Προς το περιεχόμενο

Κελυφος Τυμπανου-αλλαγη περιβληματος


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άψογος!Πολύ φυσικό και γήινο χρώμα.Προδιαθέτει και αντίστοιχα το παίξιμο σου.Πάρα πολύ όμορφα.Έβαλες και την σφραγίδα σου. :)

Αν είναι να έχει αλλάξει και προς το καλύτερο ο ήχος τους τότε ψήνομαι να το κάνω και γω κάποια στιγμή στα δικά μου. :P

Να γίνω όμως έστω ελάχιστα καλύτερος στο παίξιμο και μετά βλέπω. ;D :P

Μπράβο και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, μπράβο και ΞΑΝΑ-ΜΠΡΑΒΟ!

 

Όταν ξεκίνησες το θέμα, είπα να σου προτείνω (αλλά είχες ήδη αρχίσει το ριστόρινγκ...) sealer, και grain filler, και τρίψιμο με βρεγμένο ντουκόχαρτο, και κόντρα-τρίψιμο με ξανα-βρεγμένο ντουκόχαρτο, και μετά βερνίκι και πάλι βερνίκι, και δε συμαζέυεται, γιατί το ξύλο αυτό είναι πορώδες και πρέπει να πρώτα "γεμίσει" για να γίνει καθρέφτης, και τέλος πάντων εγώ έτσι έκανα με μια παλιά Ludwig και μου βγήκε αστέρι, και τελικά... ΜΠΟΥΡΔΕΣ! (μπούλσιτ, επί το αγγλοσαξωνικότερον) 

 

Μια χαρά έγινε η ροκστάρ σου, γήινη, όπως είπε κι ο simow, χωρίς πολλά-πολλά, ένα σετ που σου λεει 'κοπάνα με' και μην την πολυψάχνεις.

 

Μόνο για το αν άνοιξε ο ήχος διατηρώ τις αμφιβολίες μου (το 'χουν παρακάνει με το hype για τα λουστραρισμένα τύμπανα, μια χαρά ακούγονται τα ντυτά, και να 'ρθει να μου πει κάποιος ότι δεν του αρέσει ο 70's ήχος του Paice ή του Bonham και o - οποιασδήποτε δεκαετίας - ήχος του Buddy Rich... όχι, να 'ρθει!), αλλά δεν παίρνω και όρκο στα ιερά νερά της Στύγας...

 

Δεν θυμάμαι, σου είπα μπράβο;  ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος....Πολυ καλη η παρεμβαση....Πρεπει να ειναι η πρωτη φορα που μιλαμε στο forum για mods σε drums, και νοιωθω βαθυτατα συγκινημενος.... ;D ;D

 

Ευγε....(εγω παντως δεν θα το επιχειρουσα.... ;) )

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Καλά το αποτέλεσμα, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό!δίνει άλλη αίσθηση!Παρα πολύ καλή δουλειά!

Μπράβο, για την υπομονή και την επιμονή σου! Θα ήταν πολύ χρήσιμο για τους υπόλοιπους να γράψεις λίγο πιο αναλυτικά κάθε βήμα (πχ ξεφλουδίζουμε την rockstar με το τάδε διαλυτικό, περνάμε το τάδε βερνίκι....κάτι σαν συνταγή δλδ :P), έτσι ώστε να γίνει άλλος ένας καλός οδηγός για το forum!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπαγασες με ανεβασατε.

ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια.ο κοπος μου επιβραβευτηκε.

Θα βαλω σε μια σειρα την ολη διαδικασια(υλικα,τροπους,χρονους) και θα τα παραθεσω, αν και μπορει ο καθενας να φτασει σε καποιο αποτελεσμα με αλλον δρομο.

οσον για τον ηχο φιλε Χαρη, το "ανοιγμα" που λεμε ειναι οντως πραγματικοτητα σε λογικα πλαισια παντα.Εχοντας τα τυμπανα 5 χρονια, καταλαβα αλλαγη στον ηχο.Δεν συζηταω για δραματικη αλλαγη, ουτε εγιναν απο Mahogany σε birch, αλλα κατι εγινε εκει. :o

 

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό είπα ότι δεν παίρνω και όρκο (και καλά θα είχα κάνει να μην εκφέρω γνώμη για ένα σετ που δεν έχω ακούσει...).

Είναι πολύ πιθανό να άνοιξε ο ήχος, απλά ήθελα να κάνω μια αναφορά στο γεγονός ότι αυτή η ιστορία με τα βερνικωμένα-βέρσους-ντυτά τύμπανα, και το πόσο περισσότερο ζωντανά είναι τα πρώτα, είναι λίγο υπερβολική (και μπορεί να σε αυθυποβάλλει). Αλλά αφού έχεις το σετ 5 χρόνια είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις καλά, και παίρνω πίσω τις αμφιβολίες μου πάραυτα!

 

Και τώρα θέλουμε κι άλλες, πιο πανοραμικές φωτογραφίες, με το σετ στημένο, και με καλύτερη μηχανή, και ει δυνατόν όχι στην κουζίνα αλλά σε stage με φώτα και marshall stacks από πίσω και άλλα τέτοια ωραία! ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μπραβο και απο εμενα φιλε kid γαι την προσπαθεια και το εξαιρετικο αποτελεσμα.Εγω θα ηθελα να ρωτησω εσενα και βεβαιως οποιον αλλο ξερει,αν εχεις πληροφοριες για την διαδικασια που χρειαζεται για αλλαγη χρωματος σε τυμπανα που ειναι βαμενα με λακα και οχι απλα καλυμενα με πλαστικο.εχω ενα sonor jungle set και θελω μεσα στο καλοκαιρι να προσπαθησω να βαψω.απλα ειναι κριμα να παω στο ψαξιμο χωρις καποιον "οδηγο" και να κανω μαλακια (που θα την κανω). 

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λάκα δύσκολα θα επέμβεις εκτός και αν βάψεις πάνω στο υπάρχον χρώμα. Ο λόγος είναι ότι κατά τη διαδικασία βαφής με λάκα εισχωρεί στους πόρους του ξύλου χρώμα και δύσκολα βγαίνει. Θα χρειαστεί πολύ τρίψιμο σε σχέση με αυτό κατά την απομάκρυνση της κόλλας από πλαστική επικάλυψη όπως έκανε ο kid. Δες αυτό

http://en.allexperts.com/q/Drums-Percussion-648/Removing-Lacquer-finish-Refinishing-1.htm

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου