Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια & πληροφοριες σχετικα με Fender Twin Reverb κεφαλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Γεια χαρα..

 

Επεσε στα χερια μου μια κεφαλη Fender Twin Reverb, και προσπαθω να μαθω πιο πολλα σχετικα με τον χρονο κατασκευης της, αποψεις για το συγκεκριμενο μοντελο Twin Reverb, κ.τ.λ. (Master volume, reverb & vibrato). Ο ενισχυτης προερχεται απο πανυγυρτζη, εχει βγει απο το σασι του και εχει γινει κεφαλη προφανως για λογους κουβαληματος & βαρους πριν απο χρονια.

 

Μαλλον εχουν γινει καποιες μοντες που προσπαθω να καταλαβω τι ειναι? (αν εχει κανεις καποια ιδεα για το τι πατεντες καναν τα χρονια τα παλια στους TW στην ελλαδα..?):

 

Τα speed και intensity knobs δεν δουλευουν (δεν κανουν τιποτα). Επισης ο ηχος στο normal καναλι ειναι πολυ χαμηλος σε ενταση, και αν τα δυο volume πανε τερμα ειναι σαν να εβαλες τον ενισχυτη στο (λιγο) drive mode. Στο vibrato καναλι ο ηχος ειναι σουπερ, και πολυ δυνατος σε ενταση, ολοκαθαρος.

 

Οι λαμπες ειναι JJ Tesla 6L6 απο οτι βλεπω. Οι προενισχυτριες ειναι fender.

 

Οτι πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες. Αν ξερει κανεις και αν ειναι ευκολο να ξαναμπει το vibrato στο κυκλωμα?

 

Ακολουθουν και μερικες φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το serial του ενισχυτη ειναι (στο σασι δεξια): A734428

 

transformer serial κατι σαν:

LOSS

EIA 606-118

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε βοηθεια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα speed και intensity knobs δεν δουλευουν (δεν κανουν τιποτα).

 

αν δεν βαλεις το πεταλακι δεν θα δουλεψουν

 

Δοκιμασε απλα να βραχυκυκλωσεις τις δυο επαφες του RCA βυσματος απο πισω και θα παιξει.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενωσε με καποιο τροπο το εξωτερικο μερος του βυσματος με το εσωτερικο. (αυτο κανει και το πεταλακι/διακοπτης)

 

π.χ με ενα συνδετηρα...

 

δες τη φωτο

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
?? Κεφαλή ?? Μάλλον "κομμένος" πρώην combo μου φαίνεται ...

 

ναι, κομμενος combo ειναι. ειναι ταλαιπωρημενος (το σασι ειναι της ψιλοπλακας) αλλα ο ηχος λεει..

 

ευχαριστω για την πατεντα με το βυσμα το δοκιμαζω.. (κι εγω το πεταλι ειχα σκεφτει, αλλα μου ειπαν οτι δε δουλευε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τον κοβω ειναι silverface master volume Twin reverb.

 

Λογικα 100W, καθαρος και δυνατος, κρυσταλινα πριμα, σφιχτα μπασα, αερατα μεσαια (καμπινας επιτρεπούσης...)

 

Σε κοβω να παιρνεις καμια καμπινα απο TAD και να τον βαζεις μεσα.

 

 

Ψαξε μαστορα καλο να στον Blackface_αρει. Γινεται μια χαρα.

 

ωραιο ευρημα!

 

παντα τετοια!.....   :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικος "κομμενος" twin των late 70s (εχει  master volume & για "εξτρα" καθαροτητα  ultra linear transformer ,πρεπει δε να βγαζει 135w ).

 

Kαι παλι ομως δεν παυει να ειναι ενας 100% handwired ενισχυτης με εκπληκτικο καθαρο ηχο που απλα θα ζησει για παντα....(και με υλικα και ποιοτητα που απλα δεν υπαρχει σημερα  ...)

 

Παγενε τον σε εναν μαστορα για ενα σερβισακι ;D  (καλα για το normal καναλι μη σκας ετσι κι αλλοιως αρχηστο ειναι) τσιμπα και μια καμπινουλα 1 Χ 12 για να μεταφερεται ευκολα,κοτσαρε της και ενα 400αρι EMINENCE DELTA PRO και αν δεν ακουσεις τον πλεον ΘΕΪΚΟ ΤΖΑΖ ηχο που εχεις ακουσει στη ζωη σου να μη με λενε sf....  ;)

 

Φυσικα μια και θα παιζεις τζαζ με αυτον μη τον κανεις blackface γιατι θα χασεις σε headroom (ετσι κι αλλοιως ο συγκεκριμενος ΔΕΝ γινεται με τιποτα blackface λογω του ul trasnf.)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αμα σκεφτεις για blackfacing, παρε προικα κι αυτο...

 

(slow the cabbages, παντου το εχει. εγω στο δινω anyway..)

 

εγω θα ελεγα για 1X15 για να εργαστεις και στις ...κατεδαφισεις  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο συγκεκριμενος δεν μπορει να γινει blackface (πρεπει να αλλαχτει το transformer & o...μισος ενισχυτης)

 

εξαλλου δεν ειναι και παντα καλυτεροι οι bf απο τους sf.

 

προσωπικα σε twin reverb προτιμω τους sf της περιοδου 68-73 απο τους bf μια και ειναι "καθαροτεροι" (και βεβαια πολλοι απο αυτους φορανε και στοκ τα θεϊκα yellowback JBL's) ο καλυτερος twin που εχω ακουσει ποτε μου ηταν ενας του 68 με ασημενια "μπορντουρα" και JBL.....ακομα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο που τον πουλησα (ζυγιζε βεβαια οσο το...αμαξι μου... :) :))     

 

παντως ξαναλεω οτι ακομα και αυτοι οι "καταραμενοι" Fender των τελων της δεκαετιας του 70 ,παρολο το αθλιο master volume τους ειναι πολυ καλυτεροι απο οτιδηποτε κυκλοφορει στην αγορα σημερα (αν βεβαια αντεχεις να τους κουβαλας...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου