Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια & πληροφοριες σχετικα με Fender Twin Reverb κεφαλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Και λογικα αναγνωριζονται απο το pull overdrive στο master Volume.

 

τωρα μπερδευτηκα,  ;D  ...ειδα οτι εχει pull overdrive στο master Volume...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το push pull μπηκε στα τελη του 73 (ουσιαστικα αρχες 74) οποτε εισαι οκ,το UL μπηκε το 77. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
  • 10 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα,

βρήκα την συζήτηση σας μετά από τόσα χρόνια αναζητώντας το serial του συγκεκριμένου ενισχυτή A734428 !

Ο ενισχυτής είναι πλέον στην κατοχή μου, ο πρώτος μου αληθινός ενισχυτής για την ακρίβεια.

Μπορώ να επιβεβαιώσω σχετικά με το vibrato, δούλεψε κανονικά μόλις σύνδεσα ένα πετάλι στην είσοδό του.

Δουλεύει απροβλημάτιστα και σχεδιάζω να αντικαταστήσω το κέλυφος με ένα φρέσκο με την πρώτη ευκαιρία.

Όποιος ξέρει περισσότερα για το background του συγκεκριμένου ενισχυτή και θέλει να τα μοιραστεί μαζί μου  θα χαρώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MartinG είπε

Όποιος ξέρει περισσότερα για το background του συγκεκριμένου ενισχυτή και θέλει να τα μοιραστεί μαζί μου  θα χαρώ πολύ!

Διαβάζωντας το τί έχει περάσει αυτός ο ενισχυτής,θα σου πώ,εν συντομία,τι κατάλαβα εγώ.

 

Καταδικάστηκε κατά τον μουσικό μεσαίωνα από έναν μπουζουκοκέφαλο που τον κατηγόρισε για βρώμικο ήχο,προερχόμενο απο επικλήσεις δαιμόνων και σκοτεινές τεχνικές μαγείας,το δικαστήριο και το μενόμενο πλήθος τον κατηγόρισαν χωρίς να του αναγνωρίσουν κανένα ελαφρυντικό και τελικά αποκεφαλίστηκε.

Το κεφάλι δε,έτυχε περιφοράς σε άλλες αποικίες,όπου το σπάσιμο πιάτων και η εκτόξευση άνθεων ως προς τον τιμωρό του,επιβράβευαν την πράξη του,ως παραδειγματισμό των υπολοίπων,εως ότου καταλήξει στα χέρια ενός μέλους μιάς διαφορετικής αίρεσης,οπού με διάφορες τεχνικές,μη εγκεκριμένες από την εκκλησία,προσπάθησε να τον επαναφέρει στην ζωή.

Κάνε ότι αλλαγές πιστεύεις.Σε μιά παλιότερη περίπτωση που ξέρω και δούλεψε,θα χρειαστείς μία κεραία,μια δυνατή καταιγίδα και έναν κεραυνό.

Μήν τον αφήσεις μόνο του ΠΟΤΕ!

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω ότι είσαι ο δεύτερος ιδιοκτητης μετα απο εμενα, εχω χρονια που τον πουλησα τον ενισχυτη αυτον. Παντως του ειχα κανει διεξοδικο σερβις και πληρες restore σε εξαιρετικο τεχνικο, και επαιζε εκπληκτικα. Να τον ευχαριστηθεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Alter πολύ χάρηκα που το άκουσα! Τον πήρα προχθές απο ένα παλικάρι που μου είπε οτι τον ειχε περίπου 1μιση χρόνο. Δηλαδή ποιος ξέρει πόσοι άλλοι πριν!

Δεν περίμενα να δουλεύει τόσο καλά να σου πω την αλήθεια αλλά τώρα που μου λες οτι έκανες τέτοια επισκευή έχει λογική! Υπάρχει ακόμα αυτος ο τεχνικός αν χρειαστεί να τον πάω καποια στιγμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κομμένος, βρές μια έτοιμη καμπίνα ή φτιάξε μια και βαλ' τον μέσα. Αν σε πειράζουν τα πολλά βατ βγάλε τις δύο "εξω" ή τις δύο "μέσα" 6L6 να πέσει η ισχύς στα μισά (και η ένταση ...λίγο).

Ενα ωραίο πλάνο είναι μια καμπίνα original spec με βιδωτή μπάφλα, μονή τρύπα για 15" neodymium (ελαφρύ) στα 8Ω (αν έχεις βγάλει τις δυο τελικες) και είσαι απλας...

Αν σε ...ενοχλούν τα UL taps (αν έχει τελικα...) τα αποσυνδέει ένας μαστωρ που ξερει τι κάνει και πλησιάζεις λίγο στα πιο παλιά designs. Τωρα για blackfacing κλπ γίνεται εύκολα αλλά θέλει μελετη και δουλίτσα. Απ΄την άλλη μια χαρά ήταν και τα SF κυκλώματα.

Για να σου δώσω ηθικό, δες πώς έκανα έναν 1971 ProReverb που τον βρηκα κομμένο και παρατημένο, σχεδό σάπιο. Τον διέλυσα τελείως, και τον ξαναέκανα απο την αρχή (μέσα-έξω).

Αν δουλεύουν οι μετασχηματιστές, όλα τα άλλα γίνονται....

Pro ReverbSide.jpg

  • Like 5

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου