Προς το περιεχόμενο

AC15: stock μεγάφωνο --> eminence TONKER (Και bonus ήχοι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βασικότερο μάθημα που πήρα από όλη την ιστορία είναι ότι χρειάζομαι ένα καλύτερο μικρόφωνο

 

ΑΚΡΙΒΩΣ... :) :) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα, thanx harilatron για τις πρωινές A/B/C/D/E δοκιμασίες.

Λοιπόν ,αφού βασικά επισημάνουμε ότι το πρώτο που άκουσα ήταν το υπέροχο hi cut "πέπλο" του μικροφώνου(δεν είναι καθόλου κακό μικρόφωνο, απλά η λήψη του αλλάζει δραματικά σε μεγάλες εντάσεις και δυναμικά παιξίματα και το έχω χρησιμοποιήσει για ηχογράφηση σε καμπάνα τρομπονιού και ως under mic για ταμπούρο),

προχωράμε στα αποτελέσματα του test.

1o σύστημα ακρόασης: windows media player- on board κάρτα ήχου laptop- headphones AKG 240 studio- αυτιά ziggy 440(μετά από 1 διπλό espresso)

-clean: Vox stock/ Rivera/ Vox tonker /champion / direct

-fuzzed: Vox stock/ Vox tonker /Rivera / direct/ champion(μάλλον έχει πάρει διαζύγιο με το fuzz ή φταίει η    καμπίνα του)

 

2ο σύστημα ακρόασης: magix samplitude- motu 24 i/o- dynaudio BM 15A monitors- αυτιά ziggy 440( μετά από 3 διπλούς espresso και τηλεφώνημα από eurobank για χρωστούμενες δόσεις)

Εδώ παρενέβην λίγο ανοίγοντας  με το Eq του samplitude ελαφρά τα ψηλά(1 dB) με κεντρική συχνότητα τα    13 kHz και πολύ φαρδύ Q, ίσα-ίσα για να εξισορροπίσω την κατα την γνώμη μου απώλεια ευκρίνιας λόγω χρήσης του συγκεκριμένου μικροφώνου.

 

-clean: Rivera/ Vox stock/ Vox tonker/ champion/ direct

-fuzzed: Vox stock/ Rivera/ Vox tonker/ direct/ champion

 

Γενικά να πω ότι ο Rivera πρέπει να είναι μαγικός αν ανοίξεις το volume ,το fuzz μαζί του δεν ακουγόταν τόσο σαν fuzz αλλά ήταν και πάλι πολύ ωραίο και ότι το ηχείο που έχει ο Vox από τη μάνα του μου άρεσε λίγο περισσότερο αλλά αυτά είναι τα brit γούστα μου...

 

τέλος μου άρεσαν και τα θεματάκια που διάλεξες να παίξεις Harilatron (παίζει κι αυτό ρόλο στα rest)

 

αυτά εν ολίγοις,    cheers ;)

 

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εύγε νέε μου!

Πολύ καλοστημένο συγκριτικό τεστ.

Βέβαια εδώ συγκρίνουμε μήλα με αχλάδια, αλλά είναι πολύ χρήσιμο στο να καταλάβει κανείς τις διαφορές που προκύπτουν παίζοντας με τα μεγάφωνα.

 

Εγώ εκτιμώ τα Eminence καθώς είναι συνήθως πιό ισορροπημένα και πιό κοντά στον ήχο της κιθάρας. Και σ' αυτή την περίπτωση ο συνδυασμός VOX Tonker 8Ω με κέρδισε.

 

Ολοι οι ήχοι πάντως είναι χρήσιμοι σε δεδομένη στιγμή και ύφος.

Απλά αυτή η καμπινούλα του Champ μάλλον έγκυος μου κάνει...

Μόνο χαμηλομεσαία και βουητό έχει και δεν θα "καθάριζε" εύκολα σε μια ενορχήστρωση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο τεστάκι harilatron.. Η ουσία κυρίως είναι στο να καταλάβουμε τις διαφορές ανάμεσα σε vox stock και tonker και τα άλλα απλά θεωρώ ότι τα έβαλες ως bonus (λόγω των ζητημάτων που προανέφερες με τον rivera).

Για τον champion δε, sorry αλλά νομίζω ότι είναι εκτός συναγωνισμού. Είναι πολύ μουντός για να γίνει οποιαδήποτε αναφορά..

 

Επομένως, κρίνοντας μόνο τις δύο εκδοχές του vox , στα καθαρά προτιμώ το stock μεγάφωνο, όχι ως "ποιοτικά" καλύτερο, αλλά γιατί νομίζω ότι είναι πιο κοντά στον chiming ήχο της vox.

 

Στα βρώμικα, ιδανικά θα ήθελα κάτι ανάμεσα στις δύο εκδοχές (το οποίο θα μπορούσε να επιτευχθεί με eq), ωστόσο και εδώ θεωρώ ότι κάθε εκδοχή μπορεί να βρει τη χρήση της. Λέω δλδ ότι κανένα από τα δύο μεγάφωνα δεν μου ακούγεται "καλύτερο", αλλά είναι θέμα γούστου και εφαρμογής.

 

Έχω πάντως την εντύπωση, ότι σε full ενορχηστρώσεις το stock μεγάφωνο θα κάθεται πιο καλά ή πιο εύκολα αν θες. Θα σου αναφέρω ότι κάπου, κάποτε σε ένα περιβάλλον που είχα βρεθεί με πολλούς διαθέσιμους ενισχυτές, υπήρχε και ένας vox ac - 30, ο οποίος ήταν αρκετά κουραστικός στα αυτιά (για να παίζεις απλά), όμως στην ηχογράφηση καθόταν πολύ καλύτερα από όλους τους άλλους.. Απλά επειδή ανέφερες κάτι παρόμοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά thanks harilatron! Είχα μεγάλη απορία για το πως ακούγεται το tonker

στον εν λόγω ενισχυτή...Πάντως με κέρδισε το stock ηχείο και στα καθαρά και στα βρώμικα!  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου