Προς το περιεχόμενο

ξεκινώντας ηλεκτρικη κιθάρα: είναι απαραίτητη η κλασσική?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρχισα κλασσικη το 1985 και πηρα πτυχιο το '97. πηγα εναμιση χρονο φανταρος και  την ανοιξη του '99 πρωτοεπιασα στα χερια μου ηλεκτρικη.

 

τα πλεονεκτηματα της κλασσικης που τα "ειδα μπροστα μου" στην ηλεκτρικη ειναι

1. τα hammer on - pull off κοινως (legato)

2. η ευκινησια και τα "ανοιγματα" στο αριστερο χερι

3. η ευχερεια του να παιζω με πενα και δαχτυλα στο δεξι σε διαφορους συνδυασμους

 

τα πραγματα που μου φανηκαν πολυ ασχημα στην πρωτη μου επαφη με την πολυαγαπημενη μου strat ειναι

 

1.η θεση του αριστερου χεριου που αναγκαστηκε να παιζει "πλαγιως" λογω της θεσης κρατηματος ( η καλυτερα "κρεμασματος") της κιθαρας

 

2.το δεξι μου χερι που ξαφνικα το αισθανθηκα "κουλο" λογω της πενας

 

3.τα bends

 

αυτα απο την προσωπικη μου εμπειρια.

 

αυτη τη στιγμη μπορω να πω με πανω απο 90% βεβαιοτητα οτι δεν ειναι απαραιτητο να αρχισει καποιος απο κλασσικη.(αν ομως το εχει ηδη κανει θα του αποδειχθει εξαιρετικα ωφελιμο)

οπως επισης και το να αρχισει καποιος απο ακουστικη.ειμαι πεπεισμενος πως θα ειναι πολυ πιο ευκολη η μεταβαση του στην ηλεκτρικη.

 

απο κει και περα , αυτο που θεωρω ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ , ειναι να εχει ο ενδιαφερομενος , ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ   κλασσικης θεωριας την οποια θα ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΡΓΑΝΟ. και συγκεκριμενα μεχρι το επιπεδο κλιμακων -  διαστηματων -  συγχορδιων.

 

να ξερει δηλαδη τι ειναι αυτο που παιζει και να μην γινει "μουσικος της παρτιτουρας"

 

απο κει και περα ολα τ αλλα ερχονται. αυτο παντως ηθελα να το τονισω. οι κλιμακες-οι τροποι-τα sweep/alternate picking - το tapping κλπκλπκλπκλπκλπ.

 

αν δεν εχεις ομως ενα ΣΟΒΑΡΟ , καλλιεργημενο ""ΠΡΑΚΤΙΚΑ και ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ""

ουσιαστικο θεωρητικο υποβαθρο , θα εχεις ολα τα παραπανω υλικα με απτεστη τεχνικη , χωρις να ξερεις ομως πως να τα "μαγειρεψεις"

 

αυτα....καλη τυχη!! 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου