνση για λιγο.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς που δεν βάζετε για σύγκριση και την explorer..

κλάσεις ανώτερη απτήν sg με όλα τα θετικά της πρώτης αλλά πολύ πιο καλά ζυγισμένο όργανο.

 

ψιλοαμφιβαλω

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ελαφριά αρκετά σε σχέση με τον όγκο της και τρομερά βολική (αν αυτό εννοείς whitenoiz με το ζυγισμένη), αλλά αυτό το κέρατο που πετάει πίσω που σπάει τα νεύρα ρε γαμώτο!

 

Άλλωστε μια είναι η απόλυτη κιθάρα η gibson V και σε όποιον αρέσει!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και οι explorer τύπου κιθάρες και οι SG είναι κακοζυγισμένες κιθάρες (όσες έχω πιάσει τουλάχιστον), σε σημείο που σε φάσεις καταντούν άβολες στα live. Πιο καλοζυγισμένη/ισορροπημένη κιθάρα απ'τη les paul πάντως δεν έχω δεί μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

boukas +1 για τη V (ειδικά όταν έχει άσπρα πουά, αποκτά μαγικές δυνάμεις  :D)! ΙΜΗΟ όλα τα Gibsonοκίθαρα είναι ωραία, όπως και η Explorer.

 

Εδώ που τα λέμε όμως η πιο καλοζυγισμένη κιθάρα LP/SG που έχω πιάσει ήταν μια Tokai SG '61 style. Ελαφριά, συμπαγής και καθόλου neck-heavy  ;)

 

Just mmm mmm gooooood!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου