Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC 2008


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

A.Τάσο το '78 είσαι?Γιατί φέρεσαι σαν 5χρονο? Άκου και μια διαφορετική άποπση..καταρχήν δεν είπα οτι θα το πάρει σπασμένο..

   Μην θίγεσαι..Αμα ο φίλος σου δεν αρχίζει τώρα το τακσίδι της μουσικής παραγωγής θα ήκσερε οτι το Cubase 4 είναι χαμένα λεφτά..οχι μόνο για δεν είναι αρκετά σταθερό αλλα γιατί είναι βαρύ, άσκοπο και άλλα χίλια 2..υπάρχουν καλύτερα DAW..βλέπε Sonar, Reaper κτλ..αλλα αφού θα ηχογραφεί ΑΠΛΑ δεν χρειάζεται ενα ολόκληρο "εικονικό στούνιο"..και ναι ας ηχογραφήσει με το recorder των windows..μια χαρά ποιότητα έχει..και κάτι ακόμα..μην βάλει Vista..δεν νομίζω να χρειάζεται να σου πώ γιατί..

αμα είσαι κσεροκέφαλος και έχεις και φράγκα πάνε δώσε λεφτά για το τίποτα..

 

Αν ήμουν ξεροκέφαλος κι ανώριμος δε θα έβαζα θέμα... γι'αυτο είμαι εδώ για τις διαφορετικές απόψεις. Το ερωτήματα όμως αφορούν το hardware και μόνο, το software είναι δεδόμένο, δεν είναι θέμα προς συζήτηση γιατί δεν πρόκειται για μένα. Ούτε θίγομαι, δε νομίζω να έδειξα κάτι τέτοιο. Απλά δε ΄θα ήθελα να πάει η κουβέντα αλλού. Δεν έθεσα θέμα software/windows/DAW ποτέ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

D. φυσικά και είναι πολύ σημαντικό. Στην ίδια αίθουσα θα είναι η ηχογράφηση. Αυτό με το καλό μικρόφωνο δεν το κατάλαβα... Όσο πιο καλό είναι, τόσο πιο "πολλά" δεν πιάνει;

 

Όχι απαραίτητα, και εξαρτάται τι θες να ηχογραφήσεις. Έχω δουλέψει με ευαίσθητα μικρόφωνα φωνής δίπλα σε καβουρδιστήρι λάπτοπ μέσα σε σοφίτα και δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

A.Τάσο το '78 είσαι?Γιατί φέρεσαι σαν 5χρονο?

 

αμα είσαι κσεροκέφαλος και έχεις και φράγκα πάνε δώσε λεφτά για το τίποτα..

 

Πιο σεμνά, πλιζ... μην παραγνωριζόμαστε λόγω του φιλικού και ανεπίσημου κλίματος του φόρουμ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα, και εξαρτάται τι θες να ηχογραφήσεις. Έχω δουλέψει με ευαίσθητα μικρόφωνα φωνής δίπλα σε καβουρδιστήρι λάπτοπ μέσα σε σοφίτα και δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

  Το παλικάρι γράφει κυρίως ηλεκτρονική μουσική και απ' ότι μου είπε, παίζει να περάσει φωνητικά σε ορισμένα κομμάτια. Θα πάρει κι ένα καλό μικρόφωνο (άλλη ιστορία αυτό) αλλά αυτό που θέλει σίγουρα είναι ένα αθόρυβο PC. Οκ κατάλαβα πως μπορεί να το έχει και με αρκετά λιγότερα χρήματα (είδε το cosmos που πρότεινε ο φίλος Αλχημιστής κι έπαθε την πλάκα του, το ερωτεύτηκε!) αλλά σίγουρα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο έτσι δεν είναι; Δε νομίζω να υπάρχει κουτί πολύ αθόρυβο και να κοστίζει κάτω από €120.

  Σχετικά με την ψύκτρα του επεξεργαστή, δεν έχουμε κατασταλάξει ακόμα. Αυτό που κατάλαβα επίσης είναι πως και οι μητρικές Gigabyte μετράνε πολύ, πως επίσης μπορεί να βάλει μνήμες στα 1066 με όχι μεγάλη διαφορά στα χρήματα, και πως ίσως θα μπορούσαμε να παρακάμψουμε τον Raptor με κάποιον καλό και πιό αθόρυβο SATA.

  Επίσης για Plextor οκ ίσως είναι πλέον υπερβολή, το έβαλα επειδή τα έχω δοκιμάσει παλαιότερα και ήταν ότι πιο σταθερό είχα. Σχετικά με τα 2 dvd-r, θεωρώ πως σε περιπτώσεις αντιγραφής από ένα δισκάκι σε άλλο, είναι πολύ καλύτερα απευθείας παρά να το γράφει πρώτα στο δίσκο και μετά στο ίδιο drive. Άλλωστε μιλαμε για €25...

  Επίσης να σημειώσω πως το  pc δεν προορίζεται καθόλου για παιχνίδια ή για δοκιμές επιδόσεων, οπότε τα περί υδρόψυξης θα τα ψάξουμε μόνο και εφόσον υπάρχει σοβαρό πρόβλημα θορύβου. Σχετικά με τους τετραπύρηνους, νομίζω πως πέρα από τα χρήματα, δε θα αξιοποιηθούν άμεσα οι 4 πυρήνες από το λογισμικό, κι επίσης οι 4πύρηνοι έχουν ανάγκη για μεγαλύτερη κατανάλωση, άρα και ψύξη, άρα και στροφές στον ανεμιστήρα της ψύκτρας (άρα στο θόρυβο  ;D )

 

Ευχαριστώ άπαντες ξανά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωματικά στα συμπεράσματα που έχεις βγάλει φίλτατε είναι και τα εξής :

Ο Θόρυβος σε ένα PC προέρχεται από 2 πηγές :

A. Ανεμιστήρες και πιο συγκεκριμένα (από τους πιο θορυβώδεις στους πιο ήσυχους) :

1. Ανεμιστήρες Τροφοδοτικού

2. Ανεμιστήρες Κουτιού

3. Ανεμιστήρας CPU

4. Λοιποί (VGA, motherboard ...)

B Λειτουργία κινούμενων εξαρτημάτων

1. Σκληροί δίσκοι

2. CD/DVD (Floppy κλπ)

 

Άρα, για να πετύχουμε όσο πιο αθόρυβο PC γίνεται πρέπει να ασχοληθούμε με όλες τις παραπάνω πηγές ... Οι προσωπικές μου επιλογές είναι :

1. Κατάργησα εντελώς τους ανεμιστήρες κουτιού

2. Bρήκα motherboard και VGA επίσης χωρίς καθόλου ανεμιστήρα

3. Διάλεξα silent ανεμιστήρες τροφοδοτικού ΚΑΙ CPU

4. Μόνωσα με ricofon το κουτί του PC (για να μειώσει το θόρυβο όσων ανεμιστήρων απέμειναν)

5. Έβαλα τους δίσκους να δουλεύουν σε RaiD0 (και όχι ράπτορς των 10Κ στροφών)

6. Σε ηχητικά κρίσιμες εφαρμογές δεν χρησιμοποιώ CD/DVD (πχ όλα τα δείγματα μεταφέρονται στο σκληρό)

 

... και ομολογώ ότι ο θόρυβος του πισιού δεν είναι πια κρίσιμος παράγοντας στις ηχογραφήσεις μου ...  ;)

... και βέβαια, ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτει κανείς αγοράζει την αντίστοιχη ισχύ ...  ;D

... αυτά τα ολίγα tips ... καλό κουράγιο ...  ;D

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προσθέσω και ένα ακόμα σημείο, είναι καλό να εφαρμόζουμε όσες περισσότερες λύσεις μπορούμε για μείωση του θορύβου αλλά πρόσφατα διαπίστωσα ότι ακόμα και με απλές λύσεις το αποτέλεσμα είναι αξιόλογο.

 

Έφτιαξα για ένα φίλο ένα PC με τα εξής:

-Intel Core 2 Quad 6600 με το στοκ cooler

-Gigabyte P35-DS4

-Geil 2 Gb DDR2-800

-2 x WD SATA2 250 Gb Raid Edition

-Asus HD3450 (παθητική ψύξη)

-Enermax Liberty 500W

-NZXT case των 60-κάτι ευρώ (ελαφρώς μούφα, το διάλεξε για λόγους εμφάνισης)

 

Συνεπώς, καμία σχέση με extreme λύσεις και ιδιαίτερα parts. Κι όμως, σας πληροφορώ ότι το ανωτέρω σύστημα είναι παραπάνω από ικανοποιητικό σε θέμα θορύβου, βασικά είναι σχεδόν αθόρυβο.

Δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να μένει κανείς στις απλούστερες επιλογές όταν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο, απλά εξηγώ ότι δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί ένα αποδοτικό και ταυτόχρονα αθόρυβο (σχεδόν) PC.

 

Υ.Γ. Για το τυπικό της σύνθεσης, το προαναφερθέν PC έχει μια M-Audio Delta 1010, τρέχει Windows XP SP2 Pro, Cubase SX3 και πολλά plug-ins, κυρίως software samplers. Και δε χαμπαριάζει! 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλο το thread και ζητώ συγνώμην αν έχει ήδη αναφερθεί:

 

Με κάθε δυνατή έμφαση : μην βάλετε κανέναν επεξεργαστή εκτός από Intel Quad αν πρόκειται (σε οποιοδήποτε χρονικό σημείο) να τρέξετε Vista. Επίσης μη βάλετε μνήμη λιγότερη από 4 GB.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάνταρ το ελάχιστο που σκέφτομαι είναι 4άρα μνήμη... 2giga είχα βάλει στο δικό μου υπολογιστή πριν 2 χρόνια...

Για τον τετραπύρηνο όμως; Δεν ανεβαίνουν οι απαιτήσεις σε κατανάλωση και θόρυβο; Θα αξιοποιηθεί; Ο 8400 2πύρηνος έχω διαβάσει πως δε μασάει μια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια λίγο off-topic παρατήρηση σχετικά με το θόρυβο του ανεμιστήρα(-ων) του τροφοδοτικού: Ακόμη και αν δεν επηρρεάζει στην ηχογράφηση, προσωπικά με κουράζει η χρήση του υπολογιστή αν ακούγεται ο ανεμιστήρας. Για μένα, είναι κάτι που γίνεται αισθητό όταν σβήνω τον υπολογιστή ύστερα από 10 ώρες μπροστά στην οθόνη. (Ας μην ξεχνάμε ότι -ακόμη και ένα μουσικό PC- δεν παίζει συνέχεια μουσική.

+1 λοιπόν για "αθόρυβο" σύστημα ανεξάρτητα από τη μέθοδο ηχογράφησης.  :)

 

 

 

@blend3r, καλύτερα να αποφεύγουμε τους χαρακτηρισμούς (π.χ. 5χρονο, κσεροκέφαλος (sic)  κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα χαρά είναι ο τετραπύρηνος. Όποιος θέλει επενδύει άφοβα. Έχω στήσει πρόσφατα σύστημα παρόμοιο με αυτό που λέει ο alchemist και με 1100€ όλο μαζί είναι και ποιοτικό και αθόρυβο και δεν μασάει τίποτα. Πλέον δεν χρειάζεται κάποιος τρελά λευτά για να έχει ένα αξιοπρεπέστατο σύστημα. Απλά καλή επιλογή των parts και προσοχή στη χρήση θέλει

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου