Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με M-AUDIO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα με χαροποιούσε ένα edit στο ότι τα λεγόμενά μου είναι αναληθή.

 

Η P35, όπως έχω αναφέρει πριν πολλούς μήνες, είναι προβληματικό κομάτι διότι έχει περίεργα προβλήματα με την κάρτα Ethernet που περιλαμβάνει - και είναι ευρύτατα γνωστό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγγνώμη αλλά πώς η αναφορά σου σε ένα post μηνών ότι η p35 (δεν κατάλαβα τι εννοείς την abit την απλή ή το τσίπσετ, και αν εννοείς την απλή ισχύει και για την pro?) έχει πρόβλημα με την ethernet κάρτα (που στην τελική δεν θα έπρεπε να απασχολεί ένα daw pc για home χρήση, σε αντίθεση με τον firewire controller) βγάζει αναληθή τα λεγόμενά μου ότι με 100 ευρώ αγοράζεις  μητρική κάρτα τελευταίας τεχνολογίας με firewire Τ.Ι ;  :-\

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει φίλε μου, δεν υπάρχει λόγος να το παίρνεις τόσο πατριωτικά το θέμα. Υπαινίχτηκες ότι είναι ίσως περιττό να δώσει κανείς 50 ευρώ για μία καλή κάρτα Firewire, επί της βάσεως ότι υπάρχουν motherboards που με τα διπλάσια χρήματα τα έχουν όλα (και συμφέρουν). Εγώ διαφωνώ με αυτή τη δήλωση και το μόνο παράδειγμα που μου αναφέρεις είναι ένα (ούτε καν δύο) motherboards που γνωρίζω ότι είναι προβληματικό.

 

Αν είναι τόσο σημαντικό για εσένα, παραδέχομαι ότι μπορείς να πάρεις ένα motherboard στα 100 ευρώ με το επιθυμητό firewire chipset, αλλά αυτό δε νομίζω ότι αλλάζει την ουσία της διαφωνίας μας καθότι προφανώς υπάρχουν ποιοτικά στοιχεία που δεν συνυπολογίζεις.

 

Και για να το πούμε σε πιο απλά ελληνικά, να μας καταλαβαίνουν και οι ακροατές μας, η κάρτα της Unibrain είναι καλύτερη επιλογή από ότι η οποιαδήποτε ενσωματωμένη κάρτα, ακόμη και αν το motherboard κάνει 250 ευρώ.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση ότι τα προβλήματα των μητρικών που φοράνε chipset P35 είναι "κουσούρι" της Asus κυρίως, μιας και οι μητρικές σειράς P5K όντως έχουν πολλά θέματα.

 

Σε υλοποιήσεις άλλων εταιριών με P35 δεν έχω δει προβλήματα, τουλάχιστον όχι προβλήματα που παραμένουν άλυτα μετά από ένα απλό BIOS update. Συγκεκριμένα, οι Abit IP35 Pro, Gigabyte P35-DS4 και MSI P35-Neo2 που έχω δουλέψει ήταν μια χαρά και μάλιστα, μόνο η MSI ήθελε οπωσδήποτε BIOS update για να παίξει σωστά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει πρόβλημα με την ethernet κάρτα (που στην τελική δεν θα έπρεπε να απασχολεί ένα daw pc για home χρήση, σε αντίθεση με τον firewire controller)

 

Και πώς θα ανεβάζεις τα clipάκια σου στο noiz να τα ακούμε?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο ισχυρισμός ότι με 100 ευρώ μπορείς να πάρει motherboard τελευταίας τεχνολογίας που να έχει ενσωματωμένη firewire με τσιπάκι της TI, είναι απλώς αναληθής και δεν πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν στη συζήτηση.

 

 

Αν είναι τόσο σημαντικό για εσένα, παραδέχομαι ότι μπορείς να πάρεις ένα motherboard στα 100 ευρώ με το επιθυμητό firewire chipset,

 

 

Χαίρομαι για την απάντησή σου, Wow!. Δεν είναι πατριωτισμός, πρέπει να καταλάβεις ότι είναι τουλάχιστον άκομψο όταν ένας μοντουλάτορας που έχει πάνω από 3500 posts λέει αναληθώς  ;) για κάποιον σαν εμένα με 40 posts να  παίρνουν οι άλλοι υπόψιν τα λεγόμενά μου ως αναληθή, όταν μιλάω συγκροτημένα, με παραδείγματα και τον ακριβή τύπο του τσίπσετ.

Εγώ πουθενά δεν διαφώνησα στο ότι η unibrain είναι η καλύτερη (δεν τέθηκε καν η ερώτηση), απλά δεν έχω γνώμη και εξακολουθώ να θεωρώ δυσανάλογα πολλά τα λεφτά για τον συγκεκριμένο controller, ειδικά όταν το αρχικό post κάνει λόγο για την firewire solo που κάνει 195 ευρώ. Τα πάντα είναι σχετικά .

 

Πάντα φιλικά

 

Υ.Γ: Theoniki (άλλαξε το φύλο στο προφίλ σου  ;D) , αυτό γίνεται από ένα δεύτερο pc/νετ καφέ ή ένα σκληρό δίσκο άλλο από αυτόν του dedicated daw pc σου. Αν υπήρχε και η έμπνευση, οι γνώσεις και ο χρόνος... ;D ;D ;D 

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ: Theoniki άλλαξε το φύλο στο προφίλ σου  ;D

 

Χμμμ.... ::) Λίγο δύσκολο...

 

Τώρα να μου πεις γιατί δεν αλλάζω το nickname μου...

Αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πριν μερικά χρόνια είχα το ίδιο πρόβλημα

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1430.0

 

Πήρα την κάρτα controller με chip T.I. της UNIBRAIN 400/800 από εδώ

 

http://www.mgmanager.gr/browse.asp?sub=30

 

Τότε είχα πάρει την ακριβότερη που υπήρχε τότε (έχει χρώμα πράσινο), η οποία απλά υποστηρίζει και ταχύτητα 800, πράγμα περιττό βέβαια αν δουλεύεις με windows. Και η οποία δουλεύει άψογα μέχρι τώρα με την FIREFACE 800

Το αναφέρω απλά γιατί η τιμή της που είχε τότε στο συγκεκριμένο μαγαζί ήταν πολύ πιο κάτω από την τιμή της ΕΛΙΝΑΣ. Την είχα πάρει 28 euro την ίδια στιγμή που στην ΕΛΙΝΑ έκανε 45+φπα. Τώρα από ότι βλέπω στο site υπάρχει μόνο η φθηνότερη 400 (μπλε) UNIBRAIN η οποία είναι μια χαρά για τα windows. Δεν κάνω διαφήμηση απλά τσεκάρετε το προς όφελος της τσέπης σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@quintiplet Δοκίμασες να αλλάξεις καλώδιο???

 

Καλώδιο Firewire? Όχι. Λες να σωθώ με κάτι τόσο απλό?

 

Εγώ πάντως στο laptop μου (παρόλο που και αυτό έχει TI chip πάνω)

είχα προβλήματα (συνεχείς αποσυνδέσεις) τα οποία έλυσα βάζοντας

απλά άλλο καλώδιο...Βέβαια το καλώδιο που έβαλα ήταν πολύ

φθηνότερο του πρώτου.... :o

 

Άβυσσος η ψυχή των firewire συνδέσεων πάντως ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου