Προς το περιεχόμενο

Natural strat (partscaster)!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

[quote author=alderbody link=topic=156843.msg206803#msg206803

Διαβασε προσεκτικα εδω και κανε οτι λεει:

http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

 

Shielding πρεπει να εχει η κιθαρα σου αν θυμαμαι καλα. Δες για Star ground.

 

 

Οντως αυτο δουλευει, το εχω χρησιμοποιησει.

 

Μια απορια ομως:

 

Αυτο ειναι για SSS strats. Εχω μια HSS για πειραματισμο. Γινεται (εχει καποιο νοημα να προβει κανεις σε star ground συνδεσμολογια εκει) ?

 

Θα κερδισω τιποτα (φανταζομαι στην neck θεση το πολυ-πολυ...) η ανουσιος ο κοπος?

 

Ξερεις τι αλλαγες χρειαζεται σε πυκνωτες/αντιστασεις?

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πάντα είναι κακό πράγμα τα ground loops και πάντα εισάγουν κάποιο θόρυβο. Το αν θα υπαρξει όφελος εξαρτάται από το "θόρυβο" του περιβάλλοντος χώρου και το output (χαρακτηριστικά) των μαγνητών γενικότερα.

 

Μια παρατήρηση: To πλέον θορυβώδες στοιχείο του wiring είναι ο ίδιος ο μονοπήνιος. Είναι η δουλειά του να "συλλαμβάνει" τις διακυμάνσεις του μαγνητικού πεδίου και ως εκ τούτου και τον ΗΜ θόρυβο. 

 

Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη "θεραπεία" για το θόρυβο είναι η συνετή χρήση compressor και gain.

Αν πάλι .... κάποιος θέλει να παίξει με το gain στο 10, ας παίξει με humbuckers. Έτσι κι  αλλιώς οι "αρετές" του μονοπήνιου χάνονται στα τσιτωμένα γκάζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα ground loops εμφανίζονται όταν οι αγωγοί που αποτελούν τη γείωση μαζί με τα γειωμένα στοιχεία (όπως τα σώματα των pots)  σχηματίζουν ένα κλειστό βρόχο. To μαγνητικό πεδίο του θορύβου μπορεί να επάγει ρεύματα σε αυτούς τους βρόχους τα οποία να δημιουργούν με τη σειρά τους διακυμάνσεις της τάσης αναφοράς (γης) ως προς το σήμα. Αυτό αποφεύγεται αν χρησιμοποιηθεί τοπολογία γείωσης που να μην είναι κλειστό κύκλωμα (όπως π.χ. το "αστέρι"---->Κάθε σημείο που πρόκειται να γειωθεί οδηγείται σε ένα κοινό σημείο)

 

Μεγαλύτερο output στους μαγνήτες σημαίνει και περισσότερος θόρυβος (αλλά και περισσότερο σήμα) και λιγότερο σημαντική συμμετοχή των θορύβων του υπόλοιπου wiring. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πυκνωτής αλλάζει τον ήχο?χαλκοταινία με αγώγιμη κόλλα που μπορώ να βρώ?

 

o ηχος τοτε με τον εν λογω πυκνωτη ηταν χαλια αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι εφταιγε αυτος κατα 100%

Παντως δεν τον βαζω ποτε, παρολο που εχω κανει αυτη τη συνδεσμολογια σε ολες μου τις κιθαρες (οκ, εκτος της 335...)

Δεν μπορω να σου πω μην τον βαζεις, αλλα μπορω να σου πω να δοκιμασεις και να κρατησεις οτι σου αρεσει πιο πολυ...  ;)

 

 

για χακλοταινια εντος EU, απο δω:

http://www.banzaieffects.com/Shielding-c-928.html

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου