Προς το περιεχόμενο

Ανήκουστο προβλημα με MIDI in και out


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνωμη αλλά όταν λες τα άλλα δουλεύουν κανονικά τι εννοεις;

απ'οτι καταλαβα αυτο ειναι ο κοντρολλερ;

δηλαδη o controller στελνει σημα στα άλλα συνθια;και τότε που ειναι το προβλημα;

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πάνω απ'όλα ψυχραιμία.

2. Δεν είναι ανήκουστο το πρόβλημα.

3. Καλό το παράδειγμα του "OurDarkness" για έλεγχο του Midi. Mακάρι να το ακολουθούσαν όλοι πριν την άσκοπη επίσκεψή τους στα τεχνικά τμήματα.

 

Αποκλείοντας το software και αφού δεν είναι τίποτα απ'όλα τα πιό πάνω (καλώδια και ρυθμίσεις), τότε μήπως έφαγε καμιά γερή και έχει σπάσει εσωτερικά το βύσμα του Midi ?

Ας μην πω τίποτα χειρότερο...

 

Μία ερώτηση παρακαλώ.

Δεν λειτουργεί ούτε το Midi In , ούτε το Midi Out ?

 

Ψυχραιμος είμαι...Το ΟΒ πρεπει να εχει αγωνια στην προκειμενη.

Το "ανηκουστο" ήταν μαρκετινγκ για να τσιμπησουν οι πιο βαρεμενοι.

 

Λοιπόν δε στελνει ουτε CC ουτε τίποτα, και φυσικα το περιμενα γιατι είχα κανει διαφορα και θα το εβλεπα αν κουνιοταν κατι.

 

Το συνθ δεν εχει φαει καμμια γερη, τουλαχιστον τις ωρες που ειμαι εγω στο σπιτι (μενω μονος μου). Ειναι σε τελεια κατασταση και σε φιλικό περιβαλλον :P

 

Ακριβως, δε δουλευει κανενα απο τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη αλλά όταν λες τα άλλα δουλεύουν κανονικά τι εννοεις;

απ'οτι καταλαβα αυτο ειναι ο κοντρολλερ;

δηλαδη o controller στελνει σημα στα άλλα συνθια;και τότε που ειναι το προβλημα;

 

Τα αλλα συνθ επικοινωνουν κανονικα με το πισι.Το ΟΒ όχι.

 

Επίσης Το ενα συνθ με το αλλο επικοινωνουν κανονικά, με το ΟΒ όχι.

 

Εν ολίγοις, το ΟΒ δε στελνει και δε δεχεται τίποτα σχετικα με ΜΥΔΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιατί δεν κάνεις Factory Reset καλού κακού μπάς και έχει μπερδευτεί το λειτουργικό ?

Πρώτα απ'όλα, κοίτα να έχεις σώσει τους ήχους σου αλλιώς θα σβηστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σου δουλεψε ποτε?

 

το εχεις απο πρωτο χερι?

 

αν οχι τσεκαρε αν εχουν ξεκολλησει τα θηλυκα midi στο εσωτερικο απο την πλακετα.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να πω και γώ!!!Είχα πάθει ακριβως το ίδιο!!Σιγουρέψου ότι έβαλες το ΙΝ στο ΟΥΤ και αντίχτοιχα,αλλιώ φταίει το καλώδιο.έχω ένα fatar και ενα Clavinova το ένα δούλευε με το ένα καλώδιο ενώ το άλλο ΟΧΙ.Αγόρασα καινούριο καλώδιο και ήταν συμβατό και με τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να συνδέσεις το midi out του προβληματικού με το midi ενος αλλου synth σου να δείς αν στέλνει midi στο συνθ.

 

Αν εισαι σίγουρος οτι το synth δεν έχει πρόβλημα , ή έχει διακόπτη επιλογής κοντά στην θύρα οπως καποια αρμόνια της yamaha, η εχει εντολή midi note transmitt  στο μενου,

 

Δεν μπορει να ειναι κάτι άλλο,

 

Τελος ειναι θεμα καλωδιου όπως είπε ο friend πιανίστας.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Παράξενα πραγματα. Σημερα ενδιαφερθηκε καποιος από Αθήνα για το Oberheim, οπότε για να ειμαι 1000% σιγουρος οτι δεν εχει καποιο προβλημα (γιατι αν ηταν σαλονικη και ειχε προβλημα το λυναμε επι τοπου), τσεκαρα μια μια τις συνδεσεις. Ειχα ακόμη προβλημα με το MIDI in & out. Εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα αυτο το θεμα (το ειχα ξεχασει οτι το χα ανοιξει αλήθεια ;D)

 

Δείτε την ιστορία και πιο κάτω την απαντηση

 

 

Εχω ενα Oberheim OB12 του οποιον το in συνεδεσα με τον υπολογιστη...Αφου εκανα όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις, που κανω σε όλα τα αλλα συνθ, δε λαμβανε εντολες...Ε, λεω κατι θα ξεφυγε....

 

Το συνδεω με ενα rack synth για να το χρησιμοποιήσω ως κοντρολερ...ουτε εστελνε....

 

MIDI channel ok όλα, in & out filters οκ...Τι αλλο μπορεί να είναι ρε παιδια γιατι θα μου στρίψει...

 

Μπορείτε να σκεφτείτε τίποτα αλλο περα απο βλαβη? ???

 

Και η απάντηση? Στα φιλτρα in & out, για να στείλει ή να λάβει note, cc, program change κτλ, πρεπει να εχεις τη ρυθμιση στο off  :o  ???

 

Ειλικρινά σας μιλάω  :o Αν εχεις το note = on δε στελνει. Αν το εχεις note = off, στελνει. Απίστευτο  :o

 

Να ξερετε λοιπον ότι στα Oberheim OB12 οι ρυθμίσεις είναι αναποδα και σόρυ για τη νεκρανασταση του thread ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου