Προς το περιεχόμενο

Καθε πότε αλλάζετε χορδές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθε 5-6 ωρες παιξιματος ;)

 

Νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο... Σε 5-6 ώρες δεν έχουν προλάβει να στρώσουνε... Συνέχεια με ξεκούρδιστες παίζεις? Ασε που για κάθε 5-6 ώρες θες 10-15 λεπτά χαμένο χρόνο + χρήμα...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατά την γνώμη μου στρωμένες χορδές έχεις μετά τις 3 πρώτες ώρες συνεχόμενου παιξίματος (γιατί πραγματικά έχει σημασία το συνεχόμενο...)...τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω στην δικιά μου...Έτσι το νιώθω όταν παίζω..

Όσο για την διάρκεια του σετ, εξαρτάται από το πόσο συχνά παίζεις και για πόσο παίζεις....Αυτά...Εγώ πάνω από 15 ώρες παιξίματος, δεν κάνω με ένα σετ χορδών... 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε 5-6 ωρες παιξιματος ;)

 

Νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο... Σε 5-6 ώρες δεν έχουν προλάβει να στρώσουνε... Συνέχεια με ξεκούρδιστες παίζεις? Ασε που για κάθε 5-6 ώρες θες 10-15 λεπτά χαμένο χρόνο + χρήμα...  ;)

 

αν ξερεις να περνας ΣΩΣΤΑ τις χορδες στρωνουν σε ΠΕΝΤΑ λεπτα ακριβως (τοσο αλλωστε μου παιρνει και για να τις ΑΛΛΑΞΩ ;)) 

 

Κακα τα ψεμματα αν παιζεις με ΚΑΘΑΡΟ ηχο (οπως εγω) μετα τις 2-3 ωρες οι χορδες ειναι για πεταμα (ειδικα οι τυλιχτες),οποτε μπρος στον ΗΧΟ τι ειναι 10 λεπτα χρονου? ;) 

 

Τωρα βεβαια αν ειναι να παιζεις με το gain στο 10 συνεχεια και ποτε να μην τις αλλαξεις δεν χαλασε κι ο κοσμος... ;D ,αν και εκει θα εχεις προβλημα μετα απο 5-6 ωρες μια και η ΜΗΧΑΝΙΚΗ καταπονηση τους κανει το INTONATION να πηγαινει περιπατο,(τσεκαρε το intonation της κιθαρας σου αμεσως μολις βαλεις νεες χορδες και μετα απο 6 ωρες παιξιματος και θα εκπλαγεις απο το ποσο off ειναι... )

 

Με τα μπάσσα, τι παίζει από διάρκεια ζωής των χορδών?

 

εδω προσωπικα ειμαι της soul,dub σχολης (πραγμαπου σημαινει οτι τις αλλαζω ανα 5-6 ΧΡΟΝΙΑ ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε 5-6 ωρες παιξιματος ;)

 

Ακριβώς. Οι απλές χορδές αρχίζουν να οξειδώνονται μετα απο περίπου 72 ώρες σε tuning tension. Σιγά - σιγά οι αρμονικές πάνε περίπατο οπότε 5-6 μέρες πάνω στο όργανο είναι το maximum που τις αφήνω.

Ασε που έχω και υπερ-όξινο ιδρώτα που με αναγκάζει στα καλοκαιρινά live να αλλάζω κάθε μέρα....ποοοοολλά λεφτά  ::)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και οταν παιζουμε live τις αλλαζουμε σε ΚΑΘΕ show... ;)  (αν σεβομαστε βεβαια τον εαυτο μας και το ακροατηριο...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόψτε τον ιδρώτα και βάλτε flat.Έτσι θα είστε αρχόντια.Πρίν-μετα απο κά8ε παίξιμο καθάρισμα το κιθαρόνι κ σκούπισμα.Βάλτε και τα fast fret και τα σχετικά και είστε κομπλέ.

 

Όταν γίνεται το είδωλο σας θα δικαιούστε να βάζετε άλλες χορδές μετά απο ώρες.

 

Ειδικός δεν είμαι αλλά μου ακούγεται υπερβολή.Τα παπούτσια φαγώνονται με μια μέρα περπάτημα.Μετα στο βροχερό καιρό υπάρχει κίνδυνος να πέσουμε πιο εύκολα.Κάθε μέρα παίρνουμε καινούρια παπούτσι αν σεβόμαστε τον πωπούλη μας.(Μαμάει η σύγκριση ε?Ποιότητα είπα πάλι)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φρέσκες χορδές είναι η πιο εύκολη και αποτελεσματική αναβάθμιση του ήχου.

Στο φινάλε για τους περισσότερους €4,5 την εβδομάδα δεν είναι τραγικό έξοδο.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας φέρω ηχογράφηση απο κιθάρα που φόραγε 7 χρόνια daddario flat 12ρες?Του δασκάλου μου είναι και όχι του πιτσιρικά της γειτονιάς που παίζει ρόκ στο home studio του να γουστάρει και διαβάζει μαριλού τις βραδινές ώρες.

 

Δε μπορώ να βλέπω υπερβολές ρε παιδιά.Χάνουμε το παιχνίδι με τέτοιες δηλώσεις.

 

Αν δεν έχεις ιδρώτα απο οξύ ελέφαντα και γλύφεις το κιθαρόνι κάθε φορά που παίζεις δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη.

 

Και το ηχείο λέει μην το βάλεις τέρμα στο βιβλιαράκι ή να μην το βάλεις να ζεσταίνει το καλοριφέρ αλλά δεν έπαθε τπτ.Fender speaking ναούμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας φέρω ηχογράφηση απο κιθάρα που φόραγε 7 χρόνια daddario flat 12ρες?Του δασκάλου μου είναι και όχι του πιτσιρικά της γειτονιάς που παίζει ρόκ στο home studio του να γουστάρει και διαβάζει μαριλού τις βραδινές ώρες.

Δε μπορώ να βλέπω υπερβολές ρε παιδιά.Χάνουμε το παιχνίδι με τέτοιες δηλώσεις.

 

Trigga μου καλέ, μην προβαίνεις σε τοποθετήσεις που θα αναιρεθούν σφόδρα μόλις ξεκινήσεις να παίζεις αρκετά συχνά. Οταν δείς τί προκαλέι στις χορδούλες σου ο ιδρώτας που σε λούζει απο τα φώτα του stage, θα καταλάβεις.

Δεν υπερβάλλω, μιλάω για κάτι που θα το διαπιστώσεις κι εσύ σε λίγα χρονάκια - μην ξεχνάς οτι μας χωρίζει μια δεκαετία και βάλε... ;)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετσετουλα κ σε κάθε ευκαιρία σκούπισμα.Μετά καθάρισμα στις χορδούλες μέχρι και με το γυαλιστικό ξύλου που περνάς στο κιθαρόνι.Βάλε κ κανα υγρό ειδικό για κιθάρα και σίγουρα θα κρατήσουν.

 

Αν τρέχουν ποτάμια τα υγρά τι να σε πώ.

Δε μιλάω μόνο απ τη δική μου εμπειρία αλλά κ του δασκάλου που παίζει σε μπουζουκλερί εκτώς των ωδείων.Οπότε κάτι λέει αυτό, εκτός αν μου βγάλετε κ μαλάκα το δάσκαλο, που δεν τό χω και απίθανο να γίνει.

 

Εύχομαι και θα προσπαθήσω να μην φτάσω στο μπουζούκι του ιδρώτα φίλτατε Silot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου