Προς το περιεχόμενο

κατασκευη ενισχυτη ηλ. κιθαρας (πληροφοριες..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μας δουλεύεις φίλε Kavaldi; ??? ::)

 

no offense αλλά πιστεύω ότι το ποστ σου χρειάζεται μία γενικότερη διευκρύνηση...Για δοκίμασε να ξαναδιατυπώσεις αυτό που θέλεις! ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι... καλά τα λέει ο FatalK. Πρέπει να μας πεις τι εννοείς. Θέλεις να μάθεις πως γίνεται να φτιάξεις έναν ενισχυτή μόνος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ζητάει πληροφορίες για τεχνίτη-ηλεκτρονικό που να κατασκευάζει ενισχυτές. Δεν έχω υπόψη μου κάποιον στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..το αυτονοητο ρωταω..

πως μπορω να φτιαξω εναν ενισχυτη μονος μου!!

αν ξερετε κανα μαγαζι να παρω kit &τα σχετικα..

οπως επισης καποια λεπτομερεια (tip) που πρεπει να ξερω ωστε να γινει καλυτερος..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..το αυτονοητο ρωταω..

πως μπορω να φτιαξω εναν ενισχυτη μονος μου!!

αν ξερετε κανα μαγαζι να παρω kit &τα σχετικα..

οπως επισης καποια λεπτομερεια (tip) που πρεπει να ξερω ωστε να γινει καλυτερος..!!

 

Λένε ότι άμα βάλεις λάμπες γίνεται καλύτερος. Υπολόγισε τουλάχιστον έξι. Καλή μάρκα αλλά ακριβή είναι η ΝΟΣ.

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

..το αυτονοητο ρωταω..

πως μπορω να φτιαξω εναν ενισχυτη μονος μου!!

 

Α εντάξει. Είναι πολύ εύκολο. Πρέπει να κάνεις τα αυτονόητα.

Υπάρχουν στο Ιντερνέτ μαγαζιά (π.χ ψάξε στο google "amp kit"). Μετά θα παραγγείλεις. Να προσέξεις να αγοράσεις καλά υλικά.

 

(Νομίζω συνεννοηθήκαμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε ψηλε ...κανε το "αυτονόητο",  πανε παρε αρχικα κατι καλα λαμπιόνια EL84 απο την αμπαλαέα και μετα δωστα απο ενα γερο πλακονι (οπως λεει και ο "Ραπ") και εστρωσε η δουλεια.

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

New Old Stock  :D  :D  :D  :D  :D

 

Αν ξέρεις από κατασκευές μπορείς άνετα να φτιάξεις έναν ενισχυτή κιθάρας

Εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις στην προενίσχυση το κύκλωμα της Fender (2 x ecc83 ή 12ΑΧ7 και μία ecc81 ή 12ΑΤ7)και στην τελική βαθμίδα η καλύτερη λυχνία που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι η EL504, EL500 (6GB5) η οποία και γκάζια έχει (50Watt η μία) αλλά και την καλύτερη ποιότητα από όλες τις ενισχύντριες που έχω ακούσει, αλλιώς 6L6 EL34 κλπ.

Το σχέδιο θα το βρείς στο ιντερνετ (από TWIN Reverb λχ) και αν θέλεις κάτι άλλο ζήτα το.

 

Μια καλή περίπτωση είναι να πετύχεις σε κανένα μοναστηράκι κανέναν Dublex 100W και απλά να μετατρέψεις την προενίσχυση. Υπόψιν ότι και ο 35w Dublex σου κάνει....  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου