Προς το περιεχόμενο

Jazz amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

ιστορικα οι περισσοτεροι τζαζιστες επαιζαν με φουλ λαμπες (συνηθως fender με πολλα watt για headroom - αλλα βασικα με οποιονδηποτε καλο λαμπατο ενισχυτη). οι solid state ενισχυτες εγιναν μοδα καποια στιγμη βασικα λογω ευκολιας στο κουβαλημα (οι polytone), και λογω συγκεκριμενου ηχου (ο roland jazz chorus). λιγο πολυ οι περισσοτεροι συμφωνουν οτι οι λαμπες ειναι καλυτερος ηχος και στην jazz, απλα εκτος απο το μεγεθος εχεις μερικες φορες προβληματα και στην αποκριση των μπασων. (με δυο λογια: ο henriksen δεν ειναι twin reverb, αλλα ζυγιζει 10 κιλα αντι για 35_ποσα?)

 

οσον αφορα solid state λυσεις, οι roland cube ειναι μια καλη, πιο φτηνη λυση. αν ανεβεις στα 500 - 700 ευρω οι henriksen ειναι απιστευτα καλοι για σκαφος - πολυ καλυτεροι απο polytone (κατα τη προσωπικη μου γνωμη βεβαια, αλλα συμφωνουν και 3 φιλοι που εχουν αγορασει). επισης και με semi hollow κιθαρες στυλ gibson 335 ακουγονται πολυ ωραια. ο henriksen σου βγαινει 650-700 ευρω απο αμερικη. (στο live που ακουσε ο trigga ηταν λιγο πικρα ο ηχος γιατι λογω βομβου απο τη γειωση του μαγαζιου ειχα χρησιμοποιησει passive splitter box και ο ηχος ηταν κυριως direct).

αν σε ενδιαφερει και ο ηχος της ακουστικης σε live μπορεις να τσεκαρεις και κανα aer, η henriksen με full range ηχειο. ο ηχος jazz δεν θα ειναι τοσο καλος, αλλα ακουστικες - κλασσικες θα γραφουν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alter κάτι άλλο σχετικό και άσχετο με αυτό.Δεν έχω δεί κανέναν να το κάνει αλλά πειραματιζόμενος στο σπίτι δοκίμασα να παίρνω ήχο απο καρφί σε προσομοίωση twin reverb και ακουστικό απο μικρόφωνο.Αυτό που εβγαινε η μίξη δηλαδη μου άρεσε πολύ.Αυτό για να το πετύχεις απλά παίρνεις απο 2 πηγές δεν υπάρχει άλλη λυση ε?Αυτό με τους ακουστικούς ενισχυτές δεν έχει σχέση με αυτό ε?Δεν έχω ιδεά τι γίνεται με ακουστικό ενισχυτη.Συχνοτικά είναι η όλη ιστορία?Απλά έχει απόκριση σε όλο το φάσμα και ονομάζεται ακουστικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συντριπτικη πλειοψηφια των κλασσικων τζαζ ηχογραφησεων που ξερουμς (Grant Green,Joe Pass,Wes Montgomery κ.ο.κ) εχει γινει με Fender Twin & Τwin Reverb,μια και ηταν οι δυνατοτεροι & καθαροτεροι ενισχυτες του καιρου τους,στα 70s & 80s αρκετοι τζαζιστες το γυρισαν στο ταντζιστορ με αρκετη επιτυχια κυριως λογω των πολυ καθαρων Polytone & Roland Jazz chorus.

 

αν θες εναν καλο καθαρο τραντζιστορατο ενισχυτη για να παιζεις τζαζ με φλατ χορδες και σκαφος ψαξε να βρεις κανεναν παλιο Peavey με 15αρι μεγαφωνο (τον χρησιμοποιουν πολυ οι καντραδες που παιζουν steel gtr) η γενικα καποιον απο τους παλαιοτερους PV (φτηνοι και πολυ καθαροι)

 

παντως γενικα με οποιονδηποτε ενισχυτη μπορεις να παιξεις τζαζ πριν απο 4-5 ωρες ο Alter ηταν σπιτι μου και με μια Tele & τον 5αρι HARLEY BENTON μου εβγαζε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ καθαρο τζαζ ηχο...It's all in the hands babe.... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ναι αλλα σε live θελεις πολλα watt για να εισαι ολοκαθαρος.. αν ψαξεις παντα βρισκεις ευκαιριες.. ας πουμε καποια μοντελα solid state fender μεταχειρισμενα 250-300 ευρω που ειναι γυρω στα 60 watt μια χαρα λυση..

 

για τους ακουστικους ενισχυτες, εχουν σιγουρα διαφορετικο voicing και περισσοτερη εμφαση στο καθαρο αντι για drive, επισης ισως καποια εφε, notch filter, η εισοδο ειδικα για ακουστικη, η d.i. κ.τ.λ... αλλα η μεγαλυτερη διαφορα ειναι στο ηχειο που φορουν που ειναι full range (η εχουν ξεχωριστο tweeter), σε αντιθεση με τα ηχεια των ενισχυτων για ηλεκτρικες που απο καποια kh και πανω κοβουν σε αποκριση. ο henriksen ας πουμε βγαινει σε ακουστικη εκδοση με μονη διαφορα το ηχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως γενικα με οποιονδηποτε ενισχυτη μπορεις να παιξεις τζαζ πριν απο 4-5 ωρες ο Alter ηταν σπιτι μου και με μια Tele & τον 5αρι HARLEY BENTON μου εβγαζε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ καθαρο τζαζ ηχο...It's all in the hands babe.... ;) 

Τιιι; Μπορείς να παίξεις τζαζ με Telecaster;  ??? Αφού είναι solidbody και έχει ΜΟΝΟΥΣ μαγνήτες!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Αυτες τις μερες ακουσα τους εξης ενισχυτες:

ibanez valbee

ibanez tbx30 φθηνο ss

laney vc15

laney 5w καινουριο μοντελο δεν θυμαμαι ονομα

tech 21 trademark 30 & 60

απο ολους αυτους περισσοτερο ενδιαφερον στα αυτια μου ειΧε ο ibanez tbx30 οσο περιεργο κι'αν φαινεται!

Βεβαια ολοι παιχτηκαν με διαφορετικες κιθαρες παντα ομως full body σκαφη.

Μαλλον με βλεπω να παιρνω σβαρνα τα μαγαζια με την κιθαρα μου να ακουσω οσο περισσοτερους ενισχυτες μπορω για να καταληξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά πήρα το roland cube 30x.Τίμιο ενισχυτάκι καλό για το σπίτι.

Είναι βεβαια λιγο ψηφιακό με την έννοια ότι ακούγεται ένα φύσημα (σήμα κατατεθέν όλων των προϊόντων της boss-roland που είχα παλιά) αλλά δεν είναι και τραγικό.Πάντως μου έκανε εντύπωση ότι οι καθαροί του ενισχυτές (blackface,acoustic,tweed και jazz chorus) δίνουν αρκετά διαφορετικό ύφος και μπορεί κανείς να το ταιριάξει με κάθε στύλ ήχου που θέλει να πετύχει.Το κακό είναι ότι τα μπάσα πρέπει να τα γυρίσω στο 0 αφού αλλιώς γίνεται χαμός και τρίζει λίγο.

Άλλα ότι και να πούμε για 215€ είναι σούπερ το ενισχυτάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοπαιξιμος φιλε!

εγω εχω τον microcube κ για το σπιτι εχω βρει την υγεια μου!

λιγο το tone του να ηταν καλυτερο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το roland cube 30x.Τίμιο ενισχυτάκι καλό για το σπίτι.

Είναι βεβαια λιγο ψηφιακό με την έννοια ότι ακούγεται ένα φύσημα (σήμα κατατεθέν όλων των προϊόντων της boss-roland που είχα παλιά) αλλά δεν είναι και τραγικό.Πάντως μου έκανε εντύπωση ότι οι καθαροί του ενισχυτές (blackface,acoustic,tweed και jazz chorus) δίνουν αρκετά διαφορετικό ύφος και μπορεί κανείς να το ταιριάξει με κάθε στύλ ήχου που θέλει να πετύχει.Το κακό είναι ότι τα μπάσα πρέπει να τα γυρίσω στο 0 αφού αλλιώς γίνεται χαμός και τρίζει λίγο.

Άλλα ότι και να πούμε για 215€ είναι σούπερ το ενισχυτάκι!

 

ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΟΣ!!!

Επειδη πάντως έχω και εγώ τον ίδιο και προσφατη αγορά κιολας να σου πώ ότι ούτε φύσιμα ακούω ( μηπως το έχεις σε τπτ μπριζες κοντα??)

ούτε με τα μπάσσα έχω προβλημα...Φαντάσου οτι γία το σκάφος το έχω το bass στο μισο στο blackface model και δέν έχω προβλήματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου