Προς το περιεχόμενο

Καθε πότε αλλάζετε χορδές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πετσετουλα κ σε κάθε ευκαιρία σκούπισμα.Μετά καθάρισμα στις χορδούλες μέχρι και με το γυαλιστικό ξύλου που περνάς στο κιθαρόνι.Βάλε κ κανα υγρό ειδικό για κιθάρα και σίγουρα θα κρατήσουν.

 

Been there done that, 10 χρόνια διαφορά είναι αυτά σου λέω.. ;)

 

Αν τρέχουν ποτάμια τα υγρά τι να σε πώ.

Δε μιλάω μόνο απ τη δική μου εμπειρία αλλά κ του δασκάλου που παίζει σε μπουζουκλερί εκτώς των ωδείων.Οπότε κάτι λέει αυτό, εκτός αν μου βγάλετε κ μαλάκα το δάσκαλο, που δεν τό χω και απίθανο να γίνει.

 

Ντροπή  ;D

 

Εύχομαι και θα προσπαθήσω να μην φτάσω στο μπουζούκι του ιδρώτα φίλτατε Silot.

 

Δεν παίζω σε μπουζουκλερί Triggaκο, με την μπάντα μου παίζω.. :)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έστω ρε αγόριμ.Το μήνυμα το έπιασες.Το πρόβλημα σου χρειάζεται εγχείρηση στον τροφοδοτή νερού σώματος ναούμ.Έτσι θα σιάξεις και συ και δεν θα ρίχνεις καρκινιές στο μωρό το ξύλινο.

 

Εσύ έχει εμπειρία 10 χρόνων και το ντάσκαλο 20.Θε να κοντράρουμε την εμπερία ναούμ?Ποιός την έχει μεγαλυτερη και ποιος υγραίνεται περισσότερο? :P(Bάλε και ένα lol στο τέλος αλλά κράτα και το smooth της μαμώ απάντησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πετσέτα δεν είναι ότι δεν χαλάνε δεν σκουριάζουν γρήγορα. Εγώ αλλάζω κάθε μια Βδομάδα, ιδρώνουν πολύ και τα χέρια μου. και κάτι ακόμα οι χορδές όταν είναι σκουριασμένες τρώνε τα τάστα αν δεν κάνω λάθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι να μήν φτάσει στη σκουριά.Αν το προσέχεις το σύρμα δεν σκουριάζει.Αν το αφήνεις στο έλεος γίνεται..... "ηλιόσπορος με τρίχες απο μασχάλη".

 

Δε σώζεις πλήρως την κατάσταση ρε απο την ιδρωτήλα την κακιά απλά αυξάνεις το χρόνο ζωης που σίγουρα δεν είναι 5-6 ώρες(7 σταυρούς/sec κοπανάω εδώ).

 

Και η σκουριά vintage είναι, όχι μόνο ενισχυτάκια να μου χετε όλοι αλλά στη χορδή να είστε μέσα στην ψώρα.Σιγά μη χαλάσει η 13456 hz σημαντική αρμονική της Ξ φαλτσόρε ναούμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ είσαι μεταλ ρε αγόριμ.Με την ταχύτητα του φωτός που περνάνε τα δάχτυλα πάνω απ τα arpegio-sweaps και τις υπόλοιπες τεχνικές που μόνο εσύ μπορείς να παίξεις η κιθάρα απλά θερμαίνεται αλλά δεν σκουριάζει όπως σε μας τους υπόλοιπους θνητούς.

 

Δώσε μας λίγο απ το φώς σου καλέ Λαμπρο θεέ.Δώσε μας λίγο απ τον ήχο σου...Λίγες αρμονικές μέταλ ακόμα.Λίγο σκυλάδικο με φρέσκια χορδή που πιάνει 20000 hz και ίσως και παραπάνω.Ξεπέρασε να τύμπανα των ονείρων μας.Γίνει ο στρατηλάτης μας,καβάλισε το άλογο σου Αι Γιώργη θηριοδαμαστή.΄λΑναψε τη λαμπά κ φέρε μας το Αγιο Φώς Μαγδαληνή.........κ.α.(θέλω 5 ευρω για να συνεχίσω, είμαι και γώ ένα μηχανάκι την πρίζας,τραβάω 220 volt και καίω λάμπα αλογόνου με πολύ gain)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια 50αρια ωρες τις κραταω. Ισως και 70-80 δλδ οταν πλεον δεν μπορω να τις καθαρισω ουτε με ειδικο υγρο.

Δεν αφηνουμε να στεγνωσει ο ιδρωτας πανω στη χορδη

Καθαρισμα/στεγνωμα  με φανελα του παπου μετα απο καθε παιξιμο!!!! (respect)

Οσοι δεν εχουν παππου, ΧΑΣΑΤΕ! βρειτε δανεικο

 

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Trigga επειδη ο "δασκαλος" σου παιζει με φλατ ,που οντως κρατανε πολυ περισσοτερο αλλα εχουν και "νεκρο" ηχο απο τη μανα τους οποτε και να παλιωσουν δεν "φαινεται" ηχητικα,(αν και τα ατυλιχτα καντινια αν δεν ειναι καραγκιοζης ΣΙΓΟΥΡΑ τα αλλαζει συχνοτερα απο 7 μηνες... ::))  δεν παει να πει οτι ΟΛΟΣ ο κοσμος πρεπει να παιζει με φλατ....

 

Οποτε οι "συστασεις" σου ειναι ολιγον ακυρες καθοτι οι περισσοτεροι εδω μεσα μιλανε για τις "κανονικες" roundwound χορδες που χρησιμοποιουμε εμεις οι "κοινοι" θνητοι (που δεν εχουμε και δασκαλο.... :) :)) οι οποιες εχουν τελειως διαφορετικο ηχο,feel και ΕΦΑΡΜΟΓΗ απο τις flat....& βεβαια ΠΟΛΥ μικροτερη αντοχη (παντα για τις τυλιχτες μιλαμε γιατι ακομα και στις φλατ οι ατυλιχτες ειναι ιδιες με αυτες των roundwound & χρειαζονται συχνα αλλαγη) 

 

Τις χορδες δεν τις αλλαζουμε μονο επειδη ο ..ιδρωτας και η μπιχλα της εχουν καλυψει...τις αλλαζουμε γιατι η ΜΗΧΑΝΙΚΗ καταπονηση τους καταστρεφει μεσα σε 5-6 ωρες το intonation ..

 

Εξαλλου μη ξεχνας οτι εχει και μεγαλη σημασια το ΕΙΔΟΣ της μουσικης που παιζεις,οι καντραδες ας πουμε που ξεσκιζονται στο twang αλλαζουν χορδες καθε 2-3 ωρες μια και οι τυλιχτες χορδες πεθαινουν σχεδον τελειως μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα (κατι που & προσωπικα εχω διαπιστωσει και εγω που παιζω παρα πολλα σχηματα στις τυλιχτες χορδες..απλα μετα απο 2-3 δεν "μπιστανε" ρε παιδι μου,πως να το κανουμε... :)) 

 

 

Ρε παιδιά εγώ που αλλάζω χορδές όποτε μου περισσεύουν φράγκα είμαι πολύ ανώμαλος?

 

καλα ρε συ..τοσες...επιτυχιες εχεις γραψει δεν εχεις κρατησει και κανα φραγκο στην ακρη??? ;D ολα στα τσιγαρα στα ποτα και στα ξενυχτια τα εφαγες πια?? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε συ..τοσες...επιτυχιες εχεις γραψει δεν εχεις κρατησει και κανα φραγκο στην ακρη??? ;D ολα στα τσιγαρα στα ποτα και στα ξενυχτια τα εφαγες πια?? ;D ;D

 

Άσε... Μου τα χουν φάει οι γυναίκες όλα...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε πειραζει καλοφαγωτα,μικρος εισαι ακομα θα τη  κανεις την ...περιουσια αργοτερα!! :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου