Προς το περιεχόμενο

Καθε πότε αλλάζετε χορδές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

υπήρξε περίοδος που πραγματικά σκεφτόμουνα να δώσω 6 ευρώ για χορδές και δεν το έκανα επειδή είμαι σπάγγος...

 

Σε περίπτωση αφραγκίας, δεν το συζητώ, αυτονόητο πως θα σεκφτείς και το 6 ευρώ. Αλλά πραγματικά βαριέμαι να καθόμαστε να αναλύουμε εδω μέσα ένα σωρό άρες - μάρες για ηχητικές ατέλειες και τελειότητες, για το back plate ή την πένα που μπορεί να σου κόψει ή να σου δώσει συχνότητες, για χίλια μύρια σκατολοϊδια και να μην αλλάζουμε χορδές!!! το κυριότερο δηλαδή.....!

 

 

Αυτό που λες το έχει πει και ο Σουπερφανκ πολλές φορές. Τι να σου κάνει ο ενισχυτής των 2-3 χιλιάδων άμα αλλάζεις χορδές μία φορά στην δεκαετία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ομως οι χορδες φτανουν το 50νταρι??Τι κανεις??????ΟΕΟ????

 

Καθε 12 σετ χορδων θα παιρνα καινουριο Jazz Bass....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φενεται πολυ γελιο το θεμα.ρε παιδια μην τρελαθουμε,ποιος δεν εχει λευτα για χορδες?οι περισσοτεροι εδω μεσα πιστευω οτι καθε μερα ειναι εξω για καφε κ ποτο.λοιπον κοψτε κανα καφε κ παρτε χορδες....

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο τις χορδες κυριως..Οι Elixir που.χου. δν εχουν τον τελειοτερο αρχικα ηχο αλλα κρατανε για αρκετο καιρο τον ηχο τους(3μηνο αν δεν με απατα η μνημη μου)..Οι Ernie Ball απο την αλλη εχουν τελειο ηχο οταν τις πρωτοβαζεις αλλα τον χανουν πολυ γρηγορα!..Απο κ κει κ περα, παιρνεις αυτο που κανει καλυτερα την δουλεια που θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες τα ρε kabamaru....πες τα ρε συ... 8)

 

τέλος πάντων ας μην το κουράζουμε πολύ το θέμα....Το να έχει καθωσπρέπει χορδές η κιθάρα μας είναι και θέμα υγείας για την ίδια, και δεν είναι υπερβολή αυτό...Ούτως ή άλλως ξέρουμε τι χάνουμε και τι κερδίζουμε στον ήχο μας....Αυτά... 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα μπάσα είναι ανάλογα τις χορδές.....συνήθως στο μήνα αν παίζεις φυσιολογικά κάθε μέρα, θέλουν άλλαγμα....Με νίκελ και δη με elixir μπορούν να κρατήσουν παραπάνω αν οικονομικά δε "βγαίνεις" αλλά δε θα ξαναπροτιμήσω elixir λόγω τιμής και ήχου...κατ τ 'άλλα μια χαρά είναι....Με stainless πάλι θα σου κρατήσουν λίγο παραπάνω αλλά αυτές έχουν τραχιά υφή που καταπονεί τα δάχτυλα....Τις προτιμώ λόγω ήχου (DR lorider 45-105 συγκεκριμένα)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω προς τι αυτή η διακομώδηση του να μην έχει κάποιος περίσευμα ώστε να αγοράσει ένα σετ χορδών επιτόπου όταν τα φτύσει το υπάρχον σετ.

Συμφωνώ ότι είναι πολύ σημαντικό να έχουμε πάντα φρέσκιες σχετικά χορδές αν θέλουμε να έχουμε σωστό ήχο και φυσικά αίσθηση στο παίξιμό μας, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί ξενίζει το να μην μπορεί κάποιος να δώσει έστω 4 ευρώ κάποια δεδομένη στιγμή για φρέσκιες χορδές και να πρέπει να περιμένει π.χ. ένα μήνα ακόμη.

Εν πάσει περιπτώσει το θέμα ξεφεύγει έτσι.

Στο εγχειρίδιο της κιθάρας μου λέει ότι οι χορδές πρέπει να αλλάζονται πάνω κάτω στις 20 ώρες παιξίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου