Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC 2008


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δέν κσέρω αν αναφέρθηκε..Αλλά γιατί δεν τσεκάρει το φιλαράκι σου για Μάκ?

 

Thanks mate αλλά δεν παίζει θέμα μετάβασης από τη μια πλατφόρμα στην άλλη. Τπ θέμα είναι πως με 4GB RAM (άρα 64άμπιτα παράθυρα) θα έχει όντως πρόβλημα; Γιατί αν ναι, δεν τίθεται ζήτημα για τόση μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην το ψαχνεις και πολυ γιατι θα καείς, το πως εκτελείτε μια εντολή απο το κλικ μεχρι το machine code execution ειναι χαος και ποτε δεν μπορεις να είσαι σίγουρος με ποίο τροπο εχει γινει μια υλοποίηση... 

 

το καλο παντως ειναι οτι σιγα- σιγα θα υπ'αρχει native 64bit υποστηρίξη για ολα (ελπίζω)

 

http://www.cakewalk.com/x64/

 

http://www.kvraudio.com/news/8024.html

 

http://www.microsoft.com/windowsxp/64bit/videos/default.mspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψαχνεις και πολυ γιατι θα καείς [..]

 

+100

 

1. Στην διεύθυνση παρακάτω θα βρείτε οδηγίες για την βελτιστοποίηση του συστήματός σας:

 

http://www.audioforums.com/windows-vista-optimization.php

 

Πω ωραία σελίδα :) Really thankz man :)

 

Tassos1978 : οκ.. απλά το πρότεινα..

Επειδή δεν θα βγάλεις άκρη ..Θα σου πρότεινα ένα γρήγορο Core 2 Duo, 4Gb Ram,Gigabyte Motheboard, μια απλή κάρτα γραφικών και όχι τπτ τρομερό..ο φίλος σου θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του..

 

Alchemist..

Μην είσαι τόσο απόλυτος για τα Μακ..Καιγώ δεν είμαι υπέρ της Apple..(για την ακρίβεια μισώ τα iPods)

Αλλα μπορώ άνετα να πω οτι τα Μακ υπερτερούν των windows για να γράφεις μουσική..

Δέν είναι τυχαίο οτι όλα τα καλά στούντιο δουλεύουν Μακ..

Όπως δεν είναι τυχαίο που η Μαντόνα δουλεύει με Μακ όταν παίζει ζωντανά..

Θα μου πείς οκ σιγά τη Μαντόνα..Αλλα δέν είναι λίγο να κάνεις ολόκληρη συναυλία με ένα Μακ που τρέχει Logic και μέσα στο Logic 22 project...Δεν μπορείς να στηριχτείς σε ένα πισί για μια συναυλία..τελοσπάντων..

 

Tassos1978

Ευχομαι στο φιλαράκι σου καλός πολίτης και καλή τύχη με το πισί και με το γράπσιμο της μουσικής του :)

Όταν γράπσει τπτ με το καινούργιο πισι πόσταρε το :)

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου πείς οκ σιγά τη Μαντόνα..

Ποιος θα το πει αυτό;;;  ;D ;D ;D ;D ;D (όχι ότι είμαι fan, αλλά όχι κι έτσι :) αν μιλάμε για ποιότητα ήχου ποιος θα το πει αυτό;;; :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist..

Μην είσαι τόσο απόλυτος για τα Μακ..Καιγώ δεν είμαι υπέρ της Apple..(για την ακρίβεια μισώ τα iPods)

Αλλα μπορώ άνετα να πω οτι τα Μακ υπερτερούν των windows για να γράφεις μουσική..

Δέν είναι τυχαίο οτι όλα τα καλά στούντιο δουλεύουν Μακ..

Όπως δεν είναι τυχαίο που η Μαντόνα δουλεύει με Μακ όταν παίζει ζωντανά..

Θα μου πείς οκ σιγά τη Μαντόνα..Αλλα δέν είναι λίγο να κάνεις ολόκληρη συναυλία με ένα Μακ που τρέχει Logic και μέσα στο Logic 22 project...Δεν μπορείς να στηριχτείς σε ένα πισί για μια συναυλία..τελοσπάντων..

Φίλε μου, δεκτά όλο αυτά. Το θέμα είναι ότι η Madonna (που είναι respect) και τα καλά studios μπορεί να έχουν δώσει 3-4 χιλιάρικα και ακόμα παραπάνω για κάθε Mac που δουλεύουν. Όπως καταλαβαίνεις, δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να ξοδέψουν τέτοια ποσά για ένα music PC.

Συνεπώς πρέπει να περιοριστούμε στο budget που ανέφερε ο Τάσος, λίγο παραπάνω από 1500 ευρώ. Σε αυτά τα χρήματα παίρνεις μόνο iMac και προφανώς θα έχεις παρατηρήσει ότι κανείς από τους μεγάλους καλλιτέχνες δεν δουλεύει με iMac.

 

Πέραν αυτού, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο δεν μπορείς να στηριχτείς σε ένα PC για να βγάλεις ένα live. Σαφώς τα Windows δεν έχουν τη σταθερότητα του OSX αλλά αυτό δεν τα κάνει αυτόματα ασταθή. Ένα σωστά στημένο laptop μπορεί να σε βγάλει ανετότατα σε live, χωρίς κανένα άγχος για κρασάρισμα και τέτοια.

Στο λέω τόσο σίγουρα γιατί ξέρω 4 άτομα που χρησιμοποιούν κατά κόρον PC στα live τους και μάλιστα, είμαι ένας εξ αυτών...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ..δεκτό :)

Απλά στο λαπτοπ δεν νομίζω να έχεις ανοιχτό Cubase και να τρέχεις μέσα στο Cubase 22 projects..

και οτι όλα (όργανα , φωνές κτλ) περνάνε απτο λαπτοπ...Σαν χρήστης windows που είμαι επι πολλά χρόνια ,έχω την εντύπωση οτι θα crashαρε άσχημα..άλλα δεν κσέρω..

Μία ερώτηση..πολλοί καλλιτέχνες γράφουν μουσική σε λαπτοπ..το κάνουν αυτό για λόγους ευκολίας στη μεταφορά ή παίζει κάτι άλλο..?

και κάτι ακόμα..τι λάπτοπ έχεις και δεν κρασάρει στα λάιβ..?(ρωτάω απο ενδιαφέρον γιατι εχω καιγω λάπτοπ)

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φύσει αδύνατο να περνάνε τα πάντα από laptop στο live, ακόμα κι αν μιλάμε για το ακριβότερο MacBook Pro. Η χρήση για την οποία μιλάω είναι είτε για να βγαίνουν από laptop όλα τα πλήκτρα, ή για να τρέχουν real-time fx μέσω plug-ins σε διάφορα audio channels.

Γιατί άλλωστε να ανοίξεις 22 projects στο live; Δεν μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις έχοντας ανοίξει 2-3 μόνο;

 

Εγώ έχω ένα Toshiba Tecra A8-10F αλλά δεν έχει και τόσο να κάνει με το hardware το αν θα κρασάρει. Ξαναλέω ότι ένα σωστά στημένο μηχάνημα είναι το βασικό, αν μιλάμε και για κάτι με αξιοπρεπές hardware είσαι μια χαρά για να βγεις στο live.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ηχολήπτες της μαντόνας δεν βγαίνουν με λάπτοπ..με G5 βγαίνουν και οκ δεν περνάνε ολα ολα απο τα Μακ..δεν θυμάμαι ακριβώς πως είναι..το διάβασα σε ένα παλιό Computer Music..ρίκσε μια ματιά εδώ..είναι αρκετά ενδιαφέρον..

http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/news_story/a/news_id/e/1374

τί ενοείς καλό στήσιμο?και τί τρέχεις ακριβώς σε ένα λάιβ..?

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ και πάλι... νομίζω όμως ότι ξέφυγε... Δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ των 2 πλατφόρμων εδώ, ξέρουμε όλοι πως έχει γίνει πολλές φορές, που καταλήγει κι αν βοηθάει ή όχι. Απλά μιλώντας για το "Μουσικό PC 2008", πέρα από την περίπτωση του φίλου μου, φαντάζομαι πως από εδώ βρίσκουν πληροφορίες κι άλλοι ενδιαφερόμενοι για νέο PC αυτή την περίοδο. Τα MAC είναι εντελώς άλλο κεφάλαιο και οποιαδήποτε σύγκριση κι εδώ, ξέρουμε καλά που θα οδηγήσει.... Μιλάμε λοιπόν πάντα για κάποιον που έχει ήδη αποφασίσει να "χτίσει" μουσικό PC. Και Δώθηκαν ήδη πολλές και καλές απαντήσεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου