Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για ένταση ακουστικών,στο pc.


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(...) και στην άλλη (μάυρου χρώματος) την ρυθμίζω ως side speakers και βάζω εκεί τα ακουστικά.

 

Εκεί είναι το πρόβλημα καταρχήν: τα ακουστικά δεν είναι side speaker: πρέπει να ρυθμίσεις την έξοδο να είναι "headphones"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι όμως αν κάνω τέτοια ρύθμιση δεν ξέρω πως να τα κάνω μετά ώστε να ακούγεται το cue από αυτά

Όοσ για το djing πραγματικά δεν έχω πετύχει κάποιον να παίζει με ableton ,εκτός από videos στο νετ με pryda και ταλοιπά.

Στο θέμα μας τώρα πως θα κάνω μια τέτοια ρύθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και τα διάφορα ακουστικά, ακόμη και στην ίδια έξοδο, δεν βγάζουν την ίδια ένταση. Πχ το να λες ότι επειδή είναι χαμηλά τα ipod θα είναι και τα κ55 απλά δεν ισχύει. Τα έχω και η διαφορά στην ένταση, απλά βάζοντας το ένα στη θέση του άλλου είναι τεράστια!

 

Σε αυτό παίζει ρόλο (και) η αντίσταση (Ohms) των ακουστικών: όσο μεγαλύτερη αντίσταση, τόσο χαμηλότερη η ένταση.

 

Το ιδανικό είναι η αντίσταση των ακουστικών να είναι κοντά στην αντίσταση της εξόδου των ακουστικών που τα συνδέετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όμως αν κάνω τέτοια ρύθμιση δεν ξέρω πως να τα κάνω μετά ώστε να ακούγεται το cue από αυτά

 

Δεν σε κατάλαβα: το αν θα είναι speaker ή headphones η έξοδος δεν σχετίζεται με το τι θα ακούς από αυτή (αν και πολλά συμβαίνουν γύρω μας...).

 

Στο θέμα μας τώρα πως θα κάνω μια τέτοια ρύθμιση?

 

Πως έκανες τη ρύθμιση για "side speaker";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό ακριβώς ισχύει και γιαυτό μην λέμε ότι δεν ακούγεται κάτι, άρα είναι χαμηλά η έξοδος.

 

Μια ανέξοδη λύση είναι να πάει με το λαπτοπ και να ακούσει διάφορα κλειστού (για διαφόρους λόγους) τύπου ακουστικά για αρχή. Τα akg που πρότεινα κάνουν γύρω στα 30-40 αν θυμάμαι καλά και θα είναι μια μεγάλη αναβάθμιση, σε σχέση με αυτά των ipod. Χώρια και η "μούρη" που θα βγαίνει προς τα όξω με κάτι γομάρια γύρω από τα αυτιά! ;D

Έπειτα μπορεί να πάρει και μια κάρτα γύρω στα 70 το πολύ euro, που να έχει απλά 2 εξόδους. Στη μια θα στέλνει το σήμα σαν κύρια έξοδο και στην άλλη το cue για να το ακούει από τα ακουστικά. Συνολικά με  max 100 euro κάνει σοβαρή κίνηση εφόσον ασχολήται με το djing.

 

Τώρα για το αμπλετον δεν το συνεχίζω. Δεν είμαι διατεθιμένος να διαβάσω καμιά ακόμη κατάριψη παγκοσμίων σταθερών σε αυτό το φορουμ ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dj νομίζω το παιδεύεις τσάμπα με τις ρυθμίσεις και το side chain-speakers-headphones.

Οι onboard κάρτες δεν έχουν ενίσχυση.Επίσης και οι καλύτερες κάρτες που είναι σε pci μορφή δύσκολο να έχουν.Ή πάρε μια καρτούλα με πανελάκι εξωτερικο για να έχεις έλεγχο έντασης απο κεί ή πάρε ένα μηχανάκι σαν αυτό.(με επιφύλαξη για την εξωτερική πάλι)

http://www.thomann.de/gr/behringer_miniamp_amp_800.htm

 

Αν κατάλαβα καλά αυτό είναι το πρόβλημα σου.Ο λόγος της μικρής εντάσεως είναι πολύ πιθανό να οφείλεται στην αντίσταση του gerasimou.

 

Έντιτ:Ακόμα μια λύση για αγορά μηχανακίου είναι να πάρεις μια κονσολίτσα που θα οφελειθείς και τις συνδέσεις της.Θα βάλεις και μικρόφωνα-κιθάρες κτλ. και εκεί έχει σίγουρα και ενίσχυση.Αυτό κάνω και γώ και το χω δοκιμασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κάρτα ήχου τι ποτείνετε,γιατί βαρέθηκα με τις εξόδους και τις παπαριές,και ούτε το ableton δεν μπορώ να ρθμίσω με αυτές τις κάρτες.Από πρόγραμμα δουλέυω το atomix virtualdj5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πραγματικά μια οποιαδήποτε που να βγάζει 2 ή και 3 εξόδους θα σου κάνει, εφόσον μιλάμε για σκέτο djing. Απλά θα πρέπει στο πρόγραμμα να του θέσεις ποια θα είναι η κύρια και ποιά η cue έξοδος.

Άποψή μου είναι να πάρεις το κορυφαίο για απλών απαιτήσεων djing tractor. Εμένα με έχει κατενθουσιάσει και σις επιλογές είναι τόσο βατό, που με το που θα το βάλεις απλά λες ότι η έξοδος τάδε είναι η κύρια, η δείνα είναι η cue, αν έχεις άλλες τα στέλνεις για άλλα κουλά και μετά ξεκινάς!

Βέβαια και το virtualdj τα κάνει όλα αυτά, οπότε αν το έχεις μάθει καλά, κράτα το.

 

Τώρα για συγκεκριμένες κάρτες, τί να πω; Θα κάνεις δουλειά και με μια σχετικά απλή soundblaster των 50 euro, όπως θα κάνεις και τέλεια με την κάρτα της native instruments στα 200+. Απλά για απλές καταστάσεις, τράβα και σε μια απλή κάρτα.

Το μόνο που μου έρχεται είναι να υποστηρίζει asio drivers.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου