Προς το περιεχόμενο

ξεκινώντας ηλεκτρικη κιθάρα: είναι απαραίτητη η κλασσική?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά.

 

ο προβληματισμός μου ειναι ο εξης: ένα μικρό παιδί (περίπου 10-12 χρονών) που θέλει να ξεκινήσει κιθάρα με σκοπό να παίξει ηλεκτρική, πρέπει να ξεκινήσει από κλασσική κιθάρα?

 

Αν και κάθε περίπτωση διαφέρει ... γενικά μιλώντας, μπορούμε να πούμε πώς η εκμάθηση της κιθάρας είναι πιο ολοκληρωμένη όταν ξεκινάει από την κλασσική? Ή δεν χρειάζεται καθόλου? Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας στο θέμα!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απο τη στιγμη που ο ΣΚΟΠΟΣ ειναι η ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ οχι δεν ειναι αναγκαια η κλασσικη.

 

ομως ειναι σιγουρα αναγκαια η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ κιθαρα (οχι η κλασσικη αλλα η ακουστικη) ,εκτος του οτι...αρεσει στα κοριτσια κραταει και την επαφη με το...αρχεγονο του πραγματος ;) (μια και η ηλεκρικη ειναι ουσιαστικα η ...εξελιξη της ακουστικης κιθαρας με την εννοια οτι οι πρωτες ηλεκτρικες κιθαρες ηταν ουσιαστικα ακουστικες με εναν μαγνητη)

 

η κλασσικη ειναι εντελως διαφορετικο οργανο απο την ηλεκτρικη αν και βεβαιως η κλασσικη παιδεια δεν εβλαψε κανεναν (η μαλλον δεν εβλαψε κανεναν ΕΚΤΟΣ Ελλαδος αλλα ειναι αλλου παππα ευαγγελιο αυτο... ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά.

 

ο προβληματισμός μου ειναι ο εξης: ένα μικρό παιδί (περίπου 10-12 χρονών) που θέλει να ξεκινήσει κιθάρα με σκοπό να παίξει ηλεκτρική, πρέπει να ξεκινήσει από κλασσική κιθάρα?

 

Αν και κάθε περίπτωση διαφέρει ... γενικά μιλώντας, μπορούμε να πούμε πώς η εκμάθηση της κιθάρας είναι πιο ολοκληρωμένη όταν ξεκινάει από την κλασσική? Ή δεν χρειάζεται καθόλου? Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας στο θέμα!

 

Η αλήθεια είναι μία: Αν ο πιτσιρίκος/πιτσιρίκα ονειρεύεται...Floyd και ατελείωτα divebombs, ακόμα και η πειστικότερη επιχειρηματολογία υπέρ του ξεκινήματος με κλασσική ή ακουστική δύσκολα θα πιάσει τόπο.

 

Εγώ θεωρώ πως η εξάσκηση ενός ηλεκτρικού κιθαρίστα σε κλασσική ή ακουστική αποφέρει πολλαπλά κέρδη σε βάθος χρόνου. Αν είχα αξιωθεί να αγοράσω μία (και δεν έτρωγα τα λεφτά μου σε σουβλάκια και λοιπά παχυντικά εδέσματα) πιστεύω πως θα απορροφούσε το μεγαλύτερο μέρος των κατ'οίκον παιξιμάτων μου. Δεν πιάνομαι όμως για πιτσιρικάς, πιάνομαι; ;D

 

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι πρέπει να ξεκινήσει απο αυτό που θέλει και του αρέσει και οχι απο το τι πρέπει γιατι έτσι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να μην το παρατήσει.

Και αν μείνει καιρο και μεγαλώνωντας γουστάρει θα δεί οτι υπάρχουν πράγματα που πρέπει να κάνει για να βελτιωθεί και θα τά ζητήσει απο μόνος του...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε στείλτε το παιδί να μάθει πληροφορική και να πιάσει κανά φράγκο στα χέρια του (αυτό να δεις πως αρέσει στα κορίτσια) αντί να ασχολείται με χασομέρικα πράγματα... :) :) :)

 

Πέραν της πλάκας, η ακουστική κιθάρα είναι κατάλληλη μόνο για το Βαγγέλη Γερμανό, ο οποίος είναι και ωραίο παιδί.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ακουστική κιθάρα είναι κατάλληλη μόνο για το Βαγγέλη Γερμανό, ο οποίος είναι και ωραίο παιδί.

 

Μμμ, ναι...πρόσκοπος... ;D ;D ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωωωωωωωωωωωωωω...κρουαζιερα θα σεεε...παααααααααααωωωωωωω....ωωωωωωωωωωωωω γιατι...σε νοιαζομαιαιαιαιαιαιαια και σεεεεε αγαπαωωωωωωωωωω....

 

 

αστα αυτα Πρωτοκολλε ποιος ξερει ποσα ταγαροαριστεροταγμενα... κοριτσακια με αξυριστες αμασχαλες.....εβγαλες με αυτο το ασμα  :) :) :) :)  (τοτενες βεβαια μεταπολιτευτικα.... ;D ;D ;D)

 

δε μου λες?ειχες και...ΜΟΥΣΙ???? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον nikoskor41274. Νομίζω το ζητούμενο σε αυτή την ηλικία πρέπει να είναι το παιδί να έρθει στην ΜΟΥΣΙΚΗ άσχετα με ποιο όργανο. Όταν εγώ ξεκίνησα πριν 30 χρόνια το μόνο που υπήρχε ήταν η κλασική. Σήμερα όμως υπάρχουν πολύ καλές μέθοδοι και πολυ καλοί δάσκαλοι και για την ηλεκτρική. Το σημαντικό (κρίνοντας από τα παιδιά μου) είναι να μην καταλάβει ότι πρόκειται για μάθημα αλλά για κάτι που το κάνει επειδή του αρέσει και επειδή από μόνο του θέλει να ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μου λες?ειχες και...ΜΟΥΣΙ???? ;D ;D

 

Δυο δυο.. στη μπανιέρα δυοδυο, δυο δυο... στη μπανιέρα δυοδυο

λα λαλα λαλαλαλαλα... :) :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου