Προς το περιεχόμενο

Vartanis - Αχ και βαχ (Beethoven)


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βlue, είτε "καλά" είτε "κακά", για μένα μετράει το αποτέλεσμα.

 

Οπωσδήποτε δεν έχω ερωτευθεί τον ήχο του Vartani (μάλλον το αντίθετο), αλλά δεν τον καίω και στην πυρά κιόλας... προσπαθώ να κρατήσω μερικές απαραίτητες ισορροπίες του σωστού ήχου την σωστή στιγμή. Τα παλιά ρεμπέτικα ας πούμε, ή οι Dead Moon, έχουν έναν ήχο που είναι τόσο lo fi που γίνεται πια τμήμα της μουσικής, και για αυτό ακριβώς τα λατρεύω. (Vartani μην κολακεύεσαι).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εδω δε μιλαμε για lo fi,αλλα για bad fi...

Σε μια αλλη συζητηση θα συμφωνουσαμε,αλλα να μου λες οτι ειναι αποψη αυτος ο ηχος ειναι σα να μου λες οτι ειναι αποψη μια συνθεση αποκλειστικα σε midi.Ειδικα οταν εχει προηγηθει αυτη η προταση :

 

Δεν μπορω να δεχτω με ΤΙΠΟΤΑ οτι οι αλλοι εχουν καλυτερο ηχο.Ανεκτο ναι .Αλλα μεχρι εκει.

Τα κουτακια,γιατι περι κουτακια προκειται, δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να βγαλουν ηχο της προκοπης, τουλαχιστον στα δικα μου αυτια.Για αυτους που δεν ξερουν αλλα και δεν τους ενδιαφερει, δεν εχει καμμια σημασια.Για μενα εχει.

 

Τεσπα,τωρα δεν ειναι δυνατον να συζητησουμε για το αυτονοητο.Καθομαστε κ λεμε για τον ηχο,λες κ ειναι αυτο το ζητουμενο κ αν ηταν καλος ο ηχος θα ηταν καλο κ το κομματι.Θα συνεχιζα αλλα τεινω πλεον κ εγω προς την υποψια οτι ο Vartanis μας δουλευει ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειρωνεύομαι καθόλου, μαρεσει παρα πολυ ο ήχος σου και πιστεύω οτι ταιριάζει γαντι με την μουσικής σου.

Ισως δεν θα πρεπε να ταν τοσο δυνατη η κιθάρα, αλλα ο ηχος τα σπαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε vartanis είπα και γω να γράψω την άποψη μου για την μουσική σου αν δεν σε πειράζει... πρώτα από όλα γουστάρω πολύ τον τρόπο που δέχεσαι την κριτική των άλλων... έχω ξαναακούσει τραγούδια σου καθώς και πολλών άλλων που τα ανεβάζουν .  πριν λίγο άκουγα μια διασκευή ελληνικής νεοποπ επιτυχίας σε μέταλ κλπ... εκείνο το κλιπ πολύ το εκθιάζανε και πολλά παρόμοια , ενώ το δικό σου πολύ το κράζουν... προσωπικά νομίζω οτι τα κομμάτια σου είναι πολύ περισσότερο εμπνευσμένα από άλλα. δεν μου αρέσει το είδος μουσικής που παίζεις , οπότε δεν μου αρέσει και το τραγούδι σου αλλα΄το ακούω πιο ευχάριστα από άλλα. επίσης θεωρώ παλιομοδίτικο τις όποιες διασκευές για γέλιο παρά την μουσική σου... το οτι δεν αρέσει βέβαια η μουσική σου μενα δεν λέει και τίποτα αν καταφέρεις και διορθώσεις αυτά που πολλά παιδιά γράφουν σαν σχόλια για τον ήχο σου κλπ,νομίζω οτι η μουσική σου θα ακούγεται ευχάριστα. ήχο κιθάρας κλπ βάλε Guitar rig , amplitube είναι σαφώς καλύτερα.... Σαν συμβουλή μην βιάζεσαι να τελειώσεις το κομμάτι σου γιατί γράφεις μέσα και λάθη κλπ. κάνε λίγο υπομονή και ξαναπέξε ή ξαναηχογράφησε τα μέρη...

innosent sound www.myspace.com/innosentsound

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργησα λιγακι και βλεπω οτι εχουν γινει πραγματα περιεργα.

Πολεμικα θα ελεγα παλι.

Πρωτο και βασικο.Δεν ΔΟΥΛΕΥΩ κανενα.Το ιδιο πραγμα το ειχε πρωτοπει ο Χαριλαος αν θυμαμαι και τοτε ειχα εξηγησει παρα πολυ καλα τι θελω αλλα και γιατι το κανω.

Αν δεν σου κανει κοπο blue ψαξε στις αλλες κριτικες απο τα τραγουδια μου και θα δεις τι εννοω.

Το λεω σε σενα γιατι εσυ το αναφερεις.Και να προσεξεις και τι γραφει εκει σε καποιο σημειο και ο wasted γιατι ειναι μεσα στην φιλοσοφια μου 100 της 100.

Ακομη θα βρεις και με τι μηχανηματα γραφω, αν θελεις να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη, οχι μονο εσυ αλλα και τα αλλα παιδια που τυχων μπορει να εχουν καποιες αποριες.

Σιγουρα εδω μεσα καποιοι κοροιδευουν τον κοσμο (αν θες θα σου πω και ποιος) αλλα ΟΧΙ εγω.

Το οτι ειμαι απο τους λιγους που βαζει τραγουδια δικα του και οχι πειραματισμους και αεροπαιξιματα (με την καλη εννοια της λεξεως)δεν σου λεει κατι;Δηλαδη πιστευεις οτι ειμαι σε θεση να γραφω τραγουδια ,να τρωω ωρες μονο και μονο να κανω χαβαλε σε σας;

Ποιος ειμαι ο ...Φοιβος;Που γραφει δεκα τραγουδια καθε δεκα λεπτα;

Δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει να γραψεις δικο σου τραγουδι,το ποσο ευκολο ειναι;Οχι ,εχω και αλλα πραγματα να κανω στη ζωη μου.

Οσο για το θεμα των ηχων, παιξιματων κ.λ.π αναφερομαι ξεκαθαρα πιο πανω και αυτη ειναι η θεση και αποψη μου.

Και σιγουρα καποια στιγμη θα πρεπει να πληρωσω τα παιδια(Bloody S.. και Sotoman)  τη μιζα τους για τα ...καλα λογια που ειπαν. ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα εδω μεσα καποιοι κοροιδευουν τον κοσμο (αν θες θα σου πω και ποιος) αλλα ΟΧΙ εγω.

Το οτι ειμαι απο τους λιγους που βαζει τραγουδια δικα του και οχι πειραματισμους και αεροπαιξιματα (με την καλη εννοια της λεξεως)δεν σου λεει κατι;Δηλαδη πιστευεις οτι ειμαι σε θεση να γραφω τραγουδια ,να τρωω ωρες μονο και μονο να κανω χαβαλε σε σας;

 

 

Mίλα!Μίλα!

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει το θεμα εχει γίνει καθαρα σουρεαλιστικο με τασεις προσβολης των μετα αγωνων κεκτημενων standards.

 

Αφου φτασαμε στο σημειο να μας τη λενε κιολας που δε βαζουμε ότι [insert word of your choice] μας κατεβει μπορω να πω ότι βαρεσε η καρδια μου τρελο runtime erro....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα εδω μεσα καποιοι κοροιδευουν τον κοσμο (αν θες θα σου πω και ποιος)

 

Θελω,πες  :D

 

Το οτι ειμαι απο τους λιγους που βαζει τραγουδια δικα του και οχι πειραματισμους και αεροπαιξιματα (με την καλη εννοια της λεξεως)δεν σου λεει κατι;Δηλαδη πιστευεις οτι ειμαι σε θεση να γραφω τραγουδια ,να τρωω ωρες μονο και μονο να κανω χαβαλε σε σας;

Ποιος ειμαι ο ...Φοιβος;Που γραφει δεκα τραγουδια καθε δεκα λεπτα;

Δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει να γραψεις δικο σου τραγουδι,το ποσο ευκολο ειναι;

 

Εγω βαζω πειραματισμους κ αεροπαιξιματα (με την καλη ή την κακη εννοια).Το να μη σου αρεσουν ή να ειναι απαραδεκτα κατα κοινη ομολογια το βρισκω πιθανο κ το δεχομαι πληρως.Αλλα δεν γραφω 180 το μηνα,ουτε ποσταρω 3 τη βδομαδα με περηφανια για το ποσο γρηγορα τα τελειωσα.Πολυ περισσοτερο εχω την αξιοπρεπεια να πω "να το αεροπαιξιμο μου,μηπως τυχον αρεσει σε κανεναν αλλο?" κ οχι οτι με την παραγωγη του Nigel Godrich θα πεταγαν.

 

2)ξερω παρα πολυ καλα ποσο δυσκολο ειναι να γραψεις ενα τραγουδι.Για χαβαλεδες κ κομματια που γραφονται σε 20' επειδη δεν ειχα ιντερνετ εκεινη την ωρα κ δεν ειχε κ τπτ η τηλεοραση να δω, θα εντυπωσιαστεις με το ποσα εχω να ανεβασω,αλλα μαντεψε :δεν θα τα δεις ποτε εδω,γιατι ακριβως σεβομαι οτι καποιοι ανεβαζουν τις δουλειες τους (οριζω:κατι που εχει δημιουργηθει με κοπο) κ το κυριοτερο : σημαινουν κατι για τους ιδιους (κ οπως εχει δειχτει κ για περισσοτερους).(εξαιρουνται φυσικα χιουμοριστικα κομματια ,οπως οι κουτσουλιες που δεν κρινονται ως κομματια αλλα ως χιουμοριστικες ιδεες)

 

Αν μου πεις οτι καποιο απο αυτα που εχεις σηκωσει το δουλευες για εβδομαδες ή οτι εχει μια ιδιαιτερη σημασια για εσενα,οτι αν σε ρωτησουν τι εχεις κανει εσυ στη ζωη σου κ απαντησεις "να εχω γραψει αυτα κ αυτα προσδιοριζουν αυτο που ειμαι",σου ζητω ειλικρινα συγνωμη για την κακια μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αγαπητε blue,μισο λεπτο να βαλω την κουκουλα μου και μετα θα σου πω το ονομα αυτουνου που σας κοροιδευει.Και λεω *σας* γιατι εγω τον ειχα ηδη κραξει και μετα αργησατε να τον παρετε χαμπαρι ,αλλα τον βρηκε ο Johnnyk.Kαι μπραβο του.Ψαξε τα υπολοιπα μονος σου.Μη τα θες και ετοιμα στο πιατο. ;D

Οσο για τις ...κακιες που λες(με την ...καλη εννοια), πιστεψε,δεν με στενοχωρεις καθολου μα καθολου.

Κριση ταυτοτητας δεν ειχα ποτε στην ζωη μου, ουτε και θα εχω.Πιστευω.

Το τι εχω κανει, μαλλον θα το πω στον Θεο, οταν θα ερθει η ωρα μου που σιγουρα θα τα ξερει απο πιο πριν.

Σιγουρα η ζωη μου δεν ειναι τα τραγουδια που γραφω, ουτε κορωνα στο κεφαλι μου.Ειναι αλλα, πιο σοβαρα, και λυπαμαι αν θα σε στεναχωρησω, ειναι αρκετα.Και ειμαι και πολυ περηφανος για αυτα.

Και οπως σου ειπα και πιο πανω(στην αλλη απαντηση), εχω εξηγησει πολλα απο αυτα που λες και ειρωνευεσαι (με την καλη εννοια,χα χα χα χα )και επειδη ξερω, οτι ποτε σου δεν εχεις διαβασει στα σοβαρα (και γιατι αλλωστε) αυτα που γραφω, δεν περιμενω και να τα καταλαβεις.

Οποτε δεν μπαινω στο κοπο να σου εξηγησω.

Απλως βλεπω οτι σηκωνεις μεμονωμενες λεξεις και φρασεις που εχω πει,τις αντιπαραθετεις και βεβαια διεστραβλωνεις τα περιεχομενα.

Να υποθεσω οτι ειναι απο την πιο παλια αντιπαραθεση που ειχαμε,και το οποιο εχεις κρατησει μανιατικο;No problem.

Και θα τελειωσω με μια κουβεντα που ειχε πει ο David Lee Roth:

Αν βγαλεις το κεφαλι σου πανω απο το πληθος, θα βρεθουν πολλοι να σου πεταξουν πετρες.

Δεν ξερω που καθεται, αλλα μου αρεσει.Θα το παιξω λιγο κουλτουριαρικα αλλα neeq. ;D

 

Ασχετο.Μηπως τελικα ρε neeq εισαι ο fotis; ???

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου