Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με M-AUDIO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι; Πάντα τις έχετε ανοιχτές τις κάρτες; Να υπενθυμίσω ότι δεν είναι για γενικής χρήσεως οι συγκεκριμένες, οπότε το κόβω και λογικό να τα βρίσκουν σκούρα οι drivers τους με ορισμένες εφαρμογές, καθώς δεν είναι και αυτός ο λόγος που έχουν γραφεί.

Πχ εγώ τη δικιά μου την ανάβω μόνο όταν "μουσικόνομαι" και στα υπόλοιπα χρησιμοποιώ την onboard!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ρωτήσω κάτι; Πάντα τις έχετε ανοιχτές τις κάρτες; Να υπενθυμίσω ότι δεν είναι για γενικής χρήσεως οι συγκεκριμένες, οπότε το κόβω και λογικό να τα βρίσκουν σκούρα οι drivers τους με ορισμένες εφαρμογές, καθώς δεν είναι και αυτός ο λόγος που έχουν γραφεί.

Πχ εγώ τη δικιά μου την ανάβω μόνο όταν "μουσικόνομαι" και στα υπόλοιπα χρησιμοποιώ την onboard!

 

Και κάθε πότε βρε παιδί εσένα σου μουσικόνεται (η διάθεση εννοώ!) ? ;D ;D ;D

 

Πάντως δίκιο έχεις, εγώ απλά συμβιβάστηκα με το πρόβλημα καθώς την ήθελα συνέχεια

ανοικτή και προφανώς δεν με πείραζε το να την κλείνω όποτε χρειάζεται.

 

Σαφέστατα οι κάρτες ευτές έχουν ένα πιο επαγγελματικό προσανατολισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο φίλος ενδιαφερθεί να αγοράσει PCI κάρτα firewire controller, θα έρθει στην θέση μου να ψάξει. Σε όλα τα κομπιουτερομάγαζα που έψαξα στην Ελλάδα, μόνο στο πλαίσιο βρήκα ότι το τσίπσετ είναι VIA, όλες οι υπόλοιπες υλοποιήσεις που βρήκα δεν αναφέρουν τσίπσετ, ούτε σε όσες μάρκες βρήκα λέγαν κάτι στο επίσημο site τους.

Να παρακαλέσω αν κάποιος αγόρασε πρόσφατα σχετικά να το αναφέρει εδώ ότι ο τάδε controller φοράει texas instruments τσίπσετ; (ή μήπως να το άνοιγα σε καινούριο θέμα για να είναι πιο εύκολο στην αναζήτηση;)

 

Υ.Γ.: αναφέρομαι μόνο σε pci firewire και combo usb/firewire controlers,καθώς δεν έχει νόημα για μένα pci express ή ενσωματωμένη στην μητρική υλοποίηση.

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο φίλος ενδιαφερθεί να αγοράσει PCI κάρτα firewire controller, θα έρθει στην θέση μου να ψάξει. Σε όλα τα κομπιουτερομάγαζα που έψαξα στην Ελλάδα, μόνο στο πλαίσιο βρήκα ότι το τσίπσετ είναι VIA, όλες οι υπόλοιπες υλοποιήσεις που βρήκα δεν αναφέρουν τσίπσετ, ούτε σε όσες μάρκες βρήκα λέγαν κάτι στο επίσημο site τους.

Να παρακαλέσω αν κάποιος αγόρασε πρόσφατα σχετικά να το αναφέρει εδώ ότι ο τάδε controller φοράει texas instruments τσίπσετ; (ή μήπως να το άνοιγα σε καινούριο θέμα για να είναι πιο εύκολο στην αναζήτηση;)

 

Υ.Γ.: αναφέρομαι μόνο σε pci firewire και combo usb/firewire controlers,καθώς δεν έχει νόημα για μένα pci express ή ενσωματωμένη στην μητρική υλοποίηση.

 

Ελίνα γύρω στα 50€..Είναι ο αντιπρόσωπος των προιόντων της m-audio.

 

www.elina.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά θεωρώ κοροϊδία 50 ευρώ για ένα απλό controller, με άλλα τόσα παίρνω ολοκαίνουρια motherboardτελευταίας τεχνολογίας με ενσωματωμένο τσίπσετ T.I.

 

Επίσης κάπου διάβασα ότι αρκεί να περαστούν οι εγγενείς drivers των windows οι οποίοι είναι T.I, ξέρει κάποιος;

 

Υ.Γ. Ζητώ συγγνώμη αν έχω χαλάσει το thread του quintiplet, απλώς το θεωρώ άμεσα συνδεδεμενο ως προς την πρακτική οδό των λύσεων που προτάθηκαν

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά θεωρώ κοροϊδία 50 ευρώ για ένα απλό controller, με άλλα τόσα παίρνω ολοκαίνουρια motherboardτελευταίας τεχνολογίας με ενσωματωμένο τσίπσετ T.I.

 

Κάντο!  ;)

 

Απλά εγώ την μητρική μου πχ την πήρα εξαρχής με TI chip ώστε να μην έχω προβλήματα...

Κάποιος όμως που δεν το είχε προβλέψει από πριν και έχει δώσει 120-130 ευρώ για μια καλή

μητρική τότε είναι λίγο δύσκολο να τα ξανασκάσει...

 

Και γενικά υπάρχουν controller και controllers..Δεν είναι όλα τα chipάκια ίδια αλλά

ας μην επεκταθούμε και σε αυτό το θέμα.

 

Πάντως οι συγκεκριμένοι controllers από την Ελίνα πιστεύω ότι ναι μεν σου εξασφαλίζουν

την σταθερότητα αλλά τελικά μια κάρτα των 200 ευρώ την πληρώνεις 250 ώστε

απλά να δουλεύει...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι controllers που διαθέτει η Elina δεν είναι της Μ-Audio αλλά της εταιρείας Unibrain η οποία είναι ο εφευρέτης του firewire. Οι κάρτες αυτές είναι εγγυημένο ότι λειτουργούν σωστά και αξίζουν τα λεφτά τους, διότι έρχονται από την πηγή. Ασφαλώς, έχουν το τσιπάκι της TI.

 

Ο ισχυρισμός ότι με 100 ευρώ μπορείς να πάρει motherboard τελευταίας τεχνολογίας που να έχει ενσωματωμένη firewire με τσιπάκι της TI, είναι απλώς αναληθής και δεν πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν στη συζήτηση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το λέτε πάω να πάρω τέτοιο mobo, μιας και στον παλιό τα ψιλοφτύνει ( και αν βρω τέτοιο θα σφυρίξω κλέφτικα! ) :D ;D ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν είναι της m-audio είναι της unibrain το chip (κακή διατύπωση...)

όπως και τα καλώδια fw που έχει η Ελίνα και αυτά πάλι της unibrain είναι

από τα οποία έχω και εγώ πάρει...

 

Εμένα πάντως το mobo μου έκανε >120 ευρώ (Asus M2N-SLI Deluxe)

ώστε να έχει τσιπάκι ΤΙ.

 

Με 50 λίιιιιγο δύσκολο  ;D ;D ;D

 

@quintiplet Δοκίμασες να αλλάξεις καλώδιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο ισχυρισμός ότι με 100 ευρώ μπορείς να πάρει motherboard τελευταίας τεχνολογίας που να έχει ενσωματωμένη firewire με τσιπάκι της TI, είναι απλώς αναληθής και δεν πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν στη συζήτηση.

 

Wow!, επειδή γνωρίζω πώς ξέρεις από υπολογιστές και χωρίς καμία διάθεση προσωπικής αντιπαράθεσης, η best seller μητρική των τελευταίων μηνών παντού, σε Ελλάδα και κόσμο, abit ip35 pro, όπως και η απλή abit ip35, φοράει το Texas Instruments TSB43AB22A τσίπσετ στον εσωτερικό της firewire controller.

 

θα με χαροποιούσε ένα edit στο ότι τα λεγόμενά μου είναι αναληθή.

 

Αν τώρα η συζήτηση πάει σε τσίπσετ 35 ή 38 και κατά πόσο το 35 είναι τελευταία τεχνολογία, απλά δεν με ενδιαφέρει μια τέτοια συζήτηση και σίγουρα δε θα την κάνω εδώ.

 

Εντελώς μα εντελώς φιλικά :)

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου