Προς το περιεχόμενο

Vartanis - Αχ και βαχ (Beethoven)


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Το τι εχω κανει, μαλλον θα το πω στον Θεο, οταν θα ερθει η ωρα μου που σιγουρα θα τα ξερει απο πιο πριν.

Σιγουρα η ζωη μου δεν ειναι τα τραγουδια που γραφω, ουτε κορωνα στο κεφαλι μου.Ειναι αλλα, πιο σοβαρα, και λυπαμαι αν θα σε στεναχωρησω, ειναι αρκετα.Και ειμαι και πολυ περηφανος για αυτα.

 

2)Και οπως σου ειπα και πιο πανω(στην αλλη απαντηση), εχω εξηγησει πολλα απο αυτα που λες και ειρωνευεσαι (με την καλη εννοια,χα χα χα χα )και επειδη ξερω, οτι ποτε σου δεν εχεις διαβασει στα σοβαρα (και γιατι αλλωστε) αυτα που γραφω, δεν περιμενω και να τα καταλαβεις.

Οποτε δεν μπαινω στο κοπο να σου εξηγησω.

 

3)Απλως βλεπω οτι σηκωνεις μεμονωμενες λεξεις και φρασεις που εχω πει,τις αντιπαραθετεις και βεβαια διεστραβλωνεις τα περιεχομενα.

Να υποθεσω οτι ειναι απο την πιο παλια αντιπαραθεση που ειχαμε,και το οποιο εχεις κρατησει μανιατικο;No problem.

 

4)Και θα τελειωσω με μια κουβεντα που ειχε πει ο David Lee Roth:

Αν βγαλεις το κεφαλι σου πανω απο το πληθος, θα βρεθουν πολλοι να σου πεταξουν πετρες.

 

 

1)Xωρις ιχνος ειρωνιας,μπραβο σου και πολυ καλα κανεις.

 

2)κανεις λαθος που νομιζεις οτι δεν διαβαζω προσεκτικα ή οτι δεν καταλαβαινω.Μαλιστα πιστευω οτι καταλαβαινω πολυ καλυτερα απο σενα,αλλα ομοιοτρόπως δεν θα μπω στον κοπο να σου εξηγησω.

 

3)εχω την εντυπωση οτι οντως εχεις πει οτι εχεις γραψει 180 τραγουδια σε ενα μηνα.Αν κοιμασαι 8ωρο κ ενας μηνας εχει 30 μερες κ καθε μερα 24 - 8 (του υπνου) - 2 (για φαγητο κλπ αναγκες) = 14 ωρες κ απο αυτες τις αλλες 8-9 τις καταναλωνεις στην εργασια σου κ τις μετακινησεις σου  μας μενουν 5-6 ωρες τη μερα.Επι 30 μερες που εχει ο μηνας ,μας κανει 150-180 ωρες (χοντρικα).Αν εκει μεσα εγραψες 180 τραγουδια,δεν στεκει το επιχειρημα σου για το Φοιβο.

 

Δεν ειχαμε αντιπαραθεση,μου επιτεθηκες ενω σου μιλαγα ευγενικα.Δεν στο κραταω μανιατικο κ οπως εχεις δει δεν εχω μιλησει στα αλλα κλιπς σου,αλλα εδω με την παραθεση που εκανα παραπανω ξεπερασες τα ορια στα περι ηχου κ παραγωγης.

 

4)αν γυρισεις λιγο το κεφαλι σου θα δεις οτι κ το δικο μου ειναι εξω κ δεχεται ευχαριστως πετρες κ μουτζες τις εργασιμες ημερες κ ωρες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βαρτάνη, Βαρτάνη, Βαρτάνη...

 

Πρώτα στέλνεις το κλιπ, τονίζοντας ότι είναι στα γνωστά σου στάνταρ:

Ο ηχος της κιθαρας οπως παντα,ξεχωριστος, αυτος που λατρεψατε και αγαπησατε. ;D

Και βεβαια παλι τραγουδαω, γιατι ΕΣΕΙΣ το ζητησατε. ;D

Και τελος, το γνωστο υφος μου, που εχει γινει σφραγιδα ποιοτητας και εμπιστοσυνης. 8)

 

Έπειτα ζητάς τη γνώμη μας, παρότι ξέρεις πάνω-κάτω τι θα γραφεί:

Θα ηθελα την γνωμη σας, για αυτο που ζηταω ......οπως παντα.

Ευχαριστω.

 

Τέλος, όταν τη διαβάζεις, υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου και γράφεις ολόκληρα μανιφέστα για την ιδεολογία που κρύβεται πίσω από το μουσικό σου ύφος και τις ηχητικές επιλογές σου.

 

No offense, αλλά νομίζω πως περισσότερο σε ενδιαφέρει να ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου παρά να πάρεις κάποια γνώμη για να βελτιώσεις τον ήχο και τα τραγούδια σου (αν και εφόσον επιδέχονται βελτίωση). ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ειδες που με δικαιωνεις τελικα;Οτι απλως τα κανεις αναγνωση;

Πουθενα δεν ειχα γραψει οτι εφταξα 180 τραγουδια, αλλα εγραψα μονο τους στιχους.Χαοτικη διαφορα.Πες μας, οτι και αυτο δεν γινεται;Υποψιν δε, οτι δεν παω και για νομπελ λογοτεχνιας.Ενταξει;

 

2)Απο τα λεγομενα σου κανει καραμπαμ για το μανιατικο, το καταλαβαινει ανετα ο οποιοσδηποτε....Δεν μιλουσα τοσο καιρο ,αλλα ΤΩΡΑ μιλαω,κ.λ.π.

Αν διαβασες στο τελος της αντιπαραθεσεις που ειχαμε ,σου ζητησα και συγνωμη,αλλα και το γιατι σου μιλησα λιγο ..ατσαλα.

Οποιος το διαβασε ,παλι θα καταλαβε.

Ομως δεν καταλαβα το οτι ξεπερασα τα ορια.Ποιος εχει βαλει αυτα τα ορια, εσυ;Για να ξερω.Μην τρελαθουμε κιολας.

 

Και 3 και τελευταιο.

Αν γυρισεις και συ το κεφαλι σου,εμενα δεν θα με δεις, γιατι θα την εχω κανει, για Λημνο ;D

Και οπως παντα,φιλικα.

 

 

Υγ.Τωρα το ειδα.Αγαπητε Spy,η γραμμη μεταξυ αστειου και σοβαρου,ειναι πολυ λεπτη,για ατομα που δεν γνωριζονται,οποτε,μην βγαζεις ετσι απλοχερα συμπερασματα.

Ποτε δεν θυμαμαι να πιεσα κανεναν να κανει κατι χωρις την θεληση του.Δηλαδη θελεις να ασχοληθεις, καντω,Δεν θες ,μη το κανεις.

Και ζηταω ΑΠΟΨΕΙΣ για την συνθεση, αλλα μαλλον δεν το εχεις προσεξει.

Πολλα αλλα παιδια το εχουν καταλαβει και τους ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις οποιες (καλες η κακες) κριτικες μου εχουν κανει.

Παντα φιλικα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιοι είσαστε πιο νέοι από εμένα (κάτσε κάτω Superfunk), να σας πω μία μικρή ιστορία.

 

Κάποτε λοιπόν ο Νίκος Καρβέλας είχε εμπλακεί σε ένα αγγλόφωνο καίτοι ελληνικό συγκρότημα που λεγόντουσαν Taxi. Οι Taxi είχανε βγάλει ένα και μοναδικό δίσκο, σε ελληνική εταιρεία, ο οποίος δίσκος ήταν αρκετά καλός - με την έννοια ότι περιφρονούσε τις μέχρι τότε ιδέες για το ότι όλα τα ελληνικά γκρουπ πρέπει να ακούγονται σαν ξεκούρδιστοι Wishbone Ash... αντίθετα, έμοιαζε ενορχηστρωτικά με Toto (τους οποίους όμως έφτυναν οι τότε ροκάδες) και είχε μία άψογη ποπ αισθητική και πολύ-πολύ καλό ήχο, ανήκουστο για εκείνα τα χρόνια.

 

Ο δίσκος θάφτηκε ανελέητα από τους έλληνες μουσικοκριτικούς, οι οποίοι δεν... ενέκριναν τίποτε λιγότερο από το Dark Side Of The Moon. Έχοντας πάρει το δίσκο, δεν μπορούσα να καταλάβω για ποιό λόγο έτρωγε τόσο κράξιμο. Λίγο καιρό μετά, διάβασα μία συνέντευξη του κ. Καρβέλα στο περιοδικό ΠΟΠ & ΡΟΚ (νομίζω την είχε δώσει σε κάποιον Γιάννη Μαλαθρώνα), ο οποίος έχοντας άγνοια κινδύνου ρώταγε:

 

- Εσείς δεν είστε αυτός που έχει γράψει το "είναι γάτα, είναι γάτα ο κοντός με τη γραβάτα"; Πως θέλετε τώρα να πείσετε τα ροκ ακροατήρια;

 

Απάντηση Καρβέλα: Πιστεύω ότι οι ακροατές σκυλάδικων είναι πιο μάγκες από τους ροκάδες διότι αναγνώρισαν το ταλέντο μου.

 

(Γκλουπ, γκασπ, βρε-κε-κεξ-κουαξ-κουαξ).

 

Σας θυμίζουν τίποτε;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνέντευξη αυτή είναι ιστορική πλέον...

 

και θυμάμαι βέβαια ότι στο επόμενο τεύχος του περιοδικού εγινε το έλα να δείς στην στήλη με τα γράμματα των αναγνωστών!... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι αγαπητε Vartani οτι σχεδον κανεις δεν θα κατσει να ακουσει το τραγουδι και να πει τη γνωμη του για τη συνθεση αν η παραγωγη τον ενοχλει...

 

Αν εχεις προσεξει κανεις δεν σου ζητησε να βρεις τον τελειο ηχο η να κανεις την απιστευτη παραγωγη,απλως

αν βελτιωσεις λιγο τον ηχο σου,οσοι ακουσουν τα κομματια σου θα εστιασουν στη συνθεση και οχι στην παραγωγη σου. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Eye.... τι μου θυμισες τωρα.Παλιες μεγαλες εποχες.Ο μπασιστας τους εμενε στην γειτονια μου, και μου φαινεται μετα πηγε η πριν δεν θυμαμαι στους Sharp Ties η καπως ετσι.Πολυ παλιες ιστοριες.

Και για να πω και εγω κατι σχετικο, εκεινη την εποχη,ερχοταν στην Καλλιθεα στο ...δωματιακι μας,ετσι το λεγαμε και επαιζε μαζι μας,ενας τυπος που τον φωναζαμε Γιε Γιε και που τωρα ειναι ενας απο τους πιο γνωστους παραγωγους .(γεια σου Κωστα).

Οποιος τον ξερει καλα, θα καταλαβε.

Οσο για το:

Σας θυμίζουν τίποτε;

 

Mε εφτιαξες. ;D

 

Μα ρε φιλε Ratlehead,ολοι αυτοι που μου εχουν γραψει, δεν ακουσαν το κομματι;Πως μου καναν κριτικη;

Τα μηνυματα τους τα πηρα, ως προς αυτο που ζηταω.

Τα περι του ηχου, παιξιματος, υφους κ/λ/π  τα λαμβανω στα σοβαρα υποψιν, αλλα ειναι αλλο κεφαλαιο.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγ.Τωρα το ειδα.Αγαπητε Spy,η γραμμη μεταξυ αστειου και σοβαρου,ειναι πολυ λεπτη,για ατομα που δεν γνωριζονται,οποτε,μην βγαζεις ετσι απλοχερα συμπερασματα.

Ακριβώς γι' αυτό το λόγο όταν γράφουμε σε forum προσπαθούμε να είμαστε πιο σαφείς απ' ότι στον προφορικό λόγο για να καταλαβαίνει κάποιος πότε αστειευόμαστε.

 

Ποτε δεν θυμαμαι να πιεσα κανεναν να κανει κατι χωρις την θεληση του.Δηλαδη θελεις να ασχοληθεις, καντω,Δεν θες ,μη το κανεις.

Βασικά δεν σου έχω γράψει ποτέ κριτική γιατί δεν μου αρέσει αυτό το είδος μουσικής. Όμως αν σου έγραφα (και σου απαριθμούσα τα διάφορα κλισέ που μπορεί να έχεις πάρει από δω κι από κει) θα το λάμβανες σοβαρά υπόψη ή θα μου έλεγες ότι δεν έχω συνθέσει ούτε μισό τραγούδι και ότι το τραγούδι σου λειτουργεί σε δεύτερο επίπεδο και δεν μπορώ να καταλάβω το χιούμορ;

 

Και ζηταω ΑΠΟΨΕΙΣ για την συνθεση, αλλα μαλλον δεν το εχεις προσεξει.

Πολλα αλλα παιδια το εχουν καταλαβει και τους ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις οποιες (καλες η κακες) κριτικες μου εχουν κανει.

Μία καλή ιδέα (σοβαρολογώ ΑΠΟΛΥΤΑ) είναι να γράψεις το τραγούδι μόνο με μία ακουστική κιθάρα (παραλείποντας και τα σολο) και να το ανεβάσεις. Έτσι δεν θα τραβάει την προσοχή η παραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον είμαι Νικος και ημουν εδω παντα ως Neeq..Φωτης δεν υπηρξα ποτε...

 

Δεν είμαι καθολου κουλτουριαρης, το αντιθετο μαλιστα θα ελεγα ότι ειμαι και πολυ αλανι περα απο ομορφαντρας..

 

Απλα αρνουμαι να σχολιασω σοβαρα το παρον thread γιατι είναι σαν να κανω αρμονικη και μορφολογικη αναλυση στο βας βας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα αρνουμαι να σχολιασω σοβαρα το παρον thread γιατι είναι σαν να κανω αρμονικη και μορφολογικη αναλυση στο βας βας....

Σε παρακαλώ, το "Βας Βας" έχει σαφείς επιρροές από Duane Allman και Eric Clapton...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου