Προς το περιεχόμενο

Θέλω το m3!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν...Έχω φάει κόλλημα με το m3 και θέλω να μου πείτε κάποιους λόγους για τους οποίους θα επιλέγατε κάτι άλλο... Όχι τίποτα,πασχίζω να μαζέψω τα λεφτουδάκια και δεν θέλω να το μετανοιώσω...Παίζω ροκ μουσικούλα για τυχόν απορία και έχω και το tr.Αυτά....Περιμένω.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα, το θέμα είναι τί αρέσει σε εσένα. Πολλές φορές αυτό που ψάχνουμε δεν είναι το αντικειμενικά καλύτερο αλλά για κάποιο λόγο το θέλουμε. Μην το σκέφτεσαι τόσο λοιπόν.

 

Αν πάντως επιμένεις, το Motif XS έχει γενικότερα καλύτερο ήχο από το M3. Επίσης, δεν πιάνεται σε φυσικούς και ακουστικούς ήχους και υποπτεύομαι ότι έχει και καλύτερη κατασκευή.

Το δε Roland Fantom-G έχει την πολύ μεγάλη οθόνη που είναι δέλεαρ για να δουλεύεις με sequencer.

Τέλος, το Kurzweil PC3X έχει ηχάρα, τόσο απλά. Δεν έχει sampler βέβαια.

 

Πρέπει όμως να σου πω ότι όλα αυτά στα λέει κάποιος που ήταν στο τσακ να πουλήσει ένα Korg TR και ένα Yamaha Motif ES rack για να πάρει το M3... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου τον Αλχμιστή τα λέει σωστά. Για να μην μιλήσω και για το alesis fusion.

 

Εγώ θα προσανατολιζόμουνα προς το PC3X ειδικά τώρα που η VA είναι τσαμπέ.

 

Αλλά σε γελάσανε αν πιστεύεις οτι υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο μπροστά που η μάχη πια δίνεται στις λεπτομέρειες. Ότι και να πάρεις είναι σίγουρο οτι θα σε φάει ζωντανό με τις δυνατότητες του. Εγώ 1 χρόνο μετά και ακόμα νίωθω οτι αγγίζω μόνο την κορυφή του παγόβονου απο το μοτιφάκι μου.

 

Για να μην μιλήσουμε και για software που εκεί το θέμα έχει ξεφύγει έκτος τον ορίων του ηλιακού μας συστήματος. Και όποιος νομίζει ότι το software είναι ακόμα ασταθές ένα έχω να του πώ.

 

"Καλως ήρθατε στο 2008"

 

Το Live σε software δεν είναι μόνο γεγονός αλλά πια κανόνας . 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...Έχω φάει κόλλημα με το m3 και θέλω να μου πείτε κάποιους λόγους για τους οποίους θα επιλέγατε κάτι άλλο... Όχι τίποτα,πασχίζω να μαζέψω τα λεφτουδάκια και δεν θέλω να το μετανοιώσω...Παίζω ροκ μουσικούλα για τυχόν απορία και έχω και το tr.Αυτά....Περιμένω.... :P

;DΝα υποθέσω ότι έχεις ακούσει τα  όργανα(Motif XS, Roland Fantom-G, Kurzweil PC3X) που αναφέρουν οι συνάδελφοι...Αν δεν το έχεις κάνει μην βιαστείς .Εγώ πάντως για rock θα διάλεγα η Motif η Kurzweil. Η γνώμη μας ,μην ξεχνάς, είναι πάντα υποκειμενική.

Καλές αγορές ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eixa to m3 k to poulisa kouta meta apo 2 mines!!!!

twra exw to motif xs k exei kalitera hammond k apo to vk8m pou exw!!!!

entaksei einai ola ta lefta!

paizw live arketa xronia tetoio organo den eixa pote!

poli kali lisi einai k to kurzweil k2661!

to psaxnw k gw...to m3 kerdizei mono se intro ixous (pads k tetoia) oti fortwnei kateutheian akai k oti einai apospomeno to module, kata ta alla apilogi sou!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε να δείτε....Το roland δεν το έχω ακούσει γιατί δεν έχει έρθει αλλά η οθόνη του δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αφού η οθόνη αφής του m3 ικανοποιεί τη φαντασία μου και τις προσδοκίες μου....Με συνθ ασχολούμαι τα τελευταία 2 χρόνια και γενικά δεν κατέχω την όλη φάση "απόλυτα"...Γενικά έπαιζα πιάνο αλλά λόγω συγκροτήματος αλλαξο-οργάνησα!!! Το motif το είδα αλλά ελάχιστα και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη... Το m3 ήδη ξέρω πως θα το χρησιμοποιήσω αφού από όσα εχω δει με καλύπτει σε πράγματα που ζήταγα και δεν έβρισκα... Νομίζω ότι με τραβάει αλλά θέλω να τσεκάρω λίγο καλύτερα και το motif γιατί γενικά ακούω πολύ καλά λόγια και δεν θέλω να κάνω πατάτα αφού μπαίνω φαντάρος σε κανα εξάμηνο οπότε η επόμενη αγορά θα καθυστερήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πολυ φοβαμαι οτι στη θεση σου το ιδιο θα εκανα, εν τουτοις, πιστευω οτι καλυτερα να περιμενεις λιγακι...

 

Γιατι; Οσο θα εισαι στο στρατο, καλυπτεσαι με το Tr... Ειναι κριμα να δωσεις 2000+ ευρω για να αφησεις κατι σχεδον για ενα χρονο... Περιμενοντας 1 χρονο και πολυ πιο φτηνα θα το βρεις το Μ3 (ή οποιον αλλον ανταγωνιστη του αυτη τη στιγμη) και μπορει να ξεπηδησει κατι αλλο που θα μπορει να σου κανει...

 

Οταν πρωτοκυκλοφορησε το Μ3 πολλοι μουσικοι που παιζουν σε μαγαζια με λαικο προγραμμα "βιαστηκαν" να το αγορασουν πουλωντας το Extreme τους (κατα κυριω λογο) ειτε καποιο Trinity κλπ κλπ κλπ... Τους τελευταιους μηνες ομως οι περισσοτεροι απο αυτους "μετανοιωσαν" και επονται κι αλλοι... Του Μ3 η τιμη θα πεσει αρκετα μετα το καλοκαιρι!!! Να εισαι σιγουρος!

 

Προσωπικα πιστευω οτι ο,τι απο τα G, Motif, M3 κι αν παρεις δυσκολα θα μετανοιωσεις... Ειναι ισαξια με το καθενα να εχει τα δικα του πλεονεκτηματα...

 

Συγγνωμη αν δε βοηθησα στην επιλογη, απλα αυτη ηταν η γνωμη μου :)

 

Καλο απογευμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος ενός M3, το όργανο έχει πολύ βάθος και είναι πολύ φιλικό στον χρήστη, σου επιτρέπει να κάνεις ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ τα πάντα και κατά την προετοιμασία των ήχων για Live και κατά το Live, δεν με έχει περιορίσει σε τίποτα, όσον αφορά την ποιότητα σε φυσικούς ήχους, δεν μπορώ να πώ ότι είναι στο επίπεδο του motif, αλλά πίστεψε με έχει φτάσει πολύ κοντά...

 

τώρα το πόσο καλή επιλογή είναι.... δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλά έχει βραβευτεί ως το καλύτερο Workstation της χρονιάς 2007 και 2008 Στις αντίστοιχες musicmesse της Φρανκφούρτης. The choice is yours.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά...καταστάλλαξα...όντως κάνεις σχεδόν ότι φανταστείς...Με ενδιαφέρει kυρίως το live και κακά τα ψέματα το κοινό δεν είναι σε θέση να συγκρίνει το πιάνο του fantom με αυτό του m3, ή η κιθάρα του μοτιφ δεν θα μου χρειαστεί ποτέ σε live... Είναι απίθανο, χρηστικότατο και φιλικότατο...Σε καμια δεκαπενταριά μέρες θα είναι δικό μου....αααχ...άντε να δούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου