Προς το περιεχόμενο

Vartanis - Αχ και βαχ (Beethoven)


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω ολα τα παιδια που ακουσαν ως τωρα το κομματι και δεν βαρεθηκαν να μου γραψουν δυο κουβεντες.

Οπως ειχε ειπωθει πριν καιρο, θα γραψω μια ροκ οπερα με τιτλο οι Βρυκολακες μια και οι Δαιμονες υπαρχουν ηδη.

Για την τραγουδιστρια, μετα απο συμβουλη του Χαριλαου, να εχει μεγαλα  ... αυτια, κατι θα κανω. ;)

Ξερω οτι ο ηχος της κιθαρας ειναι καπως, ....ντελικατος θα ελεγα ;D

αλλα σε κρυφες συναντησεις και διεργασιες κανονιζεται η ευρεση λυσις. ;D

Ελπιζω συντομα να με ..κραψετε για κατι αλλο και οχι για τον ηχο της κιθαρας. ;D

Ευχαριστω και παλι.

 

 

Υ.Γ  Trigga,πολυ μου τι βγαινεις για την φρυτεζα μου.

Βγαζει γ....πατατες.Ζηλευεις; ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο το κομμάτι φίλε Vartani.

 

Αλλα τι κιθαρόηχος είναι αυτός? Δηλαδή χαλάει το Concept...

 

Σοβαρά τώρα, έχω ένα Zoom G2 1.u το οποίο κάθεται διότι τα κουμπιά του χρήζουν επισκευής. Μέχρι στιγμής οι πατέντες μου δεν αποδίδουν. Ή θα πρέπει να πατήσεις πάνω του για να αλλάξει preset, ή θα αλλάζει μόνο του!

 

Ψήσου να στο χαρίσω διότι είναι κρίμας να έχεις τέτοιον κακόηχο (ειδες gentlemanικές εκφράσεις) στα κομμάτια σου.

Τροφοδοτικό δεν υπάρχει, αλλα έχει μέσα customάτες λαμπρέικες ρυθμίσεις στις θέσεις C0, C1, C2, C3 και D2 για να πετύχεις τον αυθεντικό μου ήχο και να φτάσεις την κορυφή!  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται Λαμπρο πας να την σκαπουλαρεις(για την διαθηκη λεω) δινοντας μου το μηχανημα. ;D

Η αληθεια ειναι οτι το εχω παραχε..... με τον ηχο της κιθαρας και μενα αρχισε τωρα να με ενοχλει και οπως εγραψα και πιο πανω κατι θα γινει.Πραγματικα αρχισα να το ψαχνω.  ;)

Για το κομματι τωρα βεβαια, εκανα παλι κατι ...μαγικα, αλλα ευτυχως τα εκανα καλα(χα χα χαχα) και δεν με πηρατε χαμπαρι.

Το κομματι ηταν πολυ χαμηλα για την φωνη μου και εκανα trasport πεντε τονους(μιλαμε για βαρος) πανω την κιθαρα με το melodyne και ακουγονται του κοσμου τα φαλτσα , αλλα μεσα στην γενικη βαβουρα και θολουρα δεν το πηρατε χαμπαρι (χι χι χι ) εκτος απο τον φιλο Ενοχο που του ...μυρισε πολυ ψηφιακιλα.Αυτη ειναι η αληθεια.

Το ιδιο εκανα και με την φωνη και εβαλα την δευτερη, παλι με το melodyne και ακουγεται σαν εφε, που το αναφερε ο triggas.Μπραβο παληκαρι μου.

Και τελος.

Ευγε.............ρε συ αυτο ειναι τεχνη..........και αποψη.....Για το καΛο μας......

Καλο η κακο ειναι ....αυτο που γραφεις; ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε vartani θα σου πω ενα πραγμα:

 

μη τυχον και αλλαξεις τον ήχο της κιθάρας σου. Είχα παρα πολυ καιρό να ακούσω κιθάρα με άποψη...

 

 

η τουλαχιστον φτιαχνε 2 κομματια ενα με τον κλασσικο και αγαπημενο ηχο για τους σκληροπυρηνικούς και ενα με εναν πιο φλώρικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω,αν μιλας σοβαρα η κανεις πλακα, φιλε Sotoman,αν και πιστευω οτι κανεις πλακα και καλως κανεις.Μαζι σου.

 

Αλλα με αφορμη αυτο,θα ηθελα να πω δυο κουβεντες.

Δεν μπαινω στο τριπακι του τελειου ηχου,γιατι μονο σαν ουτοπια φανταζει.Δεν μπορω να δεχτω με ΤΙΠΟΤΑ οτι οι αλλοι εχουν καλυτερο ηχο.Ανεκτο ναι .Αλλα μεχρι εκει.

Τα κουτακια,γιατι περι κουτακια προκειται, δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να βγαλουν ηχο της προκοπης, τουλαχιστον στα δικα μου αυτια.Για αυτους που δεν ξερουν αλλα και δεν τους ενδιαφερει, δεν εχει καμμια σημασια.Για μενα εχει.

Αν θες η δουλεια σου να βγει ΣΩΣΤΑ απο ολες τις αποψεις, θα πας στουντιο μαζι με αλλους μουσικους.

Εγγραφες της κρεβατοκαμαρας δεν μπορω να της παρω στα σοβαρα, οσο αφορα παντα τον ηχο. Αλλα και στα παιξιματα.

Θα μου πεις υπαρχουν εξαιρεσεις, αλλα αυτες επιβεβαιωνουν τον κανονα.

Η δικια μου προσπαθεια ειναι μονο ως προς την συνθεση και μονο μεχρι εκει.Πιστευω να παιρνει καποιος μια ιδεα του τι θελω να πω παντα σε γενικες γραμμες.Μια γενικη εικονα.

Για τα υπολοιπα , αν ποτε ειναι να γινει κατι σοβαρο, σιγουρα οπως ειπα, στουντιο μαζι με αλλους μουσικους,ο καθενας στο οργανο του.

Αυτα και μαλλον πολλα ειπα. ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vartanis, ο ήχος της κιθάρας σου είναι κακός. Μπορεί να γίνει καλύτερος χωρίς να πας στούντιο. Πολύ καλύτερος. Όπως και τα υπόλοιπα μέρη της ενορχήστρωσής σου.

 

Γιατί;

Γιατί κατά τη γνώμη μου ο κακός ήχος δεν αφήνει κάποιον να δει τη σύνθεση.

Όπως συνήθως γίνεται με τις γυναίκες. Αν δεις μια κακάσχημη μπροστά σου, συνήθως δύσκολα θα διερευνήσεις τον ψυχικό της κόσμο για να μάθεις αν είναι καλός άνθρωπος. Απλώς θα γυρίσεις και θα φύγεις.

 

Γι'αυτό αν θες κάποιος να αξιολογήσει τη σύνθεσή σου, πρέπει να αφαιρέσεις, κατά το δυνατόν, τα ενδιάμεσα εμπόδια.

 

Αυτή είναι η - πολύ σοβαρή - θέση μου.

 

Edit: Για να στο πω αλλιώς, όσο και αν κάποιος να θέλει να ακούσει αυτά που έχεις γράψει, δεν μπορείς να τον αναγκάσεις να ανεχτεί τον κακό σου ήχο.

 

Φιλικά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω φιλε μου μεχρι ενα σημειο.

Στην ομορφη γυναικα (λεω εγω) θα της δωσεις μια ευκαιρια παραπανω,μεχρι να δεις οτι δεν αξιζει, απλως θα εχεις χασιμο χρονου.Αλλα το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.Απορριψη.

Για το θεμα της συνθεσης, οχι μονο σε αυτο το κομματι αλλα και στα αλλα που εχω βαλει, ολοι αυτοι που μου γραψανε, ασχετου καλης η κακης κριτικης δεν ειχαν αυτια;Δεν καταλαβαν τι ηθελα να πω;

Σιγουρα καταλαβαν, τα απορριψαν η τα δεχτηκαν αλλα την αποψη τους την ειχαν βγαλει, προσπερνοντας τις οποιες ακουστικες ατελειες υπηρχαν.

Αυτη ειναι η δικια μου θεση.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, είτε το θέλουμε είτε όχι, ο ήχος της κιθάρας του Vartani έχει άποψη: δεν είναι ένας ακόμη κλώνος του ήχου SRV, Hendrix, Page, Clapton, May, Slash, Hetfield και δεν συμμαζεύεται. Απλά η άποψη αυτή, αν την ακούσεις σε περισσότερο από 2-3 κομμάτια ίσως γίνει κάπως κουραστική.

 

Το αν δεν μπορούσε να βγάλει καλύτερο ήχο από τα μηχανήματά του/μυαλό του ή αν μπορούσε αλλά δεν το έκανε εξεπίτηδες, με αφήνει πραγματικά αδιάφορο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, είτε το θέλουμε είτε όχι, ο ήχος της κιθάρας του Vartani έχει άποψη

 

H θεωρία καταρρέει,οι χοντροί είν' οι ωραίοι.

Αποψη δεν ειναι να κανεις κατι "κακα" επειδη δεν μπορεις να το κανεις "καλα".Θα ηταν αποψη αν μπορουσε να το κανει καλα κ το εκανε επιτηδες κακα,αλλα αυτο θα φαινοταν απο το υπολοιπο στησιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου