Προς το περιεχόμενο

DIY Project: Noiz Midi Controller


Μανώλης Χναράκης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις είδα αλλα δεν προσεξα τα 4 outs...

 

ΠΟλυ ωραια....οταν εχω νεοτερα θα σας πω..αν και ξενερωσα που δε θα κανει καφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδιά προχωρείστε το project το θέλω το συντομότερο! ;D

αν είναι ειδικά όπως στο σχεδιάκι θα είναι πολύ power! ;D

Αυτό θα το αγοράζουμε θα το φτιάχνουμε πως θα το αποκτήσουμε τέλως πάντων?

Καλή ιδέα(δεν ξέρω αν είναι ακριβή)να έχει touchpad για πείραγμα σε κάνα εφέ/instrument στο synth!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πρώτα απ'όλα μαζεύουμε ιδέες όπου είναι και το πρώτο βασικό μέρος. Από τις ιδέες θα εξαρτηθεί η εσωτερική δομή του project. Δηλαδή εάν θα είναι ένα εννιαίο κομμάτι ή σπαστό σε modules.

 

Παράλληλα, περιμένουμε να μαζευτούν οι υπεύθυνοι σε κάθε τμήμα για να ξεκινήσει. Ειδικά αυτοί του software και αμέσως μετά αυτοί του hardware (ηλεκτρονική σχεδίαση).

 

Αφού είναι DIY, λογικά θα το φτειάχνουμε μόνοι μας.

Αυτό που θα παρέχει το "forum" θα είναι οι ανάλογες πληροφορίες, σχέδιο, πιθανό software ή πιθανό τον επεξεργαστή έτοιμο με το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Μανωλη να προσθεσω οτι θα ηταν ενδιαφερον η υπαρξη προγραμματιζομενου αισθητηρα/controller  κινησης , πχ κατι αντιστοιχο με το D-beam της roland.

 

 

νομιζω οτι το d beam ειναι μουφα, χωρις παρεξηγηση αν σε καποιους αρεσει .

 

μπραβο παιδια για την ορεξη .

warpie συγχρητηρια ωραιο project. ωραια η ιδεα της modular προσεγγισης σε επιπεδο controllers αν και δε καταλαβα πως ακριβως θα γινεται , αν θελω πχ να βαλω ενα slider με μεγαλη διαδρομη και αλλα χαρακτηριστικα της αντιστασης του ποτενσιομετρου δε θα πρεπει να αλλαξει και ο κωδικας ή εστω να παρεμβαλεται ενα κυκλωμα προσαρμογης ωστε να στελνει εντολη απο 0 - 127 ;  ελπιζω να καταλαβες τι ρωταω. δε ξερω ισως να ρωταω και βλακεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
αν θελω πχ να βαλω ενα slider με μεγαλη διαδρομη και αλλα χαρακτηριστικα της αντιστασης του ποτενσιομετρου δε θα πρεπει να αλλαξει και ο κωδικας ή εστω να παρεμβαλεται ενα κυκλωμα προσαρμογης ωστε να στελνει εντολη απο 0 - 127

 

Όσον αφορά το συγκεκριμένο project, θα γίνει προσπάθεια έτσι ώστε να μπορείς να βάλεις slider μεγαλύτερης ή μικρότερης διαδρομής χωρίς φασαρίες, αφού το υλικό για το οποίο μιλάς (fader) θα είναι στο panel και όχι στην main board. Ειδικά δε εάν αυτό το project καταλήξει να γίνει σε modules.

 

Σ'ευχαριστώ για την ιδέα. Σωστή και πραγματικά χρήσιμη όσον αφορά την σχεδίαση και τον προγραμματισμό της CPU.

 

Κάτσε όμως πρώτα να ξεκινήσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστω jack2,

 

βασικα η ιδεα ειναι οτι θα εχει female 24 balanced mini jacks (switched).

Οποτε μπορεις να συνδεεις ο,τι χρειαζεσε. Απο faders, pots, switches, etc. mexri sensors (ultrasonic, thermal, etc.). Απλα, θα πρεπει να ειναι σε range 0-5V.

 

Το mini jack ειναι balanced, οποτε εχεις στο ring +5V, tip Gnd kai sleeve το actual voltage value. Επισης ειναι switched για να αποφευγει βραχυκυκλωμα...

 

αν καταλαβα καλα, αυτο δε με ρωτησες?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα, θα πρεπει να ειναι σε range 0-5V.

 

 

 

ναι αυτη ηταν η απαντηση στην απορια μου. για να ειναι ομως σε αυτο το range θα πρεπει αναλογα με το ποτενσιομετρο να υπολογισουμε και να φτιαξουμε εναν διαιρετη τασης (χε χε με κανονες κιρκοφ και τετοια χε χε χε ζητω  το λυκειο και εκεινο το κιτρινο χοντρο βιβλιο ) ωστε να εξασφαλιζετε οτι το range θα ειναι 0-5 v .

προφανως λεω βλακειες διοτι αγνοω καποια πραματα .

μαλλον εκτροχιαζω την κουβεντα για το προτζεκτ . παρακαλω αγνοηστε με.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ειναι ομως σε αυτο το range θα πρεπει αναλογα με το ποτενσιομετρο να υπολογισουμε και να φτιαξουμε εναν διαιρετη τασης

 

αυτο θα γινοταν αν το φαδερ παρηγαγε ταση. πραγμα μαλλον δυσκολο. Τωρα το μονο που κανει ειναι να δεχεται μια ταση (σε οποιαδιποτε ρειντζ)  και να τη μεταβαλει απο 0 μεχρι το μαξιμουμ της τασης, αναλογα με τη τιμη του ρεζιστορ (φαδερ).

 

Το 0-127 γινεται στον κωδικα. Ο επεξεργαστης που χρησειμοποειω εχει 10 boits resolution οποτε το input του κανονικα ειναι απο 0 μεχρι 1023 (2^10). Επειδη ομως το MIDI protocol δεχεται μονο 7bit values (0-127, 2^7), πρεπει να κανεις scale apo 0-1023 σε 0-127. Οποτε χανεις resolution. Αυτο ειναι "οκ" σε faders, pots, etc αλλα οχι τοσο καλο με sensors. Για sensors θες full 10bit resolution. Αυτο ομωσ σημαινει οτι δε θα δουλευει σε standard MIDI devices. Για αυτο το λογο εχω 2 modes (MIDI standalone / OSC Host based).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παρακαλώ μην ξεφεύγουμε.

Εάν θέλετε να κάνετε συζήτηση για κάτι άλλο, παρακαλώ πολύ ανοίξτε άλλη ενότητα.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια σε όλους και μακάρι να γίνει όσο πιό γρήγορα γίνεται αυτό το κουτί. Αλήθεια το θέλω ::)

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις.

Γίνεται να στείλω την ακόλουθη σειρά εντολών midi με το πάτημα ενός κουμπιού ?

system exlusive-αλλαγή ρυθμού-αλλαγή ήχου-αραβική κλίμακα

 

Θα υποστηρίζει όργανα εκτός roland ? για παράδειγμα yamaha tyros,ketron vega,korg pa1x,exr-gr5,d-50 ταυτόχρονα ?

 

Θα μπορώ να στείλω με το πάτημα ενός κουμπιού κλίμακα (όχι αραβική) αλλά με εντελώς δικό μου ξεκούρδισμα σε διαφορετικά όργανα ? Δηλαδή δύο διαφορετικές κλίμακες σε δύο διαφορετικά όργανα διαφορετικής μάρκας.

 

Θα έχει μνήμες που θα μπορώ να αποθηκεύω τα δικά μου setup ή πως θα δουλεύει ?

 

Αυτό που βάλατε στο σχήμα θα είναι το κανονικό ?

 

Η ετοιμασία θα γίνεται πάνω στο μηχάνημα ή από Η/Υ ?

 

Πότε θα είναι έτοιμο και πόσο θα κοστίζει ?

 

Και κάτι βασικό για μένα.

Εγώ για παράδειγμα δεν έχω σχέση με ηλεκτρονικά, κολητήρια κλπ. Πως θα το φτειάξω ? ???

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

mic (exr-gr5 special edition)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου