Προς το περιεχόμενο

Πρόβα-jam ρέγγε-dub


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κάτι που δεν υπήρχε συνεννόηση πώς το βλέπετε?Σε αρχάριο επιπεδο είναι ο ντρούμερ.Όλοι οι άλλοι κάτι έχουν κάνει κούτσα κούτσα.

 

Εγκώ μπαίζω τα μπλίχτρα.Παλιό σπόρ πλέον..

 

Ρίχτε μια γνώμη.Και μια μελλοντική γνωμάτευση αν θέλετε.Δηλαδή αν βάλουμε οργανωμένα κάτι λέτε να βγεί με αυτό που ακούτε?

 

 

http://rapidshare.com/files/105980123/010_doc1.mp3.html

 

 

Υ.Γ.Τελειώνει ότι νάνε γιατί ο Βαγγέλης πατάει την καλωδιάρα μου απ τα μπλέχτρα και ακούγεται επιλεκτικά μετά ο ήχος απ την ενισχυτάρα.

 

Y.Γ.2.Και επειδή ξέρω οτι μερικοί είστε βιδωμένοι στην καρέκλα και βαριέστε να κάνετε περριτά κλίκ πάρτε το και στον καραμπόξ.

                                                      http://www.box.net/shared/7fvr7rzgog

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν Βλεπεις μπάλα...

Πινεις Γαλα...

Εισαι jazz ballad freak...

Simple minds.... ::)

 

Το επόμενο πόστ περίμενα να εχει θέμα την  Χαιντι ή τη μάγια τη μέλισσα...

Ευτηχως το έσωσες με το dubακι ...αλλιως θα με προβλημάτιζες... ;D ;D

Ωραιοι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tενκ γιου ρε νικοζ........Αντε τελειωνε με το σεμινάριο ναούμ.

 

Κανείς άλλος που να βλέπει τπτ?Εκτός απ τις συχνότητες που είναι χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως δε βλέπω τίποτα!

 

 

 

..χοχο, αστειεύομαι ;D.  μου αρέσει ότι καταπιάνεστε με αυτό το είδος, αν και..τα παμε και σε ένα άλλο τόπικ, το θεωρώ πολύ δύσκολο έως βουνό να βγεί κάτι το αξιόλογο.

όμως αφού μιλάμε για πρόβα, όσο σας γουστάρει να παίζετε και να προσπαθήτε!...και...ποτέ δεν ξέρεις που θα βγεί! 8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει εχει...πλακα...αλλα αυτο εχει τοσο σχεση με τη ρεγγε οσο εγω με τον...Malmsteen ;D 

 

για ΣΥΡΤΑΚΙ ομως ειναι φοβερο!!! :)  (παντως χωρις πλακα εχετε καταφερει το ακατορθωτο να χανετε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ανα 2-3 μετρα!! :) :) )

 

ελπιζω η ενασχοληση σου με το αθλημα να σε εκανε να καταλαβεις ποσο ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυσκολη ειναι τελικα η ρεγγε στην ΠΡΑΞΗ...

 

 

Μια συμβουλη για τη κιθαρα (που εχει και το μεγαλυτερο προβλημα) ξεκινα να παιζεις το "σκανκ" "ευρωπαΪκα" δηλ. με upstrokes μεχρι να νοιωσεις ανετα και μετα σιγα-σιγα (γιατι οντως ειναι πολυ δυσκολο) το γυρνας στον "σωστο" τροπο δηλ. στα downstrokes, μελετα με μετρονομο ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τςς τςς τςς ::)

 

ρε trigga παδί μ! Συ κει μέσα; Συ βρε; :o :o :o

Εγώ που νόμιζα ότι jazz έπαιζες και άλλο δεν έπαιζες; (genre εννοώ! :D)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk clavi κ organ έπαιζα εγώ λόγω έλειψης πλήκτων.Άρα οι συμβουλές σου πάνε στα παιδιά που τώρα μαθαίνουν.

Χάνει σε tempo εννοείς?

Το συρτάκι πάλι δεν το καταλαβαίνω.Είπα οτι έχει στοιχεία dub, εξού και τα τύμπανα δεν έχουν το παίξιμο το κλασσικό που ξέρεις αν τελικά αυτό εννοείς.

 

Είναι αρχάριο το πράμα αλλά τόσο άσχημο που το ορίζεις δε νομίζω να είναι.

Υ.Γ.Άρχισε να διαβάζεις και Malmsteen και θα έχουμε επικοινωνία για την εξέλιξη μας και οι δύο μεριές.

 

Υ.Γ.2.Fatalk όλα μουσική είναι και συγκεκριμένα "μαύρη" που για μένα είναι η μόνη αποδεκτή για τ' αυτιά μου.(reggae,jazz,funk,blues)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τυμπανα το κλασσικο "rockers" beat παιζουν (η μαλλον προσπαθουν να παιξουν...) δεν ειναι μονο το One drop η ρεγγε εδω και πολλα χρονια ;),επισης dub γινεται και με τα δυο "κλασσικα" reggae beat (το one drop & το rockers)

 

με την εννοια συρτακι εννοω οτι το κομματι σαν αισθηση βγαζει "ελληνικουρα" και ειναι υπερβολικα "καθιστο" και βεβαια χανει και σε τεμπο,δεν εχει την ακριβεια αλλα και τη ΧΑΛΑΡΟΤΗΤΑ ενος πραγματικου ρεγγε κομματιου (και φυσικα αυτο δεν εχει καμμια σχεση με τη χρηση η οχι διαφορων χορτων και λαχανικων ;D) το κομματι απλα δεν γκρουβαρει.

 

Τo κυριο προβλημα (και οχι μονο το δικο σας αλλα ολων των λευκων που πανε να παιξουν ρεγγε) ειναι οτι εξακολουθειτε να τονιζετε το 1 & 3 αντι για το "αναποδο" 2 & 4 που πρεπει να τονιζεται στη ρεγγε,αλλα αυτο σιγα σιγα με εξασκηση μπορει να ερθει... ;),παντως τη μεγαλυτερη "ζημια" την κανει η κιθαρα.

 

η ρεγγε ειναι κατεξοχην ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ μουσικη και απο τη στιγμη που αυτο που ακουω ΔΕΝ χορευεται με τιποτα απλα δεν εχει πετυχει το σκοπο του ;)

 

ριξτε μια ματια σε αυτο

 

http://www.ddg.com/LIS/InfoDesignF97/malyce/music.htm

 

θα σας βοηθησει αρκετα στο να μαθετε καποια ΒΑΣΙΚΑ τεχνικα γυρω απο το ειδος.

 

φυσικα potential υπαρχει αλλα πρεπει να ακουσετε ΠΟΛΛΗ ρεγγε για να μπειτε στην ουσια της και να την...παιξετε σωστα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως οι τονισμοί παραπέμπουν σε συρτάκι και - κυρίως - το κομμάτι δεν ακούγεται δουλεμένο αρκετά. Σίγουρα όμως υπάρχει δυνατότητα για κάτι καλύτερο.  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μασας αγορι μου,αστους να λενε,αστους να λεεενε αυτοι δεν ξερουν .........κ.λ.π,παλιο ασμα αλλα επικαιρο. ;D

Το εχεις το ραστα μεσα σου και εξω σου.

Αλλωστε στο αβαταρ σου, φαινεται και η κομμωση ;D

Συν την μαυριλα που λες. ;D

Ολα τα εχεις και με ....σφραγιδα.

Καλη προσπαθεια,αλλα ....προσπαθεια.

Μεχρι το επιθυμητο αποτελεσμα υπαρχει .....δρομος ακομη.

Αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ η προσπαθεια μετραει.

Παντα αγαπησιαρικα.Καλη συνεχεια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου