Προς το περιεχόμενο

Ανήκουστο προβλημα με MIDI in και out


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κει που πιστευα ότι τ βασικα του MIDI τα παιζω στα δαχτυλα... ;D

 

Εχω ενα Oberheim OB12 του οποιον το in συνεδεσα με τον υπολογιστη...Αφου εκανα όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις, που κανω σε όλα τα αλλα συνθ, δε λαμβανε εντολες...Ε, λεω κατι θα ξεφυγε....

 

Το συνδεω με ενα rack synth για να το χρησιμοποιήσω ως κοντρολερ...ουτε εστελνε....

 

MIDI channel ok όλα, in & out filters οκ...Τι αλλο μπορεί να είναι ρε παιδια γιατι θα μου στρίψει...

 

Μπορείτε να σκεφτείτε τίποτα αλλο περα απο βλαβη? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα το ΟΝ

 

Σ'ευχαριστω φίλε kilon...Μηπως ξερεις και αν χρειαζεται να βαλω την πριζα...Σε καποιο σαϊτ το είχε αναφερει καποιος και αυτο αλλα δεν πολυκαταλαβα τι εννοουσε...Ξερετε που μπορω να βρω αυτο το ρευμα που λενε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο menu του OB12 για την παράμετρο που ενεργοποιεί την αποστολή και μετάδοση MIDI μηνυμάτων. Λογικά θα είναι μαζί με το Local On/Off, MIDI Channel, κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο menu του OB12 για την παράμετρο που ενεργοποιεί την αποστολή και μετάδοση MIDI μηνυμάτων. Λογικά θα είναι μαζί με το Local On/Off, MIDI Channel, κ.λ.π.

 

Δεν είναι εκει το προβλημα...Οπως είπα το ξερω καλα το MIDI...ετσι νομιζα τουλαχιστον μεχρι σημερα...Τα εχω τσεκαρει όλα..

 

Θα μου πεις τωρα και μεις τι περιμενεις να σου πουμε? Ελεγα μηπως υπάρχει κατι που ξερουν μονο οι λίγοι πριν το παω στο γιατρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το MIDI-Ox και γύρνα μερικά κουμπιά στο OB12 να δείς αν υπάρχει κάποιου είδους δραστηριότητα, δηλαδή αν μεταδίδει NRPNs, CCs, ή Sysex. Δοκίμασε να αλλάξεις ήχους και δες αν υπάρχουν PC (Program Change) μηνύματα στον υπολογιστή. Όλα αυτά για να δεις εάν μεταδίδει κάποια από αυτά ή αν είναι γενικότερο το φαινόμενο.

 

(Ελπίζω να μην υπάρχει καμμία κουλή ρύθμιση στον υπολογιστή, δηλαδή άλλα synth να μεταδίδουν MIDI κανονικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε....

μια και απ'οτι καταλαβαινω είσαι έμπειρος στο midi και δεν τίθεται θέμα ρυθμίσεων, το πιθανότερο ειναι να έχει χαλάσει το midi καλώδιο....ή κάποιο πινάκι δεν κάνει καλή επαφή...

είναι ένα συμβάν που έχω δυστυχώς αντιμετωπίσει στο παρελθόν με τα καλώδια μου...το πολύ βάλε -βγάλε είναι υπεύθυνο για πολλά προβλήματα τέτοιου είδους

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σορρυ που σας βαζω να σκεφτεστε διαφορα χωρίς καλη περιγραφη, αλλα κι εγω δεν εχω καταλαβει τι ακριβως γίνεται.

 

OurDarkness όταν μπορεσω θα το δοκιμασω για CC και program change. Ολα τα αλλα συνθ μου δουλευουν κανονικα, και αυτο αποκλείει το να είναι χαλασμενο το καλωδιο...

 

Λες και δεν τα ξερω αυτα τα ψηφιακα...Κατι απλο θα'ναι και μολις το βρω θα μου σπασουν τα νευρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Πάνω απ'όλα ψυχραιμία.

2. Δεν είναι ανήκουστο το πρόβλημα.

3. Καλό το παράδειγμα του "OurDarkness" για έλεγχο του Midi. Mακάρι να το ακολουθούσαν όλοι πριν την άσκοπη επίσκεψή τους στα τεχνικά τμήματα.

 

Αποκλείοντας το software και αφού δεν είναι τίποτα απ'όλα τα πιό πάνω (καλώδια και ρυθμίσεις), τότε μήπως έφαγε καμιά γερή και έχει σπάσει εσωτερικά το βύσμα του Midi ?

Ας μην πω τίποτα χειρότερο...

 

Μία ερώτηση παρακαλώ.

Δεν λειτουργεί ούτε το Midi In , ούτε το Midi Out ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου