Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC 2008


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... παρόμοιες περιπτώσεις εχω δεί (σε PC που έχω κάνει Support) και έχω ακούσει για ASUS (τα φτηνά κυρίως) .... για gigabyte ομως ποτέ .... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΟ τι να πώ

 

+1 ...

Πιστεύω ότι οι gigabyte έχουν την άριστη σχέση με την τροφοδοσία τους ... γενικά δεν θα σε κρεμάσουν ... (έχω χρησιμοποιήσει 3)

οι Asus τις ψιλοκάνουν τις κουτσουκέλες τους ...  ;D (Asus έχω τώρα)

Μακριά από τις MSI  ??? ... πολύ κακή "συμπεριφορά" και από τις 2 που έχω δοκιμάσει ...

Έχω δοκιμάσει 1 Abit (παλιά) με πολύ καλές εντυπώσεις ...

Έχω ακούσει πολλά παράπονα για τις DFI ... (δεν τις έχω δουλέψει)

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδες στηνω και εγω ενα μουσικο pc αποκλειστικα.ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για αποδοση?χωρις raptor και raid ομως.

ενα μικρο δισκο για το λειτουργικο εναν 80αρι ας πουμε και εναν 500αρι για ολα τα plugin και ηχους?το ableton live να τρεχει απο το πρωτο δισκο η τον 500αρη?

καπου διαβασα οτι παιζει ρολο  η cache των xp να την μεγαλωσεις κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε fabiawrc, καταρχήν είναι αστείο να συζητάμε για 80άρηδες σκληρούς όταν η διαφορά τους με τους 250άρηδες είναι περίπου 20 ευρώ. Άσε που ένας άνετος (από θέμα χωρητικότητας) δίσκος θα εμφανίσει πολύ δυσκολότερα τα προβλήματα ενός τιγκαρισμένου δίσκου, π.χ. fragmentation.

 

Γενικά όμως σωστά το σκέφτεσαι σαν πλάνο, ένας σκληρός για OS και προγράμματα και ένας (προφανώς πιο μεγάλος) για sample libraries και audio files είναι ένα απλό αλλά αρκετά αποδοτικό configuration αν δεν υπάρχει ανάγκη για τρελές επιδόσεις.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε , απο οτι βλεπω 3 σκληρους με χωριτικοτητα πανω απο ενα tb.. σ' ειναι σιγουρα απαραιτητο αυτο? επισης δεν βλεπω το λογο γιατι το dvd recorder να ειναι plextor.. επισης θεωρω ασκοπα τα 349 ευρω του κουτιου..εκτος αν σε νοιζει τοσο πολυ το design.. με ενα των 100 κανεις τη δοευλεια σου. επισης λιγα περισσοτερα βαττ στο τροφοδοτικο δεν θα ηταν ασχημα..ακομα δες και την λυση του quad πχ στα 2,4.. επισης δεν βλεπω στη λιστα να υπαρχει ψυχτρα.. δεν νομιζω να αρκεστεις στους ανεμιστηρες.. αλλα αυτο το παραβλεπω, διοτι με τα χρηματα που οπως σου προτεινα μπορεις να γλιτωσεις + λιγα ακομα μπορεις να βαλεις water cooling, οπου ο θορυβος μειωνεται τρομακτικα!! και σε αυτη την περιπτωση μπορεις να παιξεις παρα πολυ και με overclocking ( ενδεικτικα αναφερω πως με το water cooling o quad στα 2,4 που σου προτεινα παει πολυ ανετα στα 3,4 ισως και στα 3,6) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nik_scarlets, δεν βρίσκεις ότι είναι λίγο overkill όλα αυτά περί υδρόψυξης, overclocking και τα σχετικά;

Μουσικό PC θέλει ο άνθρωπος, όχι bench-machine.

 

Ο μόνος λόγος να μπει υδρόψυξη είναι το θέμα θορύβου αλλά με το κατάλληλο κουτί, αθόρυβα fans, VGA card με παθητική ψύξη και ένα ποιοτικό CPU cooler, θα πρέπει να προσπαθήσεις προκειμένου να ακούσεις θόρυβο.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Αλχημιστής. Εμένα από όλο μου το pc ΜΟΝΟ το τροφοδοτικό ακούγεται. Έχω πάνω 3 fans και το ένα της CPU και είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβο το σύστημα. Και σκέψου ότι λόγω ηλιθιότητας, δε μου φέρανε το Zalman για τη CPU αλλά το box edition ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( ενδεικτικα αναφερω πως με το water cooling o quad στα 2,4 που σου προτεινα παει πολυ ανετα στα 3,4 ισως και στα 3,6) ;)

Λίγο δύσκολο έως αδύνατον για μια τέτοια διαφορά. Μονο σε περίπτωση ξηρού πάγου..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά..σοβαρά τώρα..1600 ευρώ για ενα πισί που θα τρέχει FL Studio?Είναι δυνατόν?Μην είστε παράλογοι..Το FL ειναι παιχνίδι..τρέχει και σε πλέιστεισον.. :)

Τώρα για το Cubase οκ..αλλά και σε πολύ χειρότερο πισι το Cubase τρέχει μιά χαρά..(τουλάχιστον το 2 και το 3)..Αφού είναι μόνο για ηχογράφηση το Cubase μήν δίνεις τόσα λεφτά για να πάρεις κατι που δεν θα το ακσιοποιήσεις στο φουλ..Κατέβασε το Reaper ή το Audacity και είσαι jet!

Επίσης έχω την εντύπωση οτι δίνεις πολλά χρήματα για ένα μέτριο πισι..Βρές τι θες ακριβώς να βάλεις στο πισί σου και κάνε μια έρευνα αγοράς και πάρτα απόπου τα βρείς φθηνότερα..υπερβολή τα 2 DVDRecorders..Υπερβολάρα το κουτί..υπερβολή η μητρική..και επίσης οι σκληροί δίσκοι!(βάλε 2 σατα εσωτερικούς..)

Και βλέπω οτι δέν έβαλες κάρτα ήχου!Πως θα γράπσεις μουσική χωρίς μια ακσιόλογη κάρτα ήχου??Και αφού θα ασχοληθείς με μίντι πάρε και ένα midi keyboard..αμα μείνουν και χρήματα πάρε και ηχεία μονιτορ.. :)

 

 

και κάτι τελευταίο..αυτό για το ότι το μουσικό πισί νανε αθόρυβο..τι κάνετε ρε παιδιά?ηχογραφείτε φωνητικά δίπλα στο κουτί ??

νομίζω οτι είναι χαζομάρα να σε νοιάζει νανε αθόρυβο..πάρε ενα καλό μικρόφωνο και διαμόρφωσε λίγο τον χώρο σου ώστε να μην αρπάζει πισι/φωνές/τους αποπάνω/τους αποκάτω/κόρνες/και λοιπές ιστορίες..και είσαι κουλ! :)

 

Correct me if im wrong :)

Και σόρυ αν το μήνυμα μου έχει επιθετικό χαρακτήρα..δεν έχω τέτιες προθέσεις :)

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

A. και σε πολύ χειρότερο πισι το Cubase τρέχει μιά χαρά..(τουλάχιστον το 2 και το 3)..Αφού είναι μόνο για ηχογράφηση το Cubase μήν δίνεις τόσα λεφτά για να πάρεις κατι που δεν θα το ακσιοποιήσεις στο φουλ..Κατέβασε το Reaper ή το Audacity και είσαι jet!..............

 

B.  Επίσης έχω την εντύπωση οτι δίνεις πολλά χρήματα για ένα μέτριο πισι..Βρές τι θες ακριβώς να βάλεις στο πισί σου και κάνε μια έρευνα αγοράς και πάρτα απόπου τα βρείς φθηνότερα..υπερβολή τα 2 DVDRecorders..Υπερβολάρα το κουτί..υπερβολή η μητρική..και επίσης οι σκληροί δίσκοι!(βάλε 2 σατα εσωτερικούς..)

 

C. Και βλέπω οτι δέν έβαλες κάρτα ήχου!Πως θα γράπσεις μουσική χωρίς μια ακσιόλογη κάρτα ήχου??Και αφού θα ασχοληθείς με μίντι πάρε και ένα midi keyboard..αμα μείνουν και χρήματα πάρε και ηχεία μονιτορ.. :)

 

 

D. και κάτι τελευταίο..αυτό για το ότι το μουσικό πισί νανε αθόρυβο..τι κάνετε ρε παιδιά?ηχογραφείτε φωνητικά δίπλα στο κουτί ??

νομίζω οτι είναι χαζομάρα να σε νοιάζει νανε αθόρυβο..πάρε ενα καλό μικρόφωνο και διαμόρφωσε λίγο τον χώρο σου ώστε να μην αρπάζει πισι/φωνές/τους αποπάνω/τους αποκάτω/κόρνες/και λοιπές ιστορίες..και είσαι κουλ! :)

 

Α. Ο φίλος μου ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ το cubase 4 και θα δουλέψει σε Vista. Αν ήταν του έλεγα να γράψει και με το recorder των windows.  ;D

 

Β. Δεν κατάλαβα ακριβώς πώς από τη μία το θεωρείς μέτριο και από την άλλη υπερβολή... please explain...

 

C. Δε διάβασες καλά το πρώτο ποστ που κάνω λόγο για κάρτα ήχου. Τα υπόλοιπα τα έχει ήδη, δεν αρχίζει τώρα το ταξίδι της  μουσικής παραγωγής.

 

D. φυσικά και είναι πολύ σημαντικό. Στην ίδια αίθουσα θα είναι η ηχογράφηση. Αυτό με το καλό μικρόφωνο δεν το κατάλαβα... Όσο πιο καλό είναι, τόσο πιο "πολλά" δεν πιάνει;

 

Παιδιά thanks τους πάντες για τις απαντήσεις. Λέτε να πάω άφοβα προς μητρική Gigabyte / Abit ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

C.Για την κάρτα ήχου και τα μόνιτορς τώρα τα διάβασα..excuse me :Ρ

 

B.Το πισί για αυτά τα χρήματα είναι μέτριο..και είναι απλά υπερβολικό να έχεις 2 DVDRecorders..τσάμπα λεφτά!στο είπαν κιάλλοι..

 

D.Πόσο θόρυβο μπορεί να κάνει ένα πισί πια?Δέν είναι μιξερ..όχι..Το καλό είναι σχετικό..δεν έιναι με το πόσα πιάνει..

  Ας διαμορφώσει ένα χώρο στο σπίτι ή μια ντουλάπα..γιατί κακά τα πσέματα...μπορεί να ηχογραφεί και κορνάρουν απο κάτω..ΤΣΑΠ!Πάει το take..έχω δεί άτομο που ηχογραφεί στην ντουλάπα..τλσπαντων..

 

Gigabyte For The Win! :D

 

A.Τάσο το '78 είσαι?Γιατί φέρεσαι σαν 5χρονο? Άκου και μια διαφορετική άποπση..καταρχήν δεν είπα οτι θα το πάρει σπασμένο..

  Μην θίγεσαι..Αμα ο φίλος σου δεν αρχίζει τώρα το τακσίδι της μουσικής παραγωγής θα ήκσερε οτι το Cubase 4 είναι χαμένα λεφτά..οχι μόνο για δεν είναι αρκετά σταθερό αλλα γιατί είναι βαρύ, άσκοπο και άλλα χίλια 2..υπάρχουν καλύτερα DAW..βλέπε Sonar, Reaper κτλ..αλλα αφού θα ηχογραφεί ΑΠΛΑ δεν χρειάζεται ενα ολόκληρο "εικονικό στούνιο"..και ναι ας ηχογραφήσει με το recorder των windows..μια χαρά ποιότητα έχει..και κάτι ακόμα..μην βάλει Vista..δεν νομίζω να χρειάζεται να σου πώ γιατί..

 

 

αμα είσαι κσεροκέφαλος και έχεις και φράγκα πάνε δώσε λεφτά για το τίποτα..

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου