Προς το περιεχόμενο

Τι γίνεται στο πλαίσιο? Φέρνουν μηχανήματα για Home Recording?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να βελτιωθεί η εξηπηρετηση γνωσεις εξιδικευση κλπ του πωλητή ναι...

 

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει επειδή δεν συμφέρει καμμία εταιρία να πληρώσει για να κάνει τζιμάνια πωλητές, απο τη στιγμή που ...γίνεται "δουλειά" με τους ήδη υπάρχοντες.

Ακόμη και πτυχία να αρχίσουν να ζητάνε, ό,τι σχολή και να έχεις τελειώσει, προτάσεις για αγορά κινητών ή συστημάτων ήχου δεν σου μαθαίνουν πουθενά. Είναι κάτι που εξελίσεται καθημερινά και πρέπει να γίνονται στους πωλητές σχετικά σεμινάρια κάθε μήνα (μην πώ κάθε βδομάδα) για να είναι πλήρως ενημερωμένοι.

 

Η κατάσταση που φαντάζεσαι φίλε Νίκο είναι τελείως ονειρική. Πέρα απο το ότι τις εταιρίες δεν τις συμφέρει να μορφώνουν/ενημερώνουν υπαλλήλους, δεν τις συμφέρει να πάρεις αυτό που χρειάζεσαι. Σκοπός είναι να σου δημιουργήσουν την ανάγκη για το καλύτερο => ακριβότερο για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος.

 

 

Και η ανεργία???Ποιος θα τους αποροφισει ολους αυτους ??? ??? ???

 

Ελπίζω να μην είμαι ο πρώτος που σου μιλάει για το γεγονός ότι οι υπολογιστές παίρνουν ολοένα και περισσότερες θέσεις εργασίας απο τους ανθρώπους και σε πλήγωσα...  :D  ;)

 

Να μάθουν να προγραμματίζουν/χειρίζονται τους υπολογιστές για να απορροφηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Το πλαίσιο συγκεκριμένα απο τους πωλητές του ζητάει να είναι:

 

*  Απόφοιτοι λυκείου

* Γνώση αγγλικής γλώσσας και γνώση χειρισμού Η/Υ

* Ηλικία έως 28 ετών (με εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις για τους                        άνδρες)

* Επικοινωνιακές ικανότητες και ευχάριστη προσωπικότητα

 

Αν με αυτά τα προσόντα πιστεύει κάποιος ότι ο πωλητής μπορεί να σου δώσει σωστές συμβουλές και να σε κατατοπίσει για αγορά κονσόλας, ηχείων, κάρτας ήχου, κινητού, υπολογιστή κλπ τότε..............

 

Δε λεω οτι οι πωλητες του πλαισιου, μια και αναφερεται συγκεκριμενα, ειναι οι απιστευτοι γνωστες, ουτε θελω να το υπερασπιστω, αλλα πριν την προσληψη γινεται 15ημερη εκπαιδευση πανω στο αντικειμενο που θα πουλανε, και μαθαινουν αρκετα με τα οποια θα ασχοληθουν... Το λεω απο προσωπικη εμπειρια...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λεω οτι οι πωλητες του πλαισιου, μια και αναφερεται συγκεκριμενα, ειναι οι απιστευτοι γνωστες, ουτε θελω να το υπερασπιστω, αλλα πριν την προσληψη γινεται 15ημερη εκπαιδευση πανω στο αντικειμενο που θα πουλανε, και μαθαινουν αρκετα με τα οποια θα ασχοληθουν... Το λεω απο προσωπικη εμπειρια...

 

Τους έχω δει και εγώ. Φοράνε και μπλουζάκι διαφορετικού χρώματος με τους υπόλοιπους το οποίο γράφει "εκπαιδεύομαι για σας".

Πιστεύεις ότι 15 μέρες εκπαίδευσης φτάνουνε για μια ξανθιά που έχει τελειώσει το λύκειο να μάθει να πουλάει υπολογιστές?

 

Θα σας πω περιστατικό το οποίο μου συνέβη όταν έστηνα το νέο μου pc και ήθελα μια κάρτα γραφικών. Παίρνω τηλέφωνο στο πλαίσιο συντάγματος να δω αν υπάρχει.

 

- Πλαίσο παρακαλώ.

- Γειά σας θα ενδιαφέρομαι για μια κάρτα γραφικών.

- Για κινητό τη θέλετε?

- (εδώ εκπλήσομαι και μπερδεύομαι και της λέω) ΝΑΙ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΟ.

- (παύση) για κινητό μου είπατε?

- Συγνώμη μπερδεύτηκα. Για υπολογιστή την θέλω.

- Δεν πειράζει συμβαίνουν αυτά. (φταίω κιόλας που δεν ήξερα και μπερδεύτηκα)

 

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε γιατί δεν εμπιστεύομαι τέτοιους και ψάχνω γνώμες και reviews χρηστών ΑΠΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει, δε λεω. Σιγουρα υπαρχουν τετοιοι. Αλλα αμα καποιος παει μονο και μονο για τα λεφτα, σιγουρα δε θα τον νοιαζει να μαθει τι πουλαει. Παντως, με οσα παιδια εχω μιλησει απο τμημα των υπολογιστων, ηταν μια χαρα ψαγμενα... Σιγουρα ο χρηστης που ξερει τι θελει δε θα βασιστει πανω τους, αλλα για καποιον που δε σκαμπαζει και πολλα πολλα, οι γνωσεις των πωλητων ειναι υπεραρκετες για να τον κατατοπισουν.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μπορεί να κατάλαβε κάρτα μνήμης η κοπέλα......

 

Μια χαρά κατάλαβε... Εκεί που λέω "παύση" ήταν η κλασική παύση αμηχανίας "έκανα γκάφα". Έτσι και αλλιώς δεν παίρνουν κάρτες μνήμης οι υπολογιστές. Ούτε η λέξη "γραφικών" μοιάζει με την λέξη "μνημης"...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(.... )αμα είναι να αγοράσεις κάτι μεγάλης αξίας δεν θα ακούσεις τον κάθε πωλητή ή ιδιοκτήτη καταστήματος οι οποίοι θα προσπαθήσουν να σου πλασάρουν κάτι το πολύ ακριβό.(............ )

 

Λαμπρούκο μου αυτο στο οποίο (δικαιολογημένα) αναφέρεσαι αφορά σχεδόν μονο τα super-markets κάθε είδους.

Σε κάθε χώρο υπάρχουν μαγαζάκια που παρέχουν εξειδικευμένες υπηρεσίες και -πιστεψε με - στα μαγαζάκια αυτά το να σου πουλήσουν το ακριβότερο δυνατό δεν είναι το ζητούμενο γιατί (μάλλον) δεν θα ξαναγυρίσεις αν έκανες τη λαθος αγορά.

Μην μπερδεύουμε τα super markets με τους ανθρώπους που εχουν στήσει μια μικρή εξειδικευμένη επιχείρηση γιατί γουσταρουν ουσιαστικα το αντικείμενο, όπως και να το κάνουμε άλλο ο Gruhn, κι άλλο το Musicians Friend. Άλλο το Coda Music κι άλλο ο Thomann...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μάθουν να προγραμματίζουν/χειρίζονται τους υπολογιστές για να απορροφηθούν.

 

Να λοιπόν πια είναι η λύση στην ανεργία... ;D ;D

ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα χαρακτηριστικό της νεο-ελληνικής κοινωνίας είναι ότι οι πολίτες γίνονται φορείς επώνυμων και αξιολογημένων ιδεολογιών... εν' αγνοία τους. Κυρίως, διότι δεν ήρθαν σε επαφή με τις ιδεολογίες που κομίζουν μέσα από επίσημα κανάλια σπουδής, αλλά κυρίως μέσα από διαδικασίες αναπαραγωγής φημολογίας - οπότε όχι απλά κομίζουν διάφορες ιδεολογίες, αλλά τις κομίζουν και ατελώς.

 

Κλασσικό παράδειγμα είναι η περίπτωση ενός συμπαθέστατου μέλους και καλού παιδιού, ο οποίος έχει καταπιεί αμάσητη όλη τη προπαγάνδα περί ανωτερότητος της ελληνικής φυλής και ενοχλείται κάθε φορά που κάποιος του θυμίζει ότι οι έλληνες είναι και ψιλομαλάκες - ιδεολογία ξεκάθαρα εθνικιστική και ακροδεξιά, αλλά αυτός αντιδρά με μένος κάθε φορά που κάποιος επιχειρεί να του προσάψει τέτοιο χαρακτηρισμό, μην μπορώντας να καταλάβει γιατί του το λένε. Απίστευτο, ε;

 

Παιδιά σαν το Λάμπρο, είναι θύματα μίας παρόμοιας διαδικασίας παραπληροφόρησης, με ιδεολογία που είναι επί της ουσίας της σκοταδιστικός αριστερισμός (you know, ελευθεροτυπία style...) και ο οποίος συνοψίζεται στο ότι "όλα όσα βλέπω τριγύρω μου είναι προϊόν ύποπτων διαδικασιών".

 

Θαυμάστε:

 

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει επειδή δεν συμφέρει καμμία εταιρία να πληρώσει για να κάνει τζιμάνια πωλητές, απο τη στιγμή που ...γίνεται "δουλειά" με τους ήδη υπάρχοντες.

 

Δηλαδή παραδέχεσαι ότι η δουλειά γίνεται; Και για ποιανού τη δουλειά λέμε; Τη δική σου ή τη δική τους; Για ποιο λόγο χρειάζονται τα "τζιμάνια" πωλητές; Για να μπορεί να ρωτάει ο καθένας όποια μαλακία θέλει και στο τέλος να κάνει αυτό που διάβασε στο pc magazine;

 

Ακόμη και πτυχία να αρχίσουν να ζητάνε, ό,τι σχολή και να έχεις τελειώσει, προτάσεις για αγορά κινητών ή συστημάτων ήχου δεν σου μαθαίνουν πουθενά. Είναι κάτι που εξελίσεται καθημερινά και πρέπει να γίνονται στους πωλητές σχετικά σεμινάρια κάθε μήνα (μην πώ κάθε βδομάδα) για να είναι πλήρως ενημερωμένοι.

 

Αφού δε σου το μαθαίνουν πουθενά, εσύ που το έμαθες; Και όχι μόνο εσύ, αλλά όλοι οι συνοικιακοί ιδιοκτήτες κομπιουτερομάγαζων οι οποίοι πουλάνε "γνώσεις" και "γνώμες" εδώ και είκοσι χρόνια; Τα σεμινάρια πως ξέρεις ότι δεν γίνονται; Εγώ ο ίδιος έχω δει πολλές φορές ομάδες εκπαιδευομένων τεχνικών να μπαίνουν και να κάθονται κανονικά σε θρανία στο πλαίσιο της μεταμόρφωσης - πως ξέρεις ότι δεν γίνεται το ίδιο με τους πωλητές;

 

Πέρα απο το ότι τις εταιρίες δεν τις συμφέρει να μορφώνουν/ενημερώνουν υπαλλήλους, δεν τις συμφέρει να πάρεις αυτό που χρειάζεσαι.

 

Όχι βέβαια, τις εταιρείες τις συμφέρει να πληρώνουν ζωντόβολα που δεν ξέρουν πρόσθεση και επίσης τις συμφέρει να μην πάρεις αυτό που χρειάζεσαι. Μόνο οι έμποροι ναρκωτικών σε αυτό τον άδικο κόσμο θέλουν να πάρεις αυτό που χρειάζεσαι (μουσική υπόκρουση : lou reed)

 

Σκοπός είναι να σου δημιουργήσουν την ανάγκη για το καλύτερο => ακριβότερο για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος.

 

Και γιατί να στη δημιουργήσουν αφού ούτως ή άλλως (έτσι λες) δεν θα σου δώσουν αυτό που χρειάζεσαι; Σαδιστές είναι; Άλλωστε τι μας κόβει, αφού σαν ελληνάρες που είμαστε ΔΕΝ πιστεύουμε ότι το καλύτερο είναι ακριβότερο - αντίθετα πιστεύουμε ότι το φθηνότερο είναι πάντα καλύτερο από το ακριβότερο. Σιγα μην μασήσουμε εμείς από τέτοιες μπούρδες... τι, αμερικανάκια είμαστε; Α,τσα!!!

 

Ελπίζω να μην είμαι ο πρώτος που σου μιλάει για το γεγονός ότι οι υπολογιστές παίρνουν ολοένα και περισσότερες θέσεις εργασίας απο τους ανθρώπους και σε πλήγωσα...  :D  ;)

 

Εδώ έχεις δίκιο... το έχει πρωτοπεί ο Ασίμοφ, κατόπιν το ενστερνίστηκε η Παπαρήγα και τελευταία ακούω να το λέει και ο Τσίμπλας, δηλαδή πρόσωπα γνωστά για τον μεσσιανικό τους ρόλο στη κοινωνία μας.

 

Να μάθουν να προγραμματίζουν/χειρίζονται τους υπολογιστές για να απορροφηθούν.

 

Και μάλιστα να το μάθουν επειγόντως, διότι μέχρι σήμερα τους υπολογιστές τους χειρίζονται τριπόδαρα όντα από τον πλανήτη Ξίρχον, τα οποία μας παίρνουν τις δουλειές (άσε που γαμούν και καλύτερα).

 

-----

 

Λάμπρο, μην αρχίσεις τώρα τα "δεν διαβάζω περιοδικά", "δεν είμαι αριστεροχτυπημένος", "δεν είμαι οπαδός του Τσίμπλα", "δεν μισώ την ελεύθερη οικονομία" και άλλα τέτοια, διότι δυστυχώς εμπίπτεις σε αυτό που έγραψα στην αρχή: δεν ξέρεις ποιος είσαι και δεν ξέρεις τι πιστεύεις, αλλά είσαι απόλυτα βέβαιος ότι έχεις δίκιο. Τα καλά νέα είναι ότι λες πράγματα που δεν ισχύουν. Τα κακά νέα είναι ότι θα πονέσεις για να το καταλάβεις.

 

Φιλικά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου