Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για ένταση ακουστικών,στο pc.


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χρησιμοποιώ το pc για djing και έχω ρυθμίσει την δεύτερη έξοδο στα ακουστικά όπου συνδέω ένα ζευγάρι του ipod,αλλά ή ένταση τους είναι μικρή.Η κάρτα ήχου μπορεί να δώσει και άλλη ένταση μέσα από το πρόγραμμα αλλά παραμορφώνει πολύ τον ήχο,όταν ανεβάζω σε ικανοποιητικά επίπεδα την ένταση.Αρχικά σκέφτηκα ότι φταίνε τα ακουστικά αλλά μετά τα σύνδεσα σε mp3player και έβγαζαν πολύ δυνατή ένταση χωρίς παραμορφώσεις.

Τι μου προτείνετε να κάνω?Κάποια ρύθμιση ή κάτι τέτοιο?Νέα κάρτα ήχου?Αγορά ακουστικών ή και τα δύο?

Θα χρείαστει να παίξω και σε ένα καφέ σε λίγο καιρό που θα χει και κάποια ένταση.

Η κάρτα ήχου μου είναι μια soundmax onboard και το pc 3 μηνών με διπλοπύρήνο intel και 2gb μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά εννοείται πως αν κάνεις djing έστω και για λίγο σοβαρά θες όπωσδήποτε ακουστικά κλειστού τύπου, για να σε απομονωνουν από τον τριγύρω θόρυβο, στις επιλογές των κομματιών.

Για προτάσεις έχουν σκάσει πολλές στο νοιζ. Απλά κάνε search για ακουστικά και θα βρεις καμπόσα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να συμπληρώσω ότι θες σίγουρα και μια κάρτα ήχου και ένα ableton

αυτά δηλαδή χρησιμοποιούν οι περισσότεροι DJ στις μέρες μας που

παίζουν με laptop

 

ΥΓ να ξέρεις ότι ο ήχος που παίρνεις τώρα από το in της κάρτας σου είναι μονοφωνικό

οπότε ακούς μόνο το ένα κανάλι του stereo

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να συμπληρώσω ότι θες σίγουρα και μια κάρτα ήχου και ένα ableton

αυτά δηλαδή χρησιμοποιούν οι περισσότεροι DJ στις μέρες μας που

παίζουν με laptop

 

Mάλλον εννοείς το Traktor κι όχι το Ableton...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το ableton είναι το κορυφαίο στις προτιμήσεις των dj. Αλλά ας μην πάμε τόσο μακρυά. Για αρχή ακόμη και τα akg k55 κοντά στα 30 εουρος θα σου κάνουν δουλειά. Μετά βλέπεις

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όμως λέμε δεν βγάζει ένταση η κάρτα.Να πάρω ακουστικά.Εγώ σκεφτόμουν και ακριβά αλλά άμα δεν βγάζει ενίσχυση η κάρτα?Οι ενισχυτές ακουστικών κάνουν δουλειά?Τα ακουστικά αυτά που μπορώ να τα βρώ?Όσο για το ableton πείτε μου έλληνα dj που το χρησιμοπιεί!Εγώ το έχω αλλά για remixes για τί με δυσκολεύει  πολύ το warping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) και έχω ρυθμίσει την δεύτερη έξοδο στα ακουστικά όπου συνδέω ένα ζευγάρι του ipod,αλλά ή ένταση τους είναι μικρή.

 

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο αυτό;

 

Δύο πράγματα συμβαίνουν:

 

1. Η αντίσταση των ακουστικών είναι πολύ μεγάλη

2. Η έξοδος που τα συνδέεις δεν προενισχύει το σήμα (είναι δηλαδή Line-out out και όχι headphones out)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το εξηγήσω.Η κάρτα ήχου είναι 5.1Εγώ βάζω στην έξοδο για τα μπροστά ηχεία (πράσινου χρώματος)δηλαδή για τα ηχεία του μαγαζιού,όπως σκέφτομαι,και στην άλλη (μάυρου χρώματος) την ρυθμίζω ως side speakers και βάζω εκεί τα ακουστικά.

Το 1 δεν το κατάλαβα

Το 2 μάλλον συμβαίνει και δεν έχει προενίσχυση.

Τώρα τι λύσεις έχω?Εγω δύο πράγαμτα σκέφτηκα.Η να πάρω καμοιά καλή μεταχειρισμένη κάρτα ήχου(βλέπε motu ultralite στις αγγελίες)και ακουστικά γύρω στο 50άρικο για djing  ή να πάρω πρόχειρα πάλι τέτοιου επιπέδου ακουστικά ή και πιο ακριβά για να μπορώ να παίζω και στα πλήκτρα μου άνετα και έναν ενισχυτη΄εξόδου.Υπάρχει όμως τέτοιος ενισχυτής?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και τα διάφορα ακουστικά, ακόμη και στην ίδια έξοδο, δεν βγάζουν την ίδια ένταση. Πχ το να λες ότι επειδή είναι χαμηλά τα ipod θα είναι και τα κ55 απλά δεν ισχύει. Τα έχω και η διαφορά στην ένταση, απλά βάζοντας το ένα στη θέση του άλλου είναι τεράστια!

 

Όσο για το ableton και αν και κατά πόσο χρησιμοποιήται σε σχέση με ποιο; είναι σχεδόν μονοπόλιο στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ αγορά. Και αυτό με το Έλληνα dj ποιον έχεις στο νου σου; Αυτούς που απλά βάζουν το media player και αλλάζει τραγούδι;

 

 

Αν θες πάρε το λαπτοπ πήγαινε σε μαγαζί που δίνει τα akg σύνδεσέ τα και άκου. Γιατί να χρησιμοποιείς τις ψείρες για djing είναι αδιανόητο. Έπειτα αγοράζεις και μια κάρτα με τουλάχιστον 2 εξόδους και δίχως άλλες πολλές πολλές απαιτήσεις και είσαι άρχοντας. Μια απλή soundblaster για laptop θα σου κάνει. Λύσεις σαν την ultralite απλά για djing είναι πεταμένα λ7, που δεν θα τα χρξησιμοποιήσεις (εκτός και αν πας και στη δημιουργία κοματιών)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου