Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC 2008


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα φιλαράκι μου απολύεται σε λίγες μέρες κι ετοιμάζεται να αγοράσει νέο υπολογιστή για μουσική παραγωγή. Έτσι ψάχνουμε μαζί κομμάτι - κομμάτι τι ακριβώς θα αποτελέσει το εργαλείο δημιουργίας για εκείνον... Πρόκειται να αγοράσει το FL και το Cubase σε περίπτωση που γράψει audio. Κάρτα ήχου δεν έχει αποφασίσει ακόμα αλλά μάλλον θα είναι firewire. Monitors θα αγοράσει μάλλον της Mackie. Στο θέμα PC τώρα... με μια γρήγορη ματιά είδα κάτι σαν αυτό:

10390971ga2.th.jpg

το οποίο είναι λίιιγο πάνω από τα €1600 που διαθέτει. Τί γνώμη έχετε για το σύστημα; (Σχετικά με τη cpu, μάλλον θα είναι η 8400 και όχι η 8200 που αναγράφεται. Αυτό που θέλει οπωσδήποτε είναι να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται, κι ας αυξάνεται το κόστος. Προτιμά να στερηθεί σε κάρτα γραφικών παρά σε ησυχία... Οι γνώμες σας πολύτιμες, υπάρχει περιθώριο περίπου 20 μέρες ως την παραγγελία... Ευχαριστούμε εκ των προταίρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με κουτί και DVD-RW. Ας τα πάρω με τη σειρά:

 

Κουτί

Το Zalman που αναφέρεις είναι όντως καταπληκτικό αλλά υπάρχουν εξίσου καλά κουτιά με πολύ λιγότερα χρήματα. Για μουσικά PC τα Silentmaxx είναι πολύ διαδεδομένα, ένα άλλο case που είναι πολύ αθόρυβο και λειτουργικό είναι το Coolermaster Cosmos, το οποίο κοστίζει τα μισά λεφτά.

 

DVD-RW

Το Plextor είναι απαραίτητο; Δε νομίζω ότι υπάρχει πλέον το χάσμα ανάμεσα σε Plextor και τα υπόλοιπα γραφτήρια όπως υπήρχε κάποτε. Σίγουρα είναι καλύτερα τα Plextor αλλά τόση διαφορά δεν δικαιολογείται πλέον.

 

Τα υπόλοιπα είναι πολύ καλές επιλογές γενικά, ίσως να έβαζα φτηνότερη κάρτα γραφικών και να έκανα άλλο configuration σκληρών δίσκων. Και βέβαια ο 8400 πετάει... ;)

 

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα φιλαράκι μου απολύεται σε λίγες μέρες

 

Πόσες μέρες φυλακή έχει ο δόκιμος; :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο ρε αλκεμιστ!

 

αυτό με τα κουτιά με έχει απασχολίσει κ μένα κ δεν υπήρξε ένας σοβαρός άνθρωπος να μου πεί μια γνώμη...

> νομίζω στο παρελθόν έχει συζητηθεί έδω κάπου η περίπτωση σαηλεντ Πισι...

 

αν έχεις κ τίποτα άλλο να αναφέρεις γύρω από το θέμα μη ντραπείς!!! επίσης αθόρυβα τροφοδοτικά, κάρτες γραφικών...γιατί οι γενικώς αθόρυβοι{"μεγάλου διαμετρήματος"} ανεμιστήρες του κουτιού μου, τελευταία έχουν αρχίσει και ακούγονται σε ανύποπτους χρόνους για μερικά λεπτά...σα να "γκαζώνουν" και πάλι ηρεμούν...

 

???

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με κουτί και DVD-RW. Ας τα πάρω με τη σειρά:

 

Κουτί

Το Zalman που αναφέρεις είναι όντως καταπληκτικό αλλά υπάρχουν εξίσου καλά κουτιά με πολύ λιγότερα χρήματα. Για μουσικά PC τα Silentmaxx είναι πολύ διαδεδομένα, ένα άλλο case που είναι πολύ αθόρυβο και λειτουργικό είναι το Coolermaster Cosmos, το οποίο κοστίζει τα μισά λεφτά.

 

DVD-RW

Το Plextor είναι απαραίτητο; Δε νομίζω ότι υπάρχει πλέον το χάσμα ανάμεσα σε Plextor και τα υπόλοιπα γραφτήρια όπως υπήρχε κάποτε. Σίγουρα είναι καλύτερα τα Plextor αλλά τόση διαφορά δεν δικαιολογείται πλέον.

 

Τα υπόλοιπα είναι πολύ καλές επιλογές γενικά, ίσως να έβαζα φτηνότερη κάρτα γραφικών και να έκανα άλλο configuration σκληρών δίσκων. Και βέβαια ο 8400 πετάει... ;)

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Επειδή φίλε Alchemist στο θέμα κουτί δεν ξέρω και πολλά πράγματα γι'αυτό και ίσως το ακραίο της επιλογής. Πιστεύεις πως αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808680 θα είναι εξίσου αθόρυβο και ποιοτικό; Αν ναι, δεν το συζητάμε, μεγάλη διαφορά στα χρήματα. Σχετικά με το Plextor, μου έχουν πει αρκετοί πως για το κάψιμο της παραγωγής σε cd είναι πιο ποιοτικό. Δεν ξέρω αν αληθεύει, εγω Plextor έχω και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ίσα ίσα, αλλά από την άλλη αν όντως δεν υπάρχει διαφορά με το NEC σε αυτή τη χρήση, και πάλι μπορεί να αφαιρεθεί. Σχετικά με την κάρτα γραφικών, στο ίδιο PC θα δουλέψει και Image Editing (δεν ξέρω με ποιό πρόγραμμα, πάντως ΔΕΝ έχει να κάνει με 3D ή animation, θα είναι μόνο επεξεργασία φωτογραφίας), οπότε διάλεξα κάτι καλό χωρίς να είναι extreme, και μάλιστα χωρίς ανεμιστήρα. Αν υπάρχει καλύτερη πρόταση, πολύ ευχαρίστως! Σχετικά με τους δίσκους, είναι η κλασσική υλοποίηση Raptor: Λειτουργικό και προγράμματα, SATA: Libraries και Audio Files...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well φίλε Τάσο, το συγκεκριμένο Silentmaxx δεν το έχω δουλέψει ποτέ, δεν ορκίζομαι κιόλας για τις επιδόσεις του. Αν κρίνω από τα άλλα Silentmaxx που έχω δουλέψει, θα είναι μια χαρά. Aπλά τσέκαρε στο site της εταιρίας αν έχει κι αυτό τα ηχοαπορροφητικά panels στο εσωτερικό του, όπως και τα άλλα μοντέλα.

 

Για την κάρτα γραφικών πάω πάσο, δεν είχα υπόψιν ότι θα κάνει και πράγματα εκτός της μουσικής. Μια μέτρια κάρτα όπως αυτή που διάλεξες είναι τζιτζί! ;D

 

Για το Plextor τώρα, ξαναλέω ότι είναι ό,τι καλύτερο σε optical drive. Και όντως, πριν μερικά χρόνια ήταν σχεδόν επιβεβλημένο να έχεις Plextor αν ήθελες να μην καίγονται 1 στα 2 CD που έγραφες. Όμως πλέον όλες οι εταιρίες έχουν ενσωματώσει αξιόπιστα συστήματα για buffer underun (ο κυριότερος λόγος να καταστραφεί το δισκάκι) άρα τα 3πλάσια λεφτά που ζητάει το Plextor είναι λίγο too much. Γνώμη μου βέβαια...

 

Όσο για τους σκληρούς, είναι πολύ καλό πλάνο αυτό που αναφέρεις. Ίσως να προτιμούσα ένα σύστημα Raid 0 για OS και προγράμματα για λόγους θορύβου αλλά και ταχύτητας. Αυτό όμως είναι λεπτομέρεια, και το δικό σου σύστημα είναι παραπάνω από μια χαρά. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν συμπλήρωμα ωραία και αθόρυβα cases είναι και τα thermaltake(έχω δύο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος).DVD-RW θα έλεγα να προτιμήσεις πέρα από plextor, LG ή sumsung (είμαι υπέρ γιατί είναι το γρηγορότερο αυτή τη στιγμή) που είναι καράεγγύηση εφόρου ζωής.Τέλος αν έχει την οικονομική δυνατότητα ας προτιμήσει ένα Core 2 Quad 9300 Box (s775/2, 50), θα δώσει κάτι παραπάνω αλλά δεν θα έχει και το άγχος για τα νέα windows 7 που θα κυκλοφορήσουν σε λίγο καιρό.

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks και πάλι... Ρε παιδιά σε ποιό κατάστημα έχει Silentmaxx κουτιά;

Στην Ελλάδα φέρνει μόνο το E-shop νομίζω. Δυστυχώς το μόνο Silentmaxx που έχουν είναι αυτό που παρέθεσες πιο πάνω. Από μια γρήγορη ματιά στο site της Silentamaxx όμως, είδα ότι έχει κι αυτό τα ίδια panels που έχουν και τα άλλα κουτιά της εταιρίας άρα πιστεύω ότι θα είναι εξίσου αθόρυβο. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DVD-RW

Το Plextor είναι απαραίτητο; Δε νομίζω ότι υπάρχει πλέον το χάσμα ανάμεσα σε Plextor και τα υπόλοιπα γραφτήρια όπως υπήρχε κάποτε. Σίγουρα είναι καλύτερα τα Plextor αλλά τόση διαφορά δεν δικαιολογείται πλέον.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου