Προς το περιεχόμενο

Natural strat (partscaster)!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορω να κάνω και μόνιμη γείωση με κάποιον τρόπο στην κιθάρα μου ωστε να μην ακούγεται οταν δεν ακουμπάω τις χορδές

 

Ναι μπορεις! Shielding και Star Grounding. Το δευτερο ιδιως θα σου κανει αυτο που λες, δηλ να μην σφυριζει η κιθαρα οταν δεν ακουμπας μεταλικο μερος της (π.χ χορδες) Το κανω σε ολες μου τις Strat και δεν ακουγεται "κιχ" οταν αφηνω τις χορδες.

Διαβασε προσεκτικα εδω και κανε οτι λεει:

http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

 

Shielding πρεπει να εχει η κιθαρα σου αν θυμαμαι καλα. Δες για Star ground.

 

παίζει κάποιο ρολο που η οθόνη μου είναι CRT?

 

μεγαλο! Γι' αυτο κανει θορυβο!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Alderbody σε υπερευχαριστώ :)!πάνω που ήμουν έτοιμος να ζητήσω βοήθεια για noiseless μαγνήτες γιατι καποιες φορες ο θορυβος δεν παλεύεται!θα διαβασω προσεκτικά το άρθρο και τυχον απορίες θα γράψω εδώ για να υπάρχουν και να διαφωτίζουν άλλους!ειμαι γενικα ψιλο(εώς χοντρο)άσχετος απο ηλεκτρικα και διαγράματα :P

 

Για noiseless έχω διαβάσει σε σχετίκες συζητήσεις και έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

-από οτι κατάλαβα οι kinman ειναι κορυφαίοι...αλλα ακριβοί(ειναι πραγματικοι μονοι με καποια υπερτεχνολογια η ειναι διπλοί και αυτοί που ακούγονται σα μονοί?)

-για τους CNS της fender οι απόψεις διιστανται απο ότι διάβασα(για απώλεια συχνοτικη και κομπρεσσάρισμα που ακουσα και εγώ στο clip του yameth)

-Είδα οτι υπάρχουν και οι hot noiseless (jeff beck) αυτοί τι λένε τους έχει κανείς?

-για να πάρεις bill lawrence απο οτι κατάλαβα πρεπει να στείλεις e-mail στη becky!πόσο κανουν περίπου να έρθουν στα χέρια σου απο τη στιγμή της παραγκελίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-από οτι κατάλαβα οι kinman ειναι κορυφαίοι...αλλα ακριβοί(ειναι πραγματικοι μονοι με καποια υπερτεχνολογια η ειναι διπλοί και αυτοί που ακούγονται σα μονοί?)

 

ΔΙΠΛΟΙ ειναι και σιγουρα nothing to write home about που λενε και οι.... Αμερικλανοι... ;D

 

προσωπικα κατι Τele που δοκιμασα ηταν εντελως απογοητευτικοι ,ενω κατι strat απλα αξιοπρεπεις (και σιγουρα κατωτεροι απο αυτους του Bill)

 

βεβαια οτιδηποτε διπλους και να βαλεις μπροστα σε αυτους που εχεις τωρα μαπα θα ακουγονται... ;)

 

εμενα προσωπικα ακομα και το SHIELDING με ενοχλει παρα πολυ γιατι "τρωει" αρκετη απο τη ζωντανια των μονων  (ειδικα αν πλακωσουν οι χαλκοταινιες και αλλα  τετοια περιεργα..... :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-για να πάρεις bill lawrence απο οτι κατάλαβα πρεπει να στείλεις e-mail στη becky!

 

μην εισαι και τοσο σιγουρος....  καποτε πριν πολλα χρονια τους ειχα στειλει mail και ακομα απαντανε...  ;D

 

γενικως απ' οτι ξερω δεν τα πανε (πηγαιναν?) καλα με τα mail.

 

 

εγω θα εμενα μακρια απο noiseless, παντως...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα προσωπικα ακομα και το SHIELDING με ενοχλει παρα πολυ γιατι "τρωει" αρκετη απο τη ζωντανια των μονων  (ειδικα αν πλακωσουν οι χαλκοταινιες και αλλα  τετοια περιεργα..... :) :))

 

συμφωνω, αλλα εν μερει.  :)

 

Οταν το shielding γινεται εκει οπου πραγματικα χρειαζεται, δηλαδη στο control cavity, δεν υπαρχει προβλημα.

(OK, οι παλιες που ολοι αγαπαμε δεν ειχαν τιποτα...)

 

Οταν μπαινει shielding σε pickup coils, covers, cavities κλπ υπερβολες, τοτε σιγουρα κατι "κλεβει".

 

Και αυτο το κατι ειναι χρησιμα, αερατα πριμα... Η "ζωντανια", που λεει κι ο SF.  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

-για να πάρεις bill lawrence απο οτι κατάλαβα πρεπει να στείλεις e-mail στη becky!

 

μην εισαι και τοσο σιγουρος....  καποτε πριν πολλα χρονια τους ειχα στειλει mail και ακομα απαντανε...  ;D

 

γενικως απ' οτι ξερω δεν τα πανε (πηγαιναν?) καλα με τα mail.

 

...

 

Πράγματι... ή "επιθετικό" spam filter έχουν ή απλά δεν έχουν καλή σχέση με τα email.

Kι εμένα με έχουν "γειώσει" 2 φορές σε email παραγγελίας.  ::)

 

(Δηλαδή δεν έχω καταφέρει ποτέ να επικοινωνήσω μαζί τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυλίξτε τους μαγνήτες σε αλουμινόχαρτο πριν τους βάλετε, το καλύτερο shielding!!!  ;D  ;D  ;D

 

Πέραν της πλάκας, θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα πως το υπερβολικό shielding και θα φάει απ'τον ήχο, αλλά και δεν κάνει τίποτα άλλο εκτός του να φάει απ'τον ήχο. Ουσιαστικά μόνο στο cavity χρειάζεται, τώρα στα cavities των μαγνητών το βρίσκω κάπως υπερβολικό, αλλά ίσως να κάνω και λάθος...

 

-για να πάρεις bill lawrence απο οτι κατάλαβα πρεπει να στείλεις e-mail στη becky!

 

μην εισαι και τοσο σιγουρος....  καποτε πριν πολλα χρονια τους ειχα στειλει mail και ακομα απαντανε...  ;D

 

γενικως απ' οτι ξερω δεν τα πανε (πηγαιναν?) καλα με τα mail.

 

...

 

Πράγματι... ή "επιθετικό" spam filter έχουν ή απλά δεν έχουν καλή σχέση με τα email.

Kι εμένα με έχουν "γειώσει" 2 φορές σε email παραγγελίας.  ::)

 

(Δηλαδή δεν έχω καταφέρει ποτέ να επικοινωνήσω μαζί τους)

 

Που να δείτε επιθετικό spam filter που έχουν οι τύποι στην amfisound...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ειναι και 75 χρονων ανθρωποι μη περιμενεις και το service της ISHIBASHI... ;D ;D

 

Ο μονος σιγουρος τροπος ειναι να τους παρεις τηλεφωνο,αλλα προσοχη στην πολυλογια του Μπιλ... ;D ;D (μια φορα με ειχε παρει αυτος τηλεφωνο,απαντωντας σε εναν μην.μου και μου μιλαγε 50 λεπτα!!!) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Για noiseless έχω διαβάσει σε σχετίκες συζητήσεις και έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις...

 

Καλες οι ερωτησεις αλλα ο τελικος κριτης θα πρεπει να ειναι μονο το αυτι και η τσεπη σου. Ο καθενας απο εμας εχει τη δικια του γνωμη, παιξιμο και ακουσματα χρειαζεσαι και θα αποκτησεις και εσυ τη δικη σου. Προτεινω να κανεις το καλυτερο δυνατο shielding που μπορεις σε control - pickup cavity & pickguard. Nα παιξεις τη κιθαρα σου για πολλους μηνες με τους ιδιους μαγνητες σε διαφορους ενισχυτες και χωρους, solo και με μπαντα. Θα δεις οτι η ηλεκτρικη εγκατασταση καθε χωρου διαφερει και θα μειωσει ή θα αυξησει το θορυβο των μαγνητων.

 

Αν θελησεις να αλλαξεις μαγνητες, ασε το αυτι σου να κρινει και μη παραμυθιαζεσαι με specs. Εγω εχω τους Kinman Blues στη strat μου και τους θεωρω κορυφαιους μαγνητες. Δε με ενδιαφερει αν ειναι μονοι ή διπλοι, ο ηχος που παραγουν ειναι αυτος που εγω θεωρω κλασικος μονος Fender ηχος χωρις καθολου θορυβο. Κατεληξα σε αυτους εχοντας ακουσει μοντελα απο Fender, Fralin, Van Zandt, Suhr, Anderson, EMG, Duncan, DiMarzio. Θεωρω οτι οι περισσοτερες εταιρειες παραγουν ποιοτικους μαγνητες, το θεμα ειναι να βρεις αυτο που θες για τη συγκεκριμενη κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου