Προς το περιεχόμενο

Κελυφος Τυμπανου-αλλαγη περιβληματος


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το προβλημα - το πλαστικο περιβλημα

Η Λυση -η αφαιρεση του και βαψιμο.

 

Λοιπον η αφαιρεση του πλαστικου ειναι για επιμονους ανθρωπους που θα χρειαστουν 1-2 ωρες για να το ξεπετσιασουν.Ειναι απιστευτα καλα κολλημενο.Διαλυτικο δεν ειχα, με το πιστολακι η κολλα δεν ελεγε να μαλακωσει οποτε τραβα-τραβα, σιγα-σιγα,το εβγαλα.

 

Δεν ειναι ευκολο και μερικες φλιδες βγηκαν με το πλαστικο,αλλα ηταν μικρο το κακο.Δειτε το κελυφος γυμνο.

 

Και μια συγκριση πριν-μετα.

 

Μετα την αφαιρεση πηρα γυαλοχαρτο ψιλο ομως και εκατσα ελαφρα ελαφρα και ετριβα,ετριβα,ετριβα και...

 

Μια χαρα ο κοθρος.Για να εχω ησυχη την συνειδηση μπυ καλυψα τα bearing edges kai το λογοτυπο με ταινια μιας και σε λιγο θα περνουσα το πρωτο χερι βερνικι(σκουρο γυαλιστερο)

 

 

Και αμεσως μετα περασα το πρωτο χερι βερνικι(σημειωνω οτι θα περναω ενα χερι καθε μερα για 7 ημερες και στα ενδιαμεσα με ενα πολυ απαλο γυαλοχαρτο θα τριβω πριν το νεο χερι.θελει 14-18 ωρες το βερνικι για να στεγνωσει και να ξαναδουλευτει)

 

Εχω δουλεια ακομα, αλλα τα πραγματα ειναι ενθαρυντικα.και ο ηχος θα αλλαξει και αυτο θα ειναι ενδιαφερον.

Ειδωμεν.

Αν εχετε να προσθεσετε , σχολιασετε για το καλυτερο παρακαλω :)

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή προσπάθεια απλά η κόλλα δύσκολα βγαίνει γιατί εισχωρεί μέσα στις ίνες του ξύλου. Ποστάρισε φωτογραφίες όταν το λουστράρεις και το βερνικώσεις. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαινει δυσκολα η κολλα, αλλα βγαινει.Με ενα καλο διαλυτικο ολα τα περιβληματα βγηκαν και ειδη προχωραω στο 3ο χερι.Περναω βερνικι, το αφηνω 24 ωρες, το τριβω ελαφρα με λεπτο γυαλοχαρτο και ξανα απο την αρχη.θα ηταν ποιο ευκολο να παω σε εναν φιλο ξυλουργο η να αγορασω φανταιζι καλυματα αλλα ηθελα καταπιαστω με κατι που δεν εχω ξανακανει.Παντως οσο προχωραει το project τοσο καλυτερα παει.

Θα ξαναποσταρω φωτο οταν τα ολοκληρωσω.

Μια ερωτηση μονο.Το βερνικι ειναι αποχρωση καστανιας(σκουρο).Το αποτελεσμα που θελω να πετυχω ειναι σκουρο χρωμα με Παρα πολυ λαμψη.Σκεφτομαι μετα το 5ο χερι να κανω τα 3 τελευταια με αχρωμο γυαλιστερο βερνικι για να αστραφτουν.Σαν κατι κιθαρες gibson les paul που βγαζουν ματι απο την γυαλαδα ;D

σκεφτεστε κατι καλυτερο?

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι καλά το πας! Απλά όταν επιτύχεις τον επιθυμητό τόνο σκουρότητας βάλε διάφανο γυαλιστερό βερνίκι. Όσο περισσότερες στρώσεις τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις με κριτήριο σύγκρισης τα λακαριστά φινιρίσματα τυμπάνων.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά και μόνο:

1. Πόσα φύλλα είναι η Rokstar;

2. Σκέφτηκες να τα περάσεις μόνο λάδι;

3. Ποιο ήταν το πρόβλημα;'Ηχος ή δε σου άρεσε η απόχρωση;

4. Αφού έβγαλες το κέλυφος, γνωρίζεις ότι θα ανοίξει ο ήχος της και θα πριμάρει, καθώς θα έχεις και περισσότερες αρμονικές έτσι; 

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε rockdrum.

Αν δεν κανω λαθος αποτελουνται απο 7 φυλλα.

Λαδι αν εννοεις προστατευτικο ξυλου περασα 2 χερια.Ηθελα ομως βερνικι σε χρωμα καστανιας μιας και αυτο ειχα αρχικα σαν εικονα στο μυαλο μου και να πω την αληθεια μετα το 3ο χερι το αποτελεσμα με αποζημειωνει με το παραπανω.Εχω αλλα 2 χερια βερνικι καστανιας και μετα 2-3 χερια γυαλιστικο αχρωμο.

Προβλημα δεν ειχα τουλαχιστον με τον ηχο, ποιο πολυ με την εμφανιση μιας και το περιβλημα ειχε παρουσιασει φουσκαλες και γδαρσιματα(τα καημενα εχουν κανει πανω απο 40 live και πολλα απο αυτα κοντα σε θαλασσα και αμμο λογω νησιου).Θεμα αισθητικης και ανανεωσης ηταν η αιτια και διαθεση πειραματισμου. ;D

Γνωριζω οτι θα ανοιξει ο ηχος και να σου την αληθεια ανυπομονω να τα ακουσω.Φορανε pinstripes batter-diplomat resonant.Και μιας και τα λεμε σκεφτομαι μετα απο ακουστικη δοκιμη να παω σε ambassadors.Με κουρασανε τα pins πολυ "μουντιλα " για τα τωρινα μου γουστα.Βλεποντας που παει ο ηχος και κανοντας.

 

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια και παλι

 

Αυτη την φορα μπορω να πω πως τελειωσα την οπτικοακουστικη μεταλλαξη των τυμπανων.

 

Δυστυχως οι φωτογραφιες ειναι απο κινητο 3.2 και 5 mpixels , αλλα μια ιδεα θα παρετε.

Τι περασαν τα τυμπανια μου?Λοιπον 4 χερια βερνικι σε χρωμα καστανιας και 2 χερια γυαλιστικο αχρωμο.

Οπτικα μου αρεσουν (βγηκε πολυ κοντα με οτι σκεφτομουν).Δεν ειναι σαν αυτα που βλεπω στο modern drummer , αλλα ειναι ρε παιδι μου τσιλικα 8)

Ηχητικη εκπληξη

Ο ηχος ανοιξε τοσο ωστε(στρογγυλεψε να τολεγα?) και με εφτιαξε.Ανοιξε το αυτι μου και με τα pinstripes να ακουγονται ποιο ζεστα.Δεν μπουκωνει, καπως ετσι.

 

Ακολουθει ντοκομεντο

tomracked.jpg

bassdrum1.jpg

bassdrum2.jpg

fltom1.jpg

fltom2.jpg

fltom3.jpg

set3.jpg

tom10.jpg

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου