Προς το περιεχόμενο

Καθε πότε αλλάζετε χορδές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γω φλάτ χοντρές έχω στο πρετσίζιον, και δεν σκοπεύω να τις αλλάξω ποτέ, ίσως σε 15 χρόνια αν αποφασίσω να τις πουλήσω στο ebay και να πάρω ένα οικόπεδο στην λούτσα με τα φράγκα.

 

Επίσης φλατ έβαλα στην ακουστική, βαρέθηκα να σαπίζουν οι χορδές σχεδόν αμέσως. Άσε που έγινε και πιό αντρικός ο ήχος.

 

Αν είχα δεύτερη μεταλλοξιθάρα, μάλλον θα έβαζα φλάτ και στην Έπι.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έπρεπε να διευκρινίσουμε δηλαδή πως ΔΕΝ μιλάμε για φλατ χορδές? Οκ, δεν μιλάμε για φλατ χορδές οι οποίες δεν έχουν το briliance των τυλιχτών και το οποίο είναι το 1ο που χάνεται μετά απο κάποιες ώρες.... αφού λοιπόν στις φλατ χορδές το ζητούμενο ΔΕΝ είναι ο λαμπερός ήχος της τυλιχτής χορδής, μας μένει μόνο το θέμα του intonation. Δεν γνωρίζω τι γίνεται με την μηχανική καταπόνηση στις φλατ, αλλά δεν νομίζω πως ισχύει κάτι πολύ διαφορετικό απο τις round.

 

Το είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου και το υπερτονίζω τώρα: δεν γίνεται να αναλύουμε κάθε θεωρία ηχητικής απιθανότητας εδω μέσα όταν έχουμε χορδές που είναι λόγος επέμβασης του υγειονομικού!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εμένα μια φορά μου έσπασε η μι η κάτω και έβγαλα ένα κομμάτι με τις 5 χορδές. Βαριόμουνα (και έπαιζα και τύμπανα εκείνον τον καιρό) και μου έμεινε η κιθάρα με 5 χορδές. Μετά σπάσαν κανά 2 ακόμα και έβγαλα και κάτι άλλα κομμάτια με την τρίχορδη. Πήγα να βάλω καμιά χορδή αλλά δεν μπορούσα να παίξω τα κομμάτια όπως τα έβγαλα, οι έξτρα χορδές με μπέρδευαν ;D. Στο τέλος έσπασε και άλλη, μου έμειναν 2, ισχύουν τα ίδια και εδώ. Οπότε, σε συναυλίες χρειάζομαι πολλές κιθάρες. Μία πεντάχορδη, μία τρίχορδη και μία δίχορδη ;D ;D

Βασικά, ευτυχώς που παίζω τύμπανα. :P

 

Τώρα που το το είπα, μήπως να δοκιμάσω να παίξω με ΕΝΑ ΠΙΑΤΙΝΙ ΜΟΝΟ? ;D ;D ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το το είπα, μήπως να δοκιμάσω να παίξω με ΕΝΑ ΠΙΑΤΙΝΙ ΜΟΝΟ? ;D ;D ;D :P

 

ναι, κανε το.... η αιτία που οι περισσότεροι έχουμε χάσει οτιδήποτε απο τους 10.000 και πάνω είναι δυστυχώς τα πιατίνια......  :D ;) :) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχω αναφέρει πολύ ότι έχω μια δεύτερη κιθάρα που είναι σχεδόν πάντα με 5 χορδές; Δεν κάνω πλάκα, λείπει η πρώτη που σημαίνει ότι πρακτικά ακούς αναστροφές των ακόρντων (στις στάνταρ θέσεις) που σημαίνει ότι παίρνεις άλλο feeling από τα ίδια progressions. Πραγματικά όταν γράφω κομμάτια μου δίνει άλλο αποτέλεσμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βρει τη μαγική συνταγή για τις χορδές και πλέον δεν με αγχώνει τίποτα:

 

Ξεκινάω με τις roundwound μου να παίζω country, μετά το γυρίζω σε funk, μετά λίγο rock, στο καπάκι καφρίλες με 147 τόνους ντιστόρσιο και τέλος το γυρίζω σε jazz (χωρίς κομμένο tone-pot εννοείται) γιατί πλέον οι χορδές έχουν ως δια μαγείας μετατραπεί σε ωραιότατες flatwound.

Στο τσακίρ κέφι ανοίγω το echo-cho-cho-cho και πετάω κι ένα τσάμικο άμα λάχει!!!

 

Άσε που ο τρόπος που ιδρώνω κάνει ένα ωραιότατο temperament tuning στις αρμονικές μου, και πέραν του ότι ακούγομαι πιο μελωδικός, βγαίνω και πιο "μπροστά" στην μπάντα.*

 

Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Και τα 3€ στη τσέπη και τα καφεδάκια μου πίνω μια χαρά με τα κορτσούδια... ;D

 

Εμείς οι μουσικάρες που παίζουμε τα ΠΑΝΤΑ και δε μασάμε μία, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα!!! ;D

 

*ΠΡΟΣΟΧΗ: όλα αυτά ισχύουν σε THIN SKIN NITRO κιθάρες και ΜΟΝΟ!!! 8)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εμένα μια φορά μου έσπασε η μι η κάτω και έβγαλα ένα κομμάτι με τις 5 χορδές. Βαριόμουνα (και έπαιζα και τύμπανα εκείνον τον καιρό) και μου έμεινε η κιθάρα με 5 χορδές. Μετά σπάσαν κανά 2 ακόμα και έβγαλα και κάτι άλλα κομμάτια με την τρίχορδη. Πήγα να βάλω καμιά χορδή αλλά δεν μπορούσα να παίξω τα κομμάτια όπως τα έβγαλα, οι έξτρα χορδές με μπέρδευαν ;D. Στο τέλος έσπασε και άλλη, μου έμειναν 2, ισχύουν τα ίδια και εδώ. Οπότε, σε συναυλίες χρειάζομαι πολλές κιθάρες. Μία πεντάχορδη, μία τρίχορδη και μία δίχορδη ;D ;D

Βασικά, ευτυχώς που παίζω τύμπανα. :P

 

Τώρα που το το είπα, μήπως να δοκιμάσω να παίξω με ΕΝΑ ΠΙΑΤΙΝΙ ΜΟΝΟ?

 

:D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση οπου δεν παιζει καποια εμφανιση, καθε μιαμιση βδομαδα max δυο, πιστευω πως επιβαλλεται αλλαγη.

Μακαρι να μποσουσα να αλλαξω χορδες καθε 5-8 ωρες παιξιματος, αλλα αυτο σημαινει πως θα αλλαζα χορδες καθε 2 μερες οποτε...

 

Μπορει κανεις να μου εξηγησει γιατι ενα βραδυ στο μαγαζι εινι ικανο να ξεφτιλισει κυριολεκτικα τις χορδες, ενω με  4-5 ωρες σπιτικο παιξιμο ειναι κυριλε? Κατι παιζει με τα αλκοολια δεν υπαρχει περιπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράγμα είναι απλό. Αν είσαι bedroom player, μπορείς να τις κρατήσεις για κάμποσο καιρό πέρα από το ενδεδειγμένο. Αν είσαι επαγγελματίας και σέβεσαι αυτούς που σε ακούν, καλό είναι να τις αλλάζεις όταν αρχίζουν να "πέφτουν". Και αυτό συμβαίνει ΠΟΛΥ γρήγορα, και μόνο κουφός δεν μπορεί να το ακούσει. Παραδείγματα του στιλ "ο τάδε τις καθαρίζει με βαζελίνη ή με λαδούμπα απ' τη φριτέζα και του κρατάνε 4 χρόνια" είναι εντελώς άκυρα. :P

 

Επίσης, flat ή ξεflat, η μηχανική καταπόνηση (και το ξεκούρδισμα) είναι η ίδια. ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι επαγγελματίας και σέβεσαι αυτούς που σε ακούν, καλό είναι να τις αλλάζεις όταν αρχίζουν να "πέφτουν". Και αυτό συμβαίνει ΠΟΛΥ γρήγορα, και μόνο κουφός δεν μπορεί να το ακούσει. Παραδείγματα του στιλ "ο τάδε τις καθαρίζει με βαζελίνη ή με λαδούμπα απ' τη φριτέζα και του κρατάνε 4 χρόνια" είναι εντελώς άκυρα. :P

 

Επίσης, flat ή ξεflat, η μηχανική καταπόνηση (και το ξεκούρδισμα) είναι η ίδια. ::) ::)

 

Σώπα μωρέ, ψιλοπράγματα  :D :D :D

Ας μιλήσουμε καλύτερα για το αν το backplate αλλάζει την χροιά της κιθάρας, και αν το χρώμα του pickguard ειναι κατάλληλο για να πριμάρει καλύτερα ο neck την ώρα που χώνω σολίδια!!!! Χορδές.... πφφφφ.... ψιλοπράγματα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου