Προς το περιεχόμενο

Reeves Custom 10 HG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω κοιταξα αυτο το link

http://www.alessandro-products.com/amps.html

και δεν το ειδα, γι'αυτο το ειπα...

 

υπαρχουν διαφορες ομως σε καποιους

π.χ. ο alessandro, δε χρησιμοποιει τα ιδια εσωτερικα με τον Ζ, του Ζ, ειναι standar υλικα της αγορας,

δεν ειναι κατι ιδιαιτερο απο πλευρας κατασκευης και υλικων...

τα alessandro ομως, badcat και καποια αυτου του στυλ, ειναι εντελως αλλου μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξερω αν οι 2 παρακατω Ευρωπαϊκες προτασεις ανοικουν στην κατηγορια που αναφερεστε , ωστοσο:

 

Ενας Ο Diezel Schmidt που θα βγει στην παραγωγη οποτε φανταζομαι θα ξερουμε και την τιμη του.

 

http://diezel.typo3.inpublica.de/schmidt.18.0.html

 

Δυος Ο Brunetti Maranello

 

http://www.brunetti.it/br_products.php?prodID=7&lang=EN

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τρία ο ολοκαίνουργιος Cornford Roadhouse 30 1x12 combo που παρουσιάστηκε στην NAMM που πέρασε & που παίρνει το σπάνιο χρυσό βραβείο του περιοδικού Guitarist αυτό το μήνα εν μέσω διθυράμβων, με άριστα σε όλες τις κατηγορίες (ήχος, value for money, κατασκευή κλπ).

 

Αν ρωτήσετε τον Γκούγκλη δεν θα σας πει σχεδόν τίποτα - ούτε καν το σάιτ της εταιρίας τον έχει ακόμη...  ??? η μόνη συγκεκριμένη αναφορά είναι αυτή:

 

http://blog.myspace.com/index.cfm?fuseaction=blog.view&friendID=53735759&blogID=354034513

 

Tιμή εταιρίας 700 λίρες (873 ευρώ), street price tο κόβω στα 780e... είναι σίγουρο ότι θα μας απασχολήσει πολύ στο μέλλον (για την Ελλάδα δεν ξέρω, αν ξεκολλήσουν από τα κλασσικά Φεντερομάρσαλα ίσως αποκτήσουν ένα best seller στα χέρια τους).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τρία ο ολοκαίνουργιος Cornford Roadhouse 30 1x12 combo που παρουσιάστηκε στην NAMM που πέρασε & που παίρνει το σπάνιο χρυσό βραβείο του περιοδικού Guitarist αυτό το μήνα εν μέσω διθυράμβων, με άριστα σε όλες τις κατηγορίες (ήχος, value for money, κατασκευή κλπ).

 

Αν ρωτήσετε τον Γκούγκλη δεν θα σας πει σχεδόν τίποτα - ούτε καν το σάιτ της εταιρίας τον έχει ακόμη...  ??? η μόνη συγκεκριμένη αναφορά είναι αυτή:

 

http://blog.myspace.com/index.cfm?fuseaction=blog.view&friendID=53735759&blogID=354034513

 

Tιμή εταιρίας 700 λίρες (873 ευρώ), street price tο κόβω στα 780e... είναι σίγουρο ότι θα μας απασχολήσει πολύ στο μέλλον (για την Ελλάδα δεν ξέρω, αν ξεκολλήσουν από τα κλασσικά Φεντερομάρσαλα ίσως αποκτήσουν ένα best seller στα χέρια τους).

 

Αυτά είναι σίγουρα πολύ καλά νέα. Δεν θα τους έκανε κακό ένας ενισχυτής για μικρότερα πορτοφόλια.

 

Αισθητικά και μόνο πάντως, αν είχα το μπαγιόκο για Cornford, θα το έδινα με πολύ μεγαλύτερη χαρά στη Matamp.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Μatamp που λες έχει φοβερό mojo και πολύ καλές τιμές με εγγύηση εφ'όρου ζωής... πχ. με 1000 ευρώ παίρνεις άνετα:

 

έναν Μinimat με ασορτί 2x12 μαζί με τα μεταφορικά,

 

ή μια First Lady ή Κing Street σε 1x12 κόμπο μαζί με τα μεταφορικά,

 

ή έναν King Street ή First Lady σαν κεφαλή,

 

ή γενικά ένα από τα παραπάνω σχέδια customized ακριβώς όπως το θέλεις, από την εξωτερική του εμφάνιση μέχρι τα ηλεκτρικά του (που αυτή βεβαίως είναι η μεγαλύτερη μαγκιά με τους Matamp, να τον φτιάξεις ακριβώς όπως τον θες, με τον ακριβή ήχο που θες, με το λουκ που θες κλπ κλπ - ειδικά αν τους επισκεφθείς κι ο ίδιος - εγώ ο βλαξ είχα περάσει από κοντά τους δυο - τρεις φορές αλλά δεν είχα πάει).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές όλες οι προτάσεις του Silot, αν και δεν ξέρω αν θα υπάρχει ΗiWatt με τέτοια τιμή (εκτός από μεταχειρισμένος όπως τα λέγαμε σε παλαιότερο θρεντ).

 

που να ναι άραγε αυτο το θρεντ?? δεν το εχω βρει...

 

Ο ήχος HiWatt που λες είναι κάπως δύσκολο να περιγραφεί - άκου έναν από τους μεγαλύτερους οπαδούς του (τότε), τον Pete Townshend. Tσιρίζει κάπως σε στυλ brit pop αλλά μέχρι να φτάσει εκεί έχει... τρυπήσει μερικά τύμπανα  (τεράστιο headroom)

 

 

Ο Townshend δεν ειχε τροποποιησει τον hiwatt του? Πάντως, overdrive σε στυλ Live at leeds απο κλασσικο hiwatt σε εντάσεις που δεν προκαλούν κώφωση, δεν γινεται!

 

- η δικιά μου εμπειρία είναι ότι είναι καθαροί (όχι σε φεντερικό στυλ όμως) & ότι συνεργάζονται ωραία με dirt πετάλια.

 

+111111

Οντως, οι hiwatt εχουν πολυ ωραιο και ζωντανο καθαρο κανάλι! Με το αναλογο μεγαφωνο θυμίζουν αρκετά pre-cbs fender ενισχυτη (συμφωνα με τα δειγματα που εχω ακουσει τουλαχιστον).

Απο οτι λενε πολλοι και απο τη δικια μου εμπειρια, χαρακτηριστικό τους ειναι οτι δεν χρωματιζουν οσο αλλοι ενισχυτες, αλλα συνεργαζονται με οτι βαζεις και το αναδεικνύουν. Μεταχειρισμένοι βρίσκονται ακόμη σε προσιτή τιμή.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nικόλα αυτό είναι το θρεντ που έπιασε και τους HiWatt, και ο Superfunk είχε βάλει ένα ωραίο λινκ που κολάζει...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=155377.msg192689#msg192689

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aχ, Hiwatt...Ομορφιές τρελές, αλλά και πολλά λεφτά.

 

 

Nα πω δυο λόγια ακόμα για τη Reeves, την αφορμή του thread... Στη Reeves αυτό που με ξετρελαίνει είναι η μινιμαλιστική ως το κόκκαλο λογική των panel τους, και το πολύ "τακτοποιημένο" εσωτερικό τους, γεγονός που, ό,σο άσχετος κι αν είμαι (που είμαι), μόνο θετικά μηνύματα μου στέλνει. Φαίνεται τίμια δουλειά, τα λεφτά που ζητάνε είναι λογικά (τουλάχιστον για τους μικρότερους ενισχυτές της γκάμας), και το look, παράγοντας που δεν παραβλέπω ποτέ, το βρίσκο έξοχο.

 

Ελάτε να μαζέψουμε σ'αυτό το thread τις boutique εμπειρίες μας...

 

Το δικό μου highlight ήταν και παραμένει το περιστασιακό χαλβάδιασμα με έναν Diezel VH4 στην ασορτί 4x12 καμπίνα. Το αποτέλεσμα κολάκευε απίστευτα τον stock -τότε- ταύρο.

 

Highlight Nr2, το πρόσφατο σορόπιασμα με μια ιδιοκατασκευή του Electrictabs, πάνω στην οποία είχα τη μεγάλη τιμή να ακούσω τα πετάλια του. Αν δεν κάνω τόσο λάθος, ήταν 5W σε 1x12. Μούρλια.

 

 

P.S: Όταν παίξω και με το κτήνος του Freedom (δια χειρός Electrictabs), θα ποστάρω και 3ο highlight...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για αυτούς ακούγονται πολλά τελευταία

 

http://www.fuchsaudiotechnology.com

 

Δεν έχω προσωπική εμπειρία

 

Πάντως βγάζει και δυο "μικρά" μοντέλα 21 και 7 watt περίπου 1200 και 900 USD

 

Έχει και dealers στην Ευρώπη και από ότι είδα σε έναν ο "Lucky 7" έχει περίπου 950 Ευρώ (Ψιλοτσιμπημένος) :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Reeves αυτό που με ξετρελαίνει είναι η μινιμαλιστική ως το κόκκαλο λογική των panel τους, και το πολύ "τακτοποιημένο" εσωτερικό τους, γεγονός που, ό,σο άσχετος κι αν είμαι [/size]

 

αυτο ισχυε απο την εποχη της hiwatt

αλλες εταιρειες, fender/marshall κλπ, δεν ηταν τοσο "τακτοποιημενες" στο εσωτερικο των ενισχυτων τους και καποια αλλα ηταν ακομη χειροτερα, σε βαθμο που θυμιζε κοτετσι, με αποτελεσμα να γινεται εξαιρετικα δυσκολη η φαση οταν επρεπε να κανεις καποια επισκευη η καποιο modification

τα hiwatt ηταν παντα αψογα

 

milspc1.jpg

 

αλλα εχω την εντυπωση οτι ο reeves εβγαλε και καποιους ενισχυτες ως "Reeves" στα 70s, ενω ηταν ακομη στη hiwatt

με look και features πολυ κοντα στα hiwatt...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου